Do zemědělství jdou každý rok biliony, ekologicky se z nich využívá jen procento
Petr JedličkaStáty světa dotují zemědělství tempem milion dolarů za minutu. Ku prospěchu životního prostředí se přitom využívá z celkové sumy jen jedno procento. Dle tematické analýzy FOLU jde o velký problém, zároveň ale o příležitost k nápravě.
Státy světa dotují zemědělství každý rok částkou, která se pohybuje mezi 700 miliardami až bilionem dolarů, tedy 16,5 až 23,5 bilionu korun. Ekologicky, tedy ku prospěchu životního prostředí, je přitom využito z této částky jen jedno procento. Většina z oněch 99 zbylých procent směřuje navíc k ekologicky škodlivým aktivitám, jako jsou zakládání polí na místech lesů či pralesů vykácených k tomuto účelu, masový chov dobytka, rostlinná výroba snažící se o maximalizaci produkce i za cenu přehnojování či bezohledné zemědělství obecně, jež vede k ničení půdy i krajiny, snižování druhové pestrosti a znečišťování vod.
K takovému závěru dohází letošní souhrnná zpráva Food and Land Use Coalition (FOLU), organizace sdružující výzkumníky, zemědělské spolky a iniciativy usilující o transformaci zemědělství k trvale udržitelné podobě. Světová média informovala o zprávě na začátku týdne.
Podle zástupců FOLU ohrožuje lidstvo současnou dotační politikou i svoji vlastní budoucnost. Enormní závislost současného zemědělství na dotacích je ale zároveň příležitostí, jak situaci napravit.
„Podíl dotací, jež by měl za cíl zlepšení stavu životního prostředí, je dnes neuvěřitelně malý. To je zapotřebí změnit (...) Bilion dolarů, jež putuje každý rok do zemědělství z veřejných peněz, představuje ale zároveň ohromnou páku, s jejíž pomocí lze přimět zemědělce na celém světě, aby postupovali při hospodaření jinak,“ cituje ředitele FOLU Jeremyho Oppenheima britský Guardian.