Jaderné úložiště počesku
Daniel VondroušPo šesti letech se rozpadá vládní pracovní skupina pro umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu. Měla být kompromisem mezi vládou a obcemi. Poslední zbytky vzájemné důvěry se tak rozpadají.
Česká republika má vážný problém. Lidé stále méně důvěřují zvoleným zástupcům a klíčovým institucím a naopak. V takové atmosféře je těžké domluvit se na umístění stavby, která má své okolí ovlivňovat stovky tisíc let.
Před šesti lety zřídila Vláda zvláštní pracovní skupinu za účelem „transparentního procesu výběru vhodné lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu… s respektováním zájmů veřejnosti“.
Skupina tvořená zástupci státních úřadů, obcí a občanských spolků z dotčených lokalit měla bariéru vzájemné nedůvěry překonat. V posledních měsících z ní ale zklamaně odešla už téměř polovina zástupců obcí a spolků. Proč se u nás nedaří dohodnout a dodržet jasná pravidla? Proč nedokážeme to, co třeba Finové?
Neustále, zavedeme-li řeč s příznivci jádra na téma problému odpadu, se nám vrací odpověď: Problém to vůbec není, přepracování, druhotné využití, množivé reaktory, uzavření palivového cyklu, to vše je za dveřmi.
Je-li sekundární využití a přepracování za dveřmi, pak hlubinné ukládání není aktuální. Neboť vyzvednutí odpadu, jednou hlubinně uloženého, je docela oříšek (viz řešení průsaků v Asse II (https://en.wikipedia.org/wiki/Asse_II_mine ).
Kdo říká, že hlubinné úložiště je nutnost, zároveň říká, že přepracování je utopie. Debata se musí ubírat tímto směrem. Jinak není a nebude zodpovědná. Vždy musíme uvažovat všechny relevantní varianty včetně trvale kontrolovaného ukládání s cyklickou výměnou obalů. Tedy žádné "dolů do dolu a zapomenout".
Nevím jak vy, ale já znám zatím nejrealističtější a nejzodpovědnější řešení problému radioaktivního odpadu z recesistické necyklopedie. Vřele doporučuji tento text: http://necyklopedie.wikia.com/wiki/%C3%9Alo%C5%BEi%C5%A1t%C4%9B_radioaktivn%C3%ADho_odpadu_Praha-Hrad