Kdo nejvíc škodil přírodě v roce 2018? Začaly nominace na Ropáka a Zelenou perlu
Josef PatočkaAnticenu za antiekologický čin roku budou Děti Země udělovat již po sedmadvacáté. Mezi horké kandidáty patří ministr životního prostředí Brabec či již v minulosti „oceněný“ ministr dopravy Ťok.
Sdružení Děti Země letos vyhlašuje již sedmadvacátý ročník soutěže o anticenu Ropák roku. Souběžně se koná anketa „Zelená Perla“, v níž se vybírá nejzábavnější antiekologický výrok. Nominace budou organizátoři přijímat až do 12. dubna a s patřičným odůvodněním či citací navrhovaného výroku je lze zasílat prostřednictvím webových stránek soutěže.
„Mezi žhavými kandidáty na Ropáka může být za prosazování plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe nominován Ropák 2015 Dan Ťok (ANO), který navíc stále tvrdě prosazuje výstavbu jezu u Děčína, ačkoliv nelze realizovat účinné kompenzace za zničení vzácných biotopů,“ předvídá, kdo se letos v anketě může vyznamenat, předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
„Současně jeho rezort prosazuje novelu zákona o liniových stavbách, která má zabránit podávání odvolání spolky, neboť by musely platit desetitisícové poplatky,“ dodává. V nominacích se podle něj jistě objeví také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Silným kandidátem na Zelenou Perlu je pak podle Patrika Ropák 2013 a autor Zelené perly 2014, prezident České republiky Miloš Zeman. Ten se tentokrát do soutěže kvalifikuje výrokem „nenechme se terorizovat ekoteroristy, protože si myslím, že nám vnucují svoji představu, že modrásek nebo sysel jsou důležitější než živočich, který se jmenuje člověk.“
Za rok 2017 se Ropákem stal poslanec ČSSD z Děčína Jaroslav Foldyna. Anticenu si vysloužil za to, že společně se spolustraníkem Františkem Adámkem prosadil změnu zákona, na jejímž základě byly občanské organizace vyloučeny z územních a stavebních řízení o stavbách, k nimž se nezpracovává vyhodnocení vlivu na životní prostředí.
Zelené Perly se pak ujal vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller. Ten na přednášce s názvem „Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR a jeho plnění“ studentkám a studentům ČVUT sdělil, že: „Cokoliv studujete, studenti a studentky, a cokoliv se učíte, co má souvislost s jadernou energetikou, je velice čestné, průzračné a potřebné, protože to patří k základním potřebám člověka vedle pitné vody, potravin a střechy nad hlavou.“