Dalším v rodině Ropáků je Foldyna. Za snahy vyloučit veřejnost z rozhodování
Radek KubalaTradiční anticenu Ropák organizace Děti Země získal ústecký poslanec Jaroslav Foldyna za snahu vyloučit spolků z rozhodování o stavbách. Zelenou perlu za antiekologický výrok získal vládní zmocněnec pro jadernou energii Štuller.
Vítězem tradiční ekologické anticeny Ropák se za rok 2017 stal náměstek hejtmana Ústeckého kraje, poslanec a nový místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Anticenu si vysloužil za prosazení změny zákona o ochraně přírody a krajiny, na základě které jsou spolky vyloučené z účasti v územních a ve stavebních řízeních pro stavby, u nichž nebylo vydáno stanovisko posouzení vlivu na životní prostředí (EIA).
O vítězi rozhodla nezávislá komise sto tří osobností, které se pohybují v akademickém, environmentálním i politickém prostředí. Mimo jiné mezi ně patří ekologická ekonomka Naďa Johanisová, filozof Erazim Kohák publicista Vladimír Just či šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka. Foldyna získal 231 bodů, o děvětatřicet bodů více než v pořadí druhý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
„Foldyna navrhl výraznou změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Veřejnost se nemůže vyjadřovat ke stavbám jako jsou parkoviště, supermarkety, velké bytové komplexy a třeba provozovny, protože byly vyloučeny z těchto místních a stavebních řízení,“ vysvětlil na tiskové konferenci předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
Foldyna tak vrátil cenu politikům sociální demokracie. Vloni ji pro politické hnutí ANO získal ministr dopravy Dana Ťok. Před ním dvakrát vyhrál tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který jako vůbec první dokázal prvenství obhájit.
Na druhém místě se za Foldynou umístil ministr životního prostředí Richard Brabec, který pravidelně obsazuje přední příčky. Tentokrát se na jeho umístění podepsal zejména podíl při schvalování změny zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, jehož vinou až pětaosmdesát procent staveb nebude muset proces EIA absolvovat.
Navíc změna zákona dává vládě právo rozhodnout, které stavby nebudou podle tohoto zákona posuzovány. Za neúnavné prosazování kanálu Dunaj-Odra-Labe si třetí místo v anketě vysloužil loňský Ropák, ministr dopravy Dan Ťok.
Jaderná Zelená perla
„Cokoliv studujete, studenti a studentky, a cokoliv se učíte, co má souvislost s jadernou energetikou, je velice čestné, průzračné a potřebné, protože to patří k základním potřebám člověka vedle pitné vody, potravin a střechy nad hlavou.“ Takto zní nejtragikomičtější antieklogický výrok loňského roku, který pronesl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller při přednášce na katedře jaderné chemie ČVUT.
Na druhém místě v anketě Zelená perla skončil zastupitel Jihočeského kraje a poslanec Jan Zahradník (ODS), který při debatě o podobě zákona o Národním parku Šumava prohlásil, že „divočina není možná bez člověka“.
Šumavy se týká i třetí nejvíce oceněný antiekologický výrok, který pronesl starosta Modravy Antonín Schubert. Jeho Zelená perla zní: „Míra demagogie ekoaktivistické kampaně podporované některými vládními politiky, státními úředníky, vědci, herci, zpěváky a všemi veřejnoprávními médii, má svou historickou paralelu v roce 1938.“
Ropáka roku letos Děti Země vyhlašovaly pošestadvacáté. Prvním vítězem se stal za rok 1991 jediný federální laureát Julius Binder za vodní dílo Gabčíkovo. Mezi laureáty patří řada předních českých politiků, nechybí Václav Klaus, Miloš Zeman, ministři životního prostředí za ODS Chalupa, Drobil, Benda.
Anketa svůj název odvozuje ze smyšleného zvířátka, o němž natočil v roce 1988 svůj studentský dokument Jan Svěrák. Ropák bahnomilný se vyznačuje tím, že žere uhlí, miluje výfukové plyny a přírodu proměňuje v příropu.