Kdo nehlasuje s námi, je rusofil

Barbora Hrůzová

Zastupitelka městské části Praha 6 Barbora Hrůzová vysvětluje, proč jako jediná z Pirátů hlasovala proti návrhu koalice odstranit pomník maršála Koněva z Prahy 6 — Bubenče.

Obecně nejsem zastáncem žádných monumentálních památníků. Byla bych raději, kdyby místo nich rostly v parcích stromy. Osobnost maršála Koněva je skutečně kontroverzní a kdo chce, může si o tom přečíst hromadu jiných článků.

Takže začnu jinak. Již od devadesátých let na Praze 6 ve volbách jednoznačně vítězily pravicové strany. Socha Koněva jim sice vadila, ale nechávaly ji na pokoji. Až starosta Ondřej Kolář (TOP 09) se rozhodl, že se s ní vypořádá. Chtěl lidem vysvětlit, že maršál nebyl jen osvoboditel Prahy, ale taky nemilosrdný voják, který poslouchal rozkazy z Kremlu a dopustil se různých zvěrstev. Kolář proto nechal k soše umístit vysvětlující dodatkové tabulky.

Už zhruba od roku 2014 je památník pravidelně při každém významném výročí poléván rudou barvou a popisován hanlivými nápisy. Pachatele nikdy nechytili. Po každém tomto vandalství (ano, ničení cizího majetku je vandalství, i kdyby k tomu vedly ty nejčistší a nejčestnější úmysly), nechala radnice sochu vyčistit v rámci programu antigraffiti.

A tady narážíme na několik otázek. Když starosta věděl, že se to pravidelně děje, proč letos nenechal den předtím hlídat pomník policií nebo zde nenechal umístit kameru? Proč zrovna letos zakázal památník posléze vyčistit, a dokonce na lidi, kteří sochu chtěli uvést do původního stavu, poslal městskou policii? Proč pak přikázal umístit okolo sochy lešení a zakrýt ji plachtou? Tím by dalšímu vandalství asi sotva zabránil. Jedná se o zdánlivě chaotická rozhodnutí, která učinil sám, bez konzultace s koaličními partnery, a přitom za peníze radnice.

×
Diskuse
PT
September 17, 2019 v 9.45
děkuji pirátce Barboře Hrůzové...
pravdu má v tom, že problematický v této kauze není až tak její samotný obsah, ale způsob řešení celého problému. Osobně v tom nevidím žádný rozdíl od dob první normalizace (v rámci které pomník vznikl). Možná dokonce kvůli kauze přijde i pár lidí o práci...
HZ
September 18, 2019 v 6.15
Jak to myslíte, pane Tučku,
že pár lidí přijde o práci?
PT
September 18, 2019 v 10.21
Paní Zemanová...
...myslel jsem to v kontextu neonormalizace, ve které žijeme. Vy jste ještě neslyšela o tom, že dnes opět jsou lidé vyhazováni z práce pokud vyjádří nesouhlas (říká se tomu neloajalita) svému zaměstnavateli nebo jim veřejné instituce život, pokud se postaví na odpor proti nějakému (teoreticky) bezchybnému byrokratickému úkonu (říká se tomu nepřizpůsobivost). Nic na tom nezmění fakt, že v reálném světě jde (většinou) o nesouhlas či odpor k názorům/činům konkrétní osoby, která je zrovna v autoritativní pozici (manažer, majitel, politik, byrokrat).
PT
September 18, 2019 v 10.50
nebo jim veřejné instituce komplikují život
...chytrý telefon je někdy až moc blbý :-) (viz nesmyslná věta v mém příspěvku výše)
MP
September 18, 2019 v 13.13
Pavlu Tučkovi
To není neonormalizace, to je realita každé práce kdekoli a kdekoli. Šéf má vždycky silnější pozici.
Otázka je, jak to souvisí s hlasováním o Koněvovi na Praze 6? Víte o někom -- památkáři, protokoláři či jakému úředníkovi tamější radnice přísluší se k problému sochy věcně vyjadřovat --, koho pro jeho odlišný odborný názor chce vedení radnice vyhodit? Nebo o nějakém zaměstnanci, kterého chce toto vedení vyhodit, protože se zúčastnil demonstrace, psal do novin či jinak vyjádřil svůj občanský postoj k kauze maršálského pomníku? Pokud ano, buďte prosím konkrétní.