První pokuta za porod doma. Porodní asistentka má zaplatit přes sto tisíc
Jan KašpárekStředočeský kraj udělil stodvacetitisícovou pokutu Haně Kubaňové za vedení domácích porodů. Jde o první takový postih v České republice. Obhájci domácích porodů Kubaňovou brání a pokutu označují za kriminalizaci práce porodních asistentek.
Krajský úřad Středočeského kraje udělil na konci června historicky první pokutu za poskytování péče během domácího porodu. Porodní asistentka Hana Johanka Kubaňová má za neoprávněné vedení plánovaných porodů zaplatit sto dvacet tisíc korun. Se sankcí ale nesouhlasí a spolu s Ligou lidských práv se proti ní hodlá odvolat k ministerstvu zdravotnictví a případně i k soudu.
Kubaňová tvrdí, že přijížděla vždy k již probíhajícím porodům, a nejednalo se tedy o jejich vedení. Její právnička Zuzana Candigliota říká, že výše pokuty je neúměrná a likvidační. Na podporu porodní asistentky vystoupila brněnská Liga lidských práv, jež dlouhodobě hájí právo žen zvolit si místo, způsob a okolnosti porodu.
„Odborně poskytnutá péče u porodu doma porodní asistentkou nemůže být protiprávním jednáním, neboť zcela chybí jakákoliv škodlivost pro společnost, což je nutným znakem přestupku,“ polemizuje s odůvodněním pokuty Liga lidských práv. Ta se Kubaňové snaží pomoci i finanční sbírkou na zaplacení právních služeb. V rámci internetového fundraisingu vybrala během šesti dní téměř dvojnásobek žádaných padesáti tisíc korun.
Bývalá ředitelka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková s pokutou rovněž nesouhlasí. „Je to celé absurdní. Stát na jednu stranu říká ‚roďte si, kde chcete‘, na druhou stranu v tom brání,“ řekla Deníku Referendum s tím že věří, že ministerstvo zdravotnictví Kubaňové v odvolání vyhoví.
Pomohla matce i dítěti, úřad ji potrestal
Odbor zdravotnictví Středočeského kraje v rozhodnutí o přestupku zmiňuje domácí porod z listopadu roku 2016, který skončil příjezdem záchranné služby. Kubaňovou tehdy zavolala klientka s tím, že se necítí dobře. Asistentka přijela a zjistila, že dotyčná již téměř porodila. Zůstala proto na místě a poskytla patřičnou pomoc matce i dítěti. Když zpozorovala potenciálně nebezpečný stav, nechala zavolat záchranáře, kteří ji dle protokolu spíše sekundovali. Všichni svědci se shodli, že práce Kubaňové byla profesionální a přínosná.
Asistentka svou přítomnost u porodu obhajuje tím, že rodička s dítětem potřebovala odbornou pomoc. Úřad Středočeského kraje s tím ale nesouhlasí. „Pokud rodička odmítne zdravotní péči dosažitelnou obvyklým způsobem, nelze se poskytnutí této zdravotní péče domáhat po osobě, která k její poskytnutí není oprávněna,“ uvedl v rozhodnutí.
Porodní asistentky jsou vysokoškolsky vzdělané zdravotní pracovnice, které mohou připravovat rodičku na porod, vést předporodní kurzy a pečovat o matku během šestinedělí. Dohlížet na plánované domácí porody jim ale zákon fakticky znemožňuje. V dokumentu poskytujícím oprávnění k provádění služeb porodní asistenky se totiž standardně objevuje fráze „vyjma fyziologických porodů“.
Omezení pravomocí porodních asistentek stvrdil v jednom ze svých rozhodnutí i Nejvyšší soud: „V České republice nemůže porodní asistentka získat oprávnění k samostatnému vedení fyziologického porodu,“ usnesl se.
Domácí porody vedené porodními asistentkami umožňuje například Nizozemí. Zde je domácí porod běžnou praxí, naopak porody v nemocnicích se poskytují na vyžádání a v případě rizikového těhotenství. Náklady na práci porodních asistentek při domácích porodech platí nizozemské zdravotní pojišťovny.
Zakázat domácí porody nemůžeme, ale znemožníme vám odobornou asistenci. Jen ať děti klidně umřou, hlavně když bude po vůli MZČR. Kdo není "odborník", tedy vyvolený ministerstvem, nemá relevantní názor. Zkušenosti z jiných evropských zemí, a názory tamních odborníků nás taky nezajímají, protože naše porodnictví je nejlepší. U nás rodí děti chlapi. Jsme kingové.