Brno získalo evropskou cenu za boj s bezdomovectvím
Marie MrázováBrněnský projekt Rapid Re-housing získal evropskou cenu RegioStar Awards pro nejlepší projekt ukončování bezdomovectví. Cenu uděluje Evropská komise a evropská Federace národních organizací pracujících s bezdomovci Feantsa.
Během roku své existence přivedl brněnský projekt Rapid Re-housing padesát rodin z ubytoven a jiných prostor nevhodných k bydlení do bytů. Patnácti rodinám z šestnácti, které se nastěhovaly na podzim minulého roku, byla už prodloužena nájemní smlouva, a tedy si i po roce udržely bydlení. V úterý 10. října převzali zástupci projektu evropskou cenu RegioStars za nejlepší projekt v oblasti ukončování bezdomovectví. Cenu uděluje na mezinárodní den bezdomovectví Evropská komise a evropská Federace národních organizací pracujících s bezdomovci Feantsa.
Cenu RegioStars mohly letos získat projekty v pěti kategoriích — Inteligentní specializace pro inovace u malých a středních podniků, Energetická unie: změna klimatu, Posílení a aktivní účast žen, Vzdělání a odborná příprava a City Stars: města v digitálním přechodu, které oceňovala Evropská komise s koalicí Feantsa. Zvláštní kategorie byla letos vůbec poprvé věnována bezdomovectví, a právě z té si odneslo nejlepší ocenění město Brno za Rapid Re-housing.
Do soutěže se přihlásily projekty z celé Evropy, které byly realizovány v letech 2010—2017 a byly hrazeny z prostředků Evropské unie. Pětičlenná mezinárodní porota vybrala tři nejlepší z nich. Třetí příčku obsadilo skotské Glasgow, druhou pak finské Helsinky.
Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v roce 2015 schválila Strategii boje proti sociálnímu vyloučení a zavázala se, že do roku 2020 zajistí, aby se minimálně 6 000 rodin, které jsou nuceny bydlet na ubytovnách, mohlo nastěhovat do bytů. Také slíbila, že v roce 2020 dospěje Česká republika do stavu, kdy žádné dítě nebude muset na ubytovně strávit déle než měsíc.
Problematika bytové nouze by měla být více na očích
„Jsem rád, že jsme byli ocenění jako tým a jako Brno. Doufám, že to přispěje k tomu, aby se problematika bytové nouze dostala do popředí a aby náš příklad byl následován celorepublikovou politikou. Na bydlení u nás stále čeká 5950 rodin, padesáti z původních 6000 jsme zajistili bydlení,“ řekl Deníku Referendum brněnský zastupitel Martin Freund (Žít Brno), jeden ze zástupců, kteří včera v Bruselu převzali ocenění.
„Na Rapid Re-housing navazují další projekty týkající se jednotlivců, aktivní zaměstnanosti, bydlení v soukromém bytovém fondu a podpoře znevýhodněných na soukromém trhu s bydlením. Jakmile se projekty vyzkouší a zjistí se, že fungují, mělo by na ně navázat vytvoření systému sociálního bydlení v Brně,“ vysvětlil Freund.
Poskytovatelem služeb pro město Brno je nevládní organizace IQ Roma Servis. Projekt vznikl ve spolupráci Magistrátu města Brna a Platformy pro sociální bydlení. Po roce rodiny podpořené v rámci projektu hovoří o lepších školních výsledcích dětí i jejich celkovém rozvoji.