Celebrity, rozesmáté tváře korporátní moci

George Monbiot

Na vzestupu Donalda Trumpa se podepsala i naše neschopnost všímat si vztahu mezi kultem slávy a mocí velkých korporací.

Můžeme se aspoň teď, když se prezidentem Spojených států chystá stát hvězda z televizní reality show, konečně shodnout, že pěstování kultu celebrit není jen neškodnou kratochvílí? Že je to ve skutečnosti klíčová součást systému, který má moc nad našimi životy?

Kult celebrit nevznikl jen tak zničehonic — po dlouhá léta jej pěstovali reklamní agenti, marketingoví experti i média. A má svůj účel: čím vzdálenější a odosobněnější jsou velké korporace, tím víc musí ve snaze přiblížit se svým zákazníkům spoléhat na cizí tváře.

Slovo korporace je odvozeno od výrazu pro „tělo“, kapitál zase od „hlavy“. Korporátní kapitál ale nedisponuje ani hlavou, ani tělem. Lidé si jen stěží tvoří vztah k jakési beztvaré frančíze, vlastněné hedgeovým fondem, jehož právní subjektivita spočívá na zápisu v rejstříku kdesi v Panama City.

Proto stroj potřebuje masku — musí si nasadit tvář někoho blízkého, koho vídáme alespoň tak často, jako sousedy odvedle. Je bezpředmětné ptát se, čím si Kim Kardashianová vydělává na živobytí: její úlohou je přebývat v našich myslích. Tím, že hraje roli naší fiktivní sousedky, dokáže dodat punc důvěrné známosti čemukoli, čím ji reklamní průmysl právě obklopí.

Fiktivní sousedka bydlí jen v naší hlavě. Foto Instagram

Ale není to tak, že by se posedlost celebritami prostě zařadila mezi hodnoty, jež zastáváme. Ve skutečnosti zabírá jejich místo. Studie, publikovaná v Journal of Cyberpsychology, poukazuje na mimořádný posun, jež se na poli hodnot odehrál ve Spojených státech mezi lety 1997 a 2007.

Hlavní hodnotou, vyjadřovanou nejoblíbenějšími pořady pro mládež od devíti do jedenácti let, byla — podle soudu dospělých — v roce 1997 pospolitost. Hned za ní se umístila laskavost. Sláva se mezi šestnácti seřazovanými hodnotami umístila až předposlední.

×
Diskuse
JP
December 22, 2016 v 14.24
Nutno ocenit, že si někdo tohoto fenoménu povšiml. Ano, volba D. Trumpa americkým prezidentem nijak nespadla s nebe - nýbrž úspěch tohoto obhroublého a neotesaného křiklouna je nakonec výsledkem dlouholeté duševní masáže amerického občana stupidním zábavním průmyslem, kde čím dál tím více do pozadí ustupují poslední zbytky uměřenosti a rozmyslnosti, jsouce vytlačovány hysterickým exhibicionismem.

Trump tedy není v žádném případě někým, kdo by teprve v y t v o ř i l onu novou obhroublost ve veřejném životě; on jenom úspěšně sklízí plody toho, co už dávno před ním zaseli jiní.
PM
December 23, 2016 v 23.59
Bezohledná arogance moci nepadá z nebe
Neoliberální pravice se nám opila svými úspěchy natolik, že odmítá nutnost péče o společenskou kulturu a vyhání tak ze svých řad humanisticky smýšlející pravičáky. Příliš obnažila vliv deregulované ekonomiky a dala vzniku vratké kultuře mezilidských vztahů v postmoderním hávu.
Novým mainstreamem je dnes pestré seskupení nervózních zástupců dříve protichůdných politických ideologií se společným jmenovatelem maximalizace osobního zisku.
Platná postmoderní ideologie - vše je možné a platné - destruuje soupeření ideologií. Vyvolává nezájem o "otravné obtíže občanské liberální demokracie", a otevírá prostor uzurpátoru moci vládnoucím vulgární manipulací s ideově roztříštěným mainstreamem.
Vítězství konzervativní revoluce nad liberální demokracií je sice na dohled, ale ještě není zcela dobojováno.
Pravice se štěpí a její vítězstvím zpitá část nevypadá extra bystře.....bych rád mínil.