Rapid Rehousing Brnu ušetřil peníze, většina zabydlených rodin nemá dluhy
Radek KubalaBrněnský projekt Rapid Rehousing je finančně výhodný a zlepšuje život rodinám, které od města získaly bydlení. Prokazuje to studie Ostravské a Masarykovy univerzity. Vedení města zvažuje, že bude v ukončování bezdomovectví pokračovat.
Dát padesáti rodinám v bytové nouzi městské byty se ukázalo jako chytré řešení, které ušetří peníze a pomůže řešit sociální situaci nejslabších. Brněnský projekt Rapid Rehousing ušetřil podle v úterý zveřejněné společné studie Masarykovy a Ostravské univerzity až jeden a půl milionu korun na veřejných výdajích, zejména na azylovém bydlení a nákladech na ústavní péči o děti.
Výzkum probíhal rok poté, co město do projektu vylosovalo padesát testovacích rodin. Výsledky ukázaly, že z padesáti rodin bylo osmačtyřicet schopných nájemní smlouvu s městem prodloužit. Navíc osmasedmdesát procent z nich přitom nemělo žádný dluh. U zbytku se musela řešit menší forma finanční pomoci. Pouze dvě rodiny si kvůli finančním problémům bydlení neudržely.
Jeden z autorů studie Petr Kubala Deníku Referendum řekl, že předběžné výsledky ukazují, jak je možné i v České republice ukončovat bezdomovectví rodin s dětmi. „Bydlení poskytuje základní zázemí pro stabilizaci rodin a umožňuje jim řešit jejich problémy. Jde o pomocnou ruku, která jim umožní uniknout z prostředí sociálního vyloučení. Navíc naše studie prokázala, že bezdomovectví je nesmyslně drahé a neúměrně zatěžuje veřejné rozpočty,“ řekl Petr Kubala.
Výzkum rovněž dokazuje, že se díky snahám města podařilo snížit riziko onemocnění matky, stejně jako je mnohem menší pravděpodobnost hospitalizace člena rodiny či pobytu dítěte v náhradní rodinné péči. Rovněž sanitky vyjížděly k rodinám mnohem méně než v době, kdy bydlely v nouzových podmínkách.
V případě pokračování systému zabydlování rodin a navazujících projektů, jako je například Housing first, může město do deseti let ukončit bezdomovectví zcela, řekl vedoucí výzkumníků Štěpán Ripka. Před zahájením projektu v Brně přežívalo v bytové nouzi přes čtyři sta rodin.
Město zvažuje co dále
Projekt Rapid Rehousing vznikl ještě za vlády předchozí brněnské koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09. Současná radnice pod vedením ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Pirátské strany se však k sociálním projektům staví o poznání vlažněji. Zatím tak není jasné, jaká je budoucnost podobných projektů.
Náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS), který má na starost oblast sociálních věcí, v reakci na výsledky studie České televizi řekl, že v projektech nebude snadné pokračovat bez dotační podpory.
„Se zprávou se teprve seznamujeme a budeme z ní vycházet. Byť jsem mnohdy vystupoval jako kritik těchto projektů, v závěrečné zprávě jsou natolik pozitivní záležitosti, že by stávající vedení města mělo zvážit, jakým způsobem v těchto projektech pokračovat,“ uvedl Kerndl.
Výsledky potěšily i předsedu brněnských Pirátů a náměstka primátorky Tomáše Koláčného. „Vnímám Rapid Rehousing jako velmi úspěšný a budu podporovat, aby vedení města zvolený přístup zabydlování rodin s dětmi bez domova uplatňovalo i nadále směrem k úplnému ukončení bezdomovectví ve městě,“ řekl Deníku Referendum Koláčný.