„Nechceme oteplování ani Zimu!“ Studenti na FF UK vyhlásili okupační stávku
Jan KašpárekFilozofická fakulta Univerzity Karlovy zažívá dvoudenní okupační stávku studentů. Ti po politicích požadují razantní řešení klimatické krize a současně kritizují rektora Tomáše Zimu. Přímo na chodbách fakulty probíhají neformální přednášky.
Vysokoškolští studenti zahájili dvoudenní okupační stávku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Apelují na vládu, aby přijala patřičná opatření ke zvládnutí klimatické krize, především ukončila závislost země na uhlí a zásadně omezila emise skleníkových plynů. Současně kritizují rektora Tomáše Zimu, jehož v poslední době provázejí nejrůznější eticky sporné kauzy. Na chodbách fakulty probíhá série tématických přednášek, workshopů a organizačních plén.
„Sucho pokračuje, ekosystémy se hroutí, lesy umírají. Už nestačí třídit odpad nebo sázet stromy, k odvrácení katastrofy potřebujeme přestat spalovat fosilní paliva a změnit politické uvažování. Naši političtí představitelé zatím odmítají dodržovat svoje sliby a emise skleníkových plynů tak dále rostou. Stejně jako studenti a studentky v listopadu 1989 i my ale odmítáme beznaděj,“ uvedli organizátoři z iniciativy Univerzity za klima.
Okupační stávku zahájili menším shromážděním na náměstí Jana Palacha před Filozofickou fakultou. Po přivítání a krátké řeči se vydali do budovy školy. Tu předem ověnčili množstvím transparentů s ekologickými a společensky kritickými hesly jako „Změnu systému místo změny klimatu“, „Zavřít Počerady“ či „Uhlí patří pod zem“. Přímo na průčelí fakulty vyvěsili rozsáhlou plachtu oznamující, že se zde koná „okupační stávka za klima“.
Pryč s rektorem Zimou
Stávkující vysokoškoláci, kteří vynechají oficiální přednášky a semináře, si připravili vlastní vzdělávací program. Přímo na chodbách fakulty ke shromážděným hovořil například první československý ministr životního prostředí a ekolog Bedřich Moldan či trojice socioložek Eva Richter, Iva Zvěřinová a Tereza Stöckelová, které přednášely o roli sociálních věd při řešení klimatické krize. Program má trvat až do středečního odpoledne. Vedení fakulty ovšem prý ráno pohrozilo, že budovu na noc nechá vyklidit policií.
Studenti zdůrazňují, že jejich akce necílí proti čelným představitelům Filozofické fakulty. Kritizují nicméně rektora Tomáše Zimu a požadují jeho odstoupení. „Naši důvěru v rektora podlamuje řada eticky a manažersky chybných kroků, které v čele univerzity učinil,“ napsali s odkazem na Zimovu aféru s úvěrovou společností Home Credit, jeho údajné vazby na čínské diplomaty i nejasnou roli v případu pragiátorství historika Martina Kováře.
„Na sérii debat, které na různých místech v České republice pořádá, rámuje Zima celou problematiku [klimatu] jako pouhé ‚sucho‘. Je pragmatikem moci, který nedokáže vést Univerzitu Karlovu v době klimatické krize,“ tvrdí vysokoškoláci, kteří se proti rektorovi plánují výrazněji vymezit ve středu odpoledne na manifestaci s mottem „Nechceme oteplování, ale ani Zimu!“. Ta začne před Filozofickou fakultou a následně zamíří k budově rektorátu.
Iniciativa Univerzity za klima sdružuje nyní na dvě stě vysokoškoláků. Vznikla letos na jaře a opakovaně se připojila ke stávkám studentů středních škol. Kromě adekvátní akce ze strany vlády žádá i důkladnější přístup ke klimatickým tématům na akademické půdě. Do aktivismu se zapojují nejen studenti, ale i pedagogové. Podporu Univerzitám za klima vyjádřila řada akademiků napříč vědními obory.