Kotlebovce drží na Slovensku zejména podpora mladých, ukázal průzkum
Petr JedličkaDle dat agentury Focus sesbíraných pro Radu mládeže Slovenska tvoří polovinu voličů ĽSNS lidé pod 36 let, tři čtvrtiny pak lidé pod 46 let. Padá tak představa, že typický volič kotlebovců je důchodce idealizující si dobu svého mládí.
Největší skupinou voličů Ľudové strany Naše Slovensko (ĽSNS) — slovenské ultranacionalistické strany vedené Mariánem Kotlebou hlásící se k odkazu klerofašistického Slovenského štátu — jsou mladí lidé. Poukázal na to průzkum agentury Focus pro Radu mládeže Slovenska prováděný na přelomu října a listopadu. Přibližně polovina voličů ĽSNS má dle průzkumu méně než 36 let, přibližně tři čtvrtiny pak méně než 46 let.
V nejmladší voličské věkové skupině (18 — 29 let) jsou dnes kotlebovci vůbec nejpopulárnější stranou. Dle Focusu by je volilo 18,9 procenta rozhodnutách Slováků z příslušné věkové kategorie. Druhá nejpopulárnější strana u mladých — nové uskupení Za ĺudí kolem exprezidenta Kisky — má podporu 12,8 procenta. Třetí nejpopulárnější — Progresívne Slovensko/Spolu — 11,9 procenta.
Průzkum tak oslabuje poměrně rozšířený názor, že typický volič kotlebovců je chudý nespokojený a spíše starší muž srovnávající dnešní poměry se zidealizovanými vzpomínkami na své mládí či představami o minulosti.
Za své bere i představa, že kotlebovci musí časem přirozeně oslabit, neboť jejich jádrové voličstvo bude postupně vymírat.
„ĽSNS sa stala mainstreamovou stranou. Už neplatí, že by to bola prevažne strana mladých mužov z Banskobystrického kraja. Ešte stále platí, že oslovujú voličov s nižším ako VŠ vzdelaním, ale inak oslovujú mladých voličov z celého spektra čo sa týka pohlavia, krajov, príjmovej kategórie, a veľkosti miest,“ uvedla k zjištěním Rada mládeže Slovenska v tiskové zprávě.
Podpora stran celkově
Kotlebovci si na Slovensku vytvářejí image důsledně protestní strany, jež stojí proti koalicím okolo Smeru i mainstreamové opozici. Odmítají NATO, EU i Západ obecně. Proti západoevropskému liberalimusu staví okázalé vlastenectví, konzervativní podání křesťanství a panslovanství. Agresivně se vymezují vůči všem menšinám.
Do blížících se voleb chystaných na 29. února se kotlebovci pokusili sestavit velkou „vlastenecko-křesťanskou“ koalici s podobně orientovanými stranami. Ke spolupráci získali ovšem jen několik miniaturních uskupení.
Mezi voliči celkově se pohybuje podpora ĽSNS mezi osmi a dvanácti procenty. Nejpopulárnější stranou je na Slovensku stále vládnoucí Smer s přibližně dvaceti procenty. Následují Progresívne Slovensko/Spolu a Za ĺudí s podporou okolo 11,5 procenta. Ostatní známé strany — SNS, KDH, OĽaNO, Sme rodina a SaS — kolísají mezi pěti a osmi procenty.
Mezi třemi a pěti procenty jsou aktuálně vládní Most-Híd, Strana maďarské koalice a dvě nově vzniklé formace, jež ubírají voliče zejména Smeru a SNS: nacionalistická Vlasť kolem kontroverzního expředsedy Nejvyššího soudu SR Štefana Harabina a středolevicová, leč manažersky pojatá Dobrá volba kolem exministra zdravotnictví Tomáše Druckera.
Další informace:
Aktuality.sk Ak by volili len mladí, voľby by vyhrala ĽSNS, Smer by výrazne padol
Aktuality.sk Voľby 2020: Ako sa menila popularita strán po posledných voľbách
Denník N Ak by vo voľbách volili len mladí ľudia do 30 rokov, vyhral by Kotleba
SME.sk Vládu s podporou ĽSNS by prijala štvrtina opýtaných, najmä voliči Smeru
TASR Hnutie Socialisti.sk predstavilo lídrov kandidátky, povedie ju Chmelár