V Lipníku jaderný odpad nechtějí. Lidé v referendu odmítli stavbu úložiště

Radek Kubala

Lidé v Lipníku na Třebíčsku v platném referendu jednoznačně odmítli stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Správa úložišť radioaktivního odpadu v současnosti vybírá čtyři z devíti lokalit, kde by úložiště mohlo vzniknout.

Hlubinné úložiště jaderného odpadu v blízkosti naší obce nechceme, řekli jednoznačně v pátečním místním referendu obyvatelé obce Lipník na Třebíčsku. Hlasovat přišlo dvaašedesát oprávněných voličů, z nichž šestadevadesát procent hlasovalo proti výstavbě. Zákonnou podmínku pětatřiceti procentní účasti referendum pohodlně splnilo a je proto závazné pro budoucí zastupitele. Stát vybírá čtyři z devíti lokalit, kde by úložiště mohlo v budoucnu stát.

Referendum vyhlásili zastupitelé obce na zářijovém zasedání, kvůli kapacitním důvodům se ale nekonalo souběžně s volbami, nýbrž o týden dříve. Tři sta oprávněných voličů odpovídalo na otázku, zda souhlasí s geologickými pracemi a jinými kroky směřujícími k vybudování úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě, které se dotkne i obce Lipník.

Podle starosty Miroslava Svobody (KSČM) by budování a provoz úložiště poznamenalo jak území obce, tak život v ní. „Ze strany států nebyly dány garance seriózního jednání s obcemi, což vytváří oprávněné obavy občanů. Je to velice citlivá záležitost. Rozhodnutí předurčí život v naší obci nejen v dalších desetiletích, ale i v daleké budoucnosti,“ sdělil Třebíčskému Deníku starosta.

Náraz do zdi

Výsledek referenda uvítal Edvard Sequens ze sdružení Calla, který připomněl, že se jednalo už o třiatřicáté místní referendum proti stavbě úložiště. Státní orgány ovšem dle Sequensova mínění na názory občanů neberou zřetel.

„Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a zodpovědné ministerstvo průmyslu nehrají s obcemi fér. Obě státní instituce se zatím odporem obcí i prohranými soudními spory zviklat nenechaly a hodlají pokračovat v naplánovaných krocích bez ohledu na veřejné mínění. To je ovšem cesta, která dříve či později dospěje k nárazu do zdi stejně jako se to stalo v Německu, v USA, ve Francii i jinde. A budeme se muset nad otázkou, co s vysoko radioaktivními odpady zamyslet znovu a pořádně,“ řekl Deníku Referendum Edvard Sequens.

Podle tiskové mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů Nikol Novotné má každá z dotčených obcí právo uspořádat referendum, jejich výsledky však považuje pouze za doplňkové k vlastnímu rozhodování. 

„Pro naše hodnocení jednotlivých lokalit je jednoznačnou prioritou naprostá bezpečnost budoucího úložiště. Hlavními kritérii, které rozhodují o nejvhodnější lokalitě, jsou především vlastnosti horninového masívu a proveditelnost stavby. Nedílnou součástí posuzování ale jsou i předpokládané dopady na životní prostředí," řekla Deníku Referendum Novotná.

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území zvažovaných pro stavbu úložiště: Kraví Hora na pomezí okresu Žďár nad Sázavou a Jihomoravského kraje, Hrádek na rozhraní okresů Jihlava a Pelhřimov a Horka na rozhraní Třebíčska a Žďárska. Místní referendum se v červnu uskutečnilo také v nedalekých Jaroměřicích nad Rokytnou, které leží ve stejné lokalitě jako Lipnik nazvané EDU Západ. Obyvatelé Jaroměřic a místních se shodně v platném hlasování vyjádřili proti stavbě úložiště.Správa úložišť radioaktivních odpadů má v nejbližších měsících snížit počet lokalit na čtyři a finální vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž mají být v hloubce půl kilometru trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má vzniknout do roku 2065. Použité palivo se zatím ukládá do skladů v areálu elektráren.