Brněnská koalice pod vedením ODS se části Pirátů nelíbí. Rozhodnou členové
Radek KubalaBrněnská koaliční smlouva mezi ODS, KDU-ČSL, Piráty a ČSSD má vzniknout do týdne. O jejím osudu však rozhodne až hlasování uvnitř Pirátské strany. Z brněnské buňky se ozývají i nesouhlasné názory. Vedení Pirátů vyjednávání ale podporuje.
Den poté, co se ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Piráti rozhodli vytvořit koalici na brněnském magistrátu a vyšachovat tak vítěze voleb — politické hnutí ANO, se začínají ozývat někteří členové místní buňky Pirátské strany, kteří nesouhlasí se spoluprací s občanskými, ani se sociálními demokraty. Současně mají obavy o sociální projekty, které spustilo minulé vedení města. Koaliční smlouvu musí podle pirátských vnitrostranických demokratických mechanismů schválit nadpolovičná většina členů místního fóra. To má dnes jednadvacet členů.
Proti vznikající koalicí se vymezil například dlouholetý člen brněnských Pirátů Marcel Kolaja nebo dvojka kandidátky a členka vyjednávacího týmu Markéta Gregorová. „Při vyjednávání jsem byla proti a jasně jsem řekla, že v případě jejího vzniku nebudu v radě města a nechci se na ní podílet. Chtěla jsem jít do opozice. Nicméně budu respektovat demokratické rozhodnutí místního fóra, pokud koaliční smlouvu schválí,“ řekla Deníku Referendum Gregorová.
Ze spolupráce s ODS a ČSSD je rozčarovaný také Marek Lahoda, který je zvoleným zastupitelem za Piráty v brněnské městské části Královo Pole. Nesouhlasí zejména s tím, aby Piráti podpořili ODS, která se v jeho očích dosud nezbavila svých dřívějších kmotrovských struktur. O koaliční smlouvě však hlasovat nebude, jelikož není členem strany.
„Budoucí primátorka Markéta Vaňková (ODS) i trojka kandidátky občanských demokratů Robert Kerndl začínali jako koncipienti u Pavla Blažka, obviněného z podvodu v kauze Diag Human. Pirátství pro mě znamená boj právě proti takovýmto lidem, jejichž hlavním cílem v politice je vlastní prospěch. Takhle se kurz nedrží. Do loňských parlamentních voleb šli Piráti s heslem pusťte nás na ně a ne pusťte nás tam s nimi,“ řekl Deníku Referendum Lahoda.
Předseda brněnských Pirátů Tomáš Koláčný novinářům sdělil, že po předložení návrhu smlouvy mají straníci tři dny na diskuzi a osmačtyřicet hodin na hlasování. Z reakcí spolustraníků obavy nemá, pro své počínání prý cítí podporu.
„Vyjednávací tým má silný mandát. Dokud není smlouva napsaná, je těžké jí komentovat. Nicméně všechny kroky společně diskutujeme a cítím proto podporu i pro směr, jakým se vyjednávání ubírají. Markéta Gregorová patří k výjimkám. Negativní postoj měla od začátku a má na něj právo,“ řekl na středeční tiskové konferenci Koláčný.
Bartoš postup brněnských Pirátů schvaluje
Postup brněnských Pirátů posvětil i předseda strany Ivan Bartoš. Zdůraznil zejména, že brněnská buňka postupovala v souladu s povolební strategií. „Brno sleduji, ale zatím mě to nechává zcela chladným. Reálně se stalo to, že Piráti jednali s Vokřálem a řešili koalici politického hnutí ANO, Pirátů a KDU-ČSL. Primátor si vybral jako partnera ODS. Piráti mají nějakou povolební strategii, která nám říká, že v takovém případě jednáme dál,“ uvedl na Facebooku Bartoš.
Vznikající koalici Piráti komentují i na svém veřejném fóru. Z ohlasů lze prozatím vyčíst vlažnou podporu vyjednávacímu týmu, ale také rozpačitost a obavy — například o zachování projektu sociálního začleňování známého jako Housing First.
„Já bych se s dovolením zeptal na sociální bydlení. Například v severních Čechách by podobné projekty také prospěly a argument Brno je náš vzor byl potřebný. Bylo by škoda, kdybychom jej pomáhali rušit,“ uvedl na pirátském fóru člen předsednictva strany a poslanec za Ústecký kraj Mikuláš Peksa.
Obavy o sociální projekty má i poslanec za jihomoravský kraj a člen brněnských Pirátů Tom Vymazal. Aktivní vstup do vyjednávání o brněnské koalici však podpořil.
„Osobně se budu se svými kolegy ještě bavit o možnostech zachování projektu Housing First spolu s projektem Rapid Rehousing, které oba považuji za klíčové a hodné následování. Nakonec to ale bude brněnský vyjednávací tým, kdo musí předložit návrh koaliční smlouvy ke schválení místnímu fóru brněnských Pirátů, takže si svoje soudy schovám až na potom,“ řekl Deníku Referendum Vymazal.
Koalici jsme neiniciovali, říkají Piráti
Server Neolivni.cz v úterý zveřejnil informaci, že impuls ke vzniku koalice měli dát v noci z pondělí na úterý přímo Piráti. Odkazují se přitom na výpovědi několika členů brněnské ODS. Tuto informaci však popřel jak Koláčný, tak nově zvolený zastupitel za Piráty Marek Fišer.
„Informace na webu Neovlivni.cz nejsou pravdivé. Takové karty jsme neměli, navíc by to šlo proti naší povolební strategii, kterou ctíme,“ řekl Deníku Referendum Marek Fišer. Koláčný pak na tiskové konferenci naznačil, že pozvánku vyjednávat o koalici bez politického hnutí ANO dostali od Petra Hladíka z KDU-ČSL.
Víkendové komunální volby vyhrálo ANO s třiadvaceti procenty hlasů. Druhá skončila ODS a třetí KDU-ČSL. Do zastupitelstva se dostali ještě Piráti, ČSSD a SPD. Od té doby primátor Petr Vokřál (ANO) vyjednával velkou koalici ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Těsně před podpisem smlouvy však ve středu ODS oznámila vznik koalice bez ANO.