Novela EIA znovu omezuje práva občanů rozhodovat o stavbách v jejich okolí
Jan GruberSenát projedná novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Ta míří stejným směrem jako nedávno schválený stavební zákon. Omezuje práva občanů vyjadřovat se ke stavbám v jejich okolí. Vláda argumentuje, že se bude lépe stavět.
Senát na své osmé schůzi projedná novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). V první řadě jde o přenos příslušné evropské směrnice do českého práva. Novela zákona nicméně obsahuje změny i dalších ustanovení, které nereagují na změnu evropské legislativy, ale podle slov ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) směřují ke zjednodušení a zrychlení celého řízení posuzování vlivů na životní prostředí.
Hnutí DUHA nicméně upozorňuje, že navržená novelizace významně omezuje rozsah stavebních projektů, které musejí projít kompletním procesem EIA. Což ve výsledku znamená, že lidé a obce přijdou o práva se k těmto stavebním záměrům v řízení vyjádřit. Po nedávno schváleném stavebním zákoně by se jednalo o další útok na právo veřejnosti hájit životní prostředí a přírodu v jejím okolí.
Ministr životního prostředí na půdě Sněmovny, která zákon hlasy sto šedesáti poslanců a poslankyň ze sto jednašedesáti přítomných schválila, říkal, že novela zákona přináší zásadní změnu v koncepci takzvaných podlimitních záměrů. Nově by z obvyklých dvou tisíc záměrů, které jsou v České republice každoročně posuzovány, mělo řízením EIA procházet pouze kolem tří set. „Takže sedmnáct set podlimitních záměrů nebude nově vůbec posuzováno podle zákona o posuzování vlivů záměru na životní prostředí,“ vysvětloval Brabec a dodal, že navržená novelizace zákona je „jednoznačně cesta správným směrem“. Pozitivně záměr ministerstva životního prostředí hodnotil o zpravodaj tohoto tisku, poslanec Václav Zemek (ČSSD). Hnutí DUHA však namítá, že novela zákona nejspíše porušuje pravidla Evropské unie garantující účast občanů na ochraně životního prostředí.
Senátorka Seitlová stojí na straně občanů
Navržené omezení rozsahu stavebních projektů, které musí projít kompletní EIA, se týká i staveb s výrazným dopadem na životní prostředí a přírodu a krajinu. Jako příklad lze uvést velkosklady, parkoviště, benzínové pumpy nebo těžbu nerostů. „Tyto záměry by nově skončily jen u takzvaného zjišťovacího řízení nebo se prostě označily jako podlimitní. Jejich investoři by mohli rovnou požádat o rozhodnutí k umístění stavby. Lidé a obce by tak ztratili právo se k vlivům těchto závažných staveb vyjádřit,“ uvádí Hnutí DUHA s tím, že ministerstvo životního prostředí doposud hájilo novelu argumentem, že lidem zůstane možnost vstupovat do územních a stavebních řízení, což však již neplatí. Prezident Miloš Zeman totiž před několika dny podepsal novelu stavebního zákona, která občany z těchto typů řízení vyřadila.
„Pokud Senát návrh nezmění, vyrostou na místě dětských hřišť a parků obří parkoviště, administrativní centra, ale třeba i spalovna odpadů uprostřed města. A lidem v sousedství nebude dovoleno ani poslat zdvořilou supliku úřadům. Ty stavby totiž podle ministra Brabce nemají vliv na zdraví a životní prostředí,“ říká ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš. „Omezením občanských práv v novele zákona o EIA se vicepremiér Brabec už dostává na samotný konec tenkého ledu,“ doplňuje Voundroušova slova programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.
Novelu zákona v minulých dnech projednal senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Jeho usnesení doporučuje Senátu vrátit novelu zpátky Poslanecké sněmovně s několika pozměňovacími návrhy, které jsou převážně legislativně-technického charakteru. Senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL a SZ), která je zpravodajkou tohoto tisku, Deníku Referendum řekla, že na výboru pokoušela navrhnout zamítnutí zákona. Tento návrh však nezískal dostatečnou podporu.
Seitlová je přesvědčena, že novela zákona o posuzování vlivu na životní prostředí míří stejným směrem jako již zmiňovaný stavební zákon, tedy k omezování práv občanů vyjadřovat se ke stavebním záměrům v jejich okolí. „Dnes se chce stavět, stavět a stavět. Nemám nic proti stavění, ale mělo by se to dělat s rozumem. Za tohle jsme v listopadu klíči nezvonili. Tenkrát jsme naopak chtěli získat možnost rozhodovat o věcech, které se kolem nás dějí,“ uzavřela Seitlová.