TOP 09 a STAN chtějí na společnou evropskou kandidátku přibrat Zelené i LES
Jan GruberJednání mezi malými pravicovými stranami — TOP 09 a STAN — o jednotném postupu v evropských volbách se pomalu chýlí ke konci. Na společnou kandidátku chtějí přibrat i zástupce regionálních hnutí a mimoparlamentních subjektů.
Rozhovory mezi TOP 09 a Starosty o společném postupu v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu se chýlí k závěru. Obě strany, které avizují že dohoda bude uzavřena v nejbližších dnech, současně jednají s regionálními hnutí a dalšími mimoparlamentními subjekty — například se Zelenými, Liberálně ekologickou stranou někdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka (LES) nebo Evropskými demokraty.
Přestože doposud není zřejmé, jak bude společná kandidátka vypadat, kdo ji povede a pod jakým názvem se bude o přízeň voličů ucházet, zástupci obou sněmovních stran říkají, že jednání mající za cíl sjednotit středopravé proevropské síly jdou dobrým směrem. Zájem domluvit se ostatně již dlouhodobě vyjadřují předsedové obou stran — Petr Gazdík (STAN) i Jiří Pospíšil (TOP 09).
„Naším cílem je být společně se Starosty jasnou volbou pro proevropského voliče. Chceme jasně hájit naše prozápadní směřování. Chceme porazit hnutí ANO v evropských volbách. Nabídneme občanům zajímavý volební program, který bude nabízet řešení pro bezpečnost v Evropě, další rozvoj vnitřního evropského trhu, ale i témata související s ekologií, ochranou životního prostředí a klimatu,“ uvedl lídr TOP 09.
Pospíšil tak navazuje na plány svého předchůdce v čele strany Miroslava Kalouska, jenž o jednotném postupu menších a ideově si blízkých stran hovořil již před třemi lety. Záměr integrovat pravicové síly je blízký i Starostům, kteří se před posledními sněmovními volbami domluvili na společné kandidátce s lidovci. Ti však pod tlakem průzkumů veřejného mínění od projektu na poslední chvíli odstoupili.
Překvapením proto je pouze účast Zelených v této široké koalici. Ti totiž v posledních letech — s výjimkou voleb do krajských a komunálních zastupitelstev — bojovali o hlasy voličů samostatně. Předsedovi strany Petru Štěpánkovi (SZ) se ovšem — navzdory odporu levicové frakce Zelená re:vize — podařilo na zasedání republikové rady myšlenku společné kandidátky obhájit a stvrdil ji i víkendový sjezd.
Část Zelených, která spolupráci s TOP 09 a STAN odmítala, poukazovala především na to, že její součástí má být závazek, že všichni nově zvolení europoslanci povinně vstoupí do politické skupiny Evropské lidové strany (EPP). Místopředseda strany Jan Perla (SZ) nicméně Deníku Referendum řekl, že o vstupu do té které frakce Evropského parlamentu ještě není rozhodnuto a nelze proto tvrdit, že čeští Zelení budou v případě úspěchu nuceni zasednout vedle zástupců Fidesz nebo Forza Italia.
Navzdory tomu, že konečná podoba společné kandidátky bude zveřejněna až v příštích dnech, již dnes je jasné, kteří politici na ní nebudou chybět. TOP 09 do evropského volebního klání coby jedničku vyslala Jiřího Pospíšila. Starostové se na sklonku minulého roku shodli na nominaci současného europoslance Stanislava Polčáka (STAN) a Zelení vsadili na starostu Prahy 4 Petra Štěpánka.
V posledních volbách do Evropského parlamentu těsně zvítězilo politické hnutí ANO, které stejně jako ČSSD a TOP 09 spolu se Starosty dosáhlo na čtyři mandáty. Strana zelených vedená tehdejším předsedou Ondřejem Liškou získala 3,77 procent hlasů. Evropští demokraté, jejichž lídrem byl bývalý předseda ODA Daniel Kroupa (nestr.), obdrželi 0,52 procent hlasů. Evropské volby se uskuteční na sklonku května. V České republice se bude volit jednadvacet europoslanců.