U Babiše neplatí podání ruky, natožpak koaliční smlouva

Jiří Dienstbier

Kladenský senátor varuje ČSSD před vstupem do koalice s Andrejem Babišem. Text, který publikoval na twitteru, vydáváme s jeho souhlasem jako komentář.

Jednání ČSSD s ANO o vládě v čele s premiérem Babišem je politicky chybné.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Sjezd ČSSD se usnesl, že účast trestně stíhané osoby ve vládě je zásadní problém. Přesto vyjednavači ČSSD připouštějí, že Babiš trestně stíhaný za závažný zločin může být premiérem do odsouzení soudem prvního stupně, klidně i celé volební období.

ČSSD zachraňuje Babiše v pozici premiéra. Jinou šanci být premiérem a získat důvěru ve sněmovně nemá poté, co se část klubu ANO postavila proti vládní spolupráci s SPD. Jiný kandidát ANO na premiéra by okamžitě otevřel prostor pro vznik většinové vlády nezávislé na SPD a KSČM.

Za zločin dotačního podvodu, pro který jsou Babiš a též jeho blízcí příbuzní stíháni, hrozí trest až deset let ve vězení. Střet zájmů je obrovský. Pokušení na straně Babiše a podezření veřejnosti ze zneužití funkce k „vyřešení“ trestní kauzy bude značné.

Jako premiér může Babiš zásadně ovlivnit mimo jiné jmenování ředitele GIBS, ředitele Policie ČR a nejvyššího státního zástupce, první už odstoupil, dva následně uvedení uvažují o odchodu z funkce. Hrozí zneužití výměny na těchto postech k ovlivňování trestních kauz. Historie varuje.

Zatím není zřejmé, jak detailně a jednoznačně budou zahrnuty v koaliční smlouvě priority programu ČSSD. V minulém volebním období se proti Babišovi nedařilo prosazovat ani věci, ke kterým se v koaliční smlouvě zavázal, například sociální bydlení.

V minulém volebním období se proti Babišovi nedařilo prosazovat ani věci, ke kterým se v koaliční smlouvě zavázal, například sociální bydlení. Foto ČSSD

Hrozí, že ČSSD bude v Poslanecké sněmovně přehlasovávána fungující nepřiznanou koalicí ANO, SPD a KSČM. Žádné pojistky v koaliční smlouvě tomu nemohou prakticky zabránit.

Babiš potřebuje ČSSD k jedinému okamžiku, a to vyslovení důvěry vládě, ve které bude premiérem. Pak už ČSSD nepotřebuje k ničemu. Zmíněná skrytá koalice s extrémisty a komunisty mu zajistí, že nedůvěru jeho vládě nikdo po zbytek volebního období nevysloví.

Koaliční smlouva podepsaná Babišem garantuje z naší zkušenosti velmi málo. Nejen, že u Babiše neplatí podání ruky, neplatí pro něj ani jím podepsaná koaliční smlouva. Opakovaně jsem na koaliční radě od něj slyšel, že koaliční smlouvu ani nečetl. Vždy, když se ji zdráhal plnit.

Nabízené rezorty by programově byly zajímavé. Ani tuto příležitost ČSSD zjevně nevyužije k zvýšení důvěryhodnosti. Místo nadějných se na ministry tlačí profláknuté osoby, například Poche známý praním peněz přes stranické příspěvky a účastí na zkorumpovaných pražských strukturách.

  Diskuse
  DU
  April 27, 2018 v 18.30
  Pan senátor má možnost proti návrhu koalice ANO-ČSSD konstruktivně oponovat
  1. Buď vyzvat ANO, aby společně s ČSSD podpořilo rozpuštění sněmovny a nabídnout se, že půjde jako lídr ČSSD do předčasných voleb.

  2. Nebo oslovit tzv. Demokratický blok, aby vytvořil koalici s ČSSD a SPD proti ANO.

  Jinak tvrdit, že bez Babiše by tu rychle vznikla většinová vláda je falešné předpřahání vozu před koně. Vyšetřování AB z dotačního podvodu vzniklo přeci s vědomím, že nikoho jiného na premiéra ANO navrhnout nechce a nebude.
  PK
  April 27, 2018 v 20.24
  Pan Unger nevyvrátil jediný argument
  Jiřího Dienstbiera. Jak by také mohl, když jsou všechny naprosto pravdivé.

  Páně Ungerova poslední věta "Vyšetřování AB z dotačního podvodu vzniklo přeci s vědomím, že nikoho jiného na premiéra ANO navrhnout nechce a nebude." je už naprosto bizarní.

  Pane Ungere, znovu, a vemte to konečně na vědomí: vyšetřování AB z dotačního podvodu "vzniklo s vědomím", že se AB velmi pravděpodobně dopustil dotačního podvodu, za který je sazba odnětí svobody až 12 let.
  MP
  April 28, 2018 v 9.12
  Pavlu Kolaříkovi
  To by znělo přesvědčivěji, kdyby se v této zemi vyšetřovalo každé podobné podezření.
  Což nic nemění na závažnosti podezření a zjevné morální pochybnosti využití dotace v případě Čapího hnízda.
  DU
  April 28, 2018 v 16.49
  Nezpochybňuji, že dotace na Čapí hnízdo byla využita na pochybných morálních základech
  Ale takových Čapích hnízd jsou u nás stovky. Jedná se o účelovou snahu o využití, často zneužití dotací.

  S panem Kolaříkem bych rád sdílel jeho naivitu a víru, že v tomto státě tyto věci jdou podle pravidel, ať je někdo miliardář, ministr financí nebo senátor. Ale moje zkušenosti a jen omezené drobné vhledy do politiky mě přesvědčují o opaku.

  Navíc, již rok před volbami další oligarchové vysílali emisary k různým politickým stranám, kterým přislíbily své finanční dary pod podmínkou, že neuzavřou koalici s AB. Toto se velmi pravděpodobně teď děje.

  Znovu říkám, rád bych věřil, že u nás nejde objednat trestní stíhání. Ale nemohu. Jsem přesvědčen, že to v našem mafiánském systému je možné a bylo to možné dávno před vstupem AB do politiky.

  Jiří Dienstbier zatím jen dokázal, že umí být zcela neprakticky zásadový, že má podstatně blíže k narcistickému fanatismu než k oportunismu. Ale nic konkrétního přínosného v rámci svého politického působení neudělal.
  PK
  April 28, 2018 v 17.59
  Jsem na rozpacích
  Skutečně to musím být já, kdo by měl pana Ungera informovat, že existuje nějaká zpráva OLAFu o Čapím hnízdě, která hovoří zcela jasnou řečí? Proč? Domnívám se, že pan Unger by měl tuto informaci už mít odjinud, a na to, jak zuřivě tady za Babiše dlouhodobě kope, by měl být informován maximálně.

  Čin, ze kterého je Babiš obviněn, je ohodnocen v trestním řádu sazbou až na 12 let odnětí svobody. Nejde tedy zdaleka jenom o "morální pochybení", které by bylo možno odbýt slovy "a příště už to nedělej". Babiš by normálně měl být ve vyšetřovací vazbě, a ne sestavovat vládu.

  Neurčité odkazy na "jiné" případy taky nejsou k věci. Jestliže se "jiné" případy neřešily nebo neřeší, měly by se řešit také, ale to není důvod, aby se neřešil ani tento. Jednou se přece začít musí, chce-li se Česko konečně dát na cestu právního státu.

  Možná jsem naivní, ale ne až tak, aby mi nebylo jasné, že pro Babiše je naprostá maličkost si "zorganizovat" podporu kdekoliv, na jakémkoliv portálu, v jakékoliv diskusi.

  Pan Unger ani napodruhé se věcně nevypořádal s žádným argumentem Jiřího Dienstbiera. Zopakujme si, že ani nemohl, protože proti těmto argumentům a jejich evidentní pravdivosti se nedá nic namítat. Tak panu Ungerovi nezbylo nic jiného, než J. Dienstbiera opět urážet. A všimněme si dobře: zatímco Dienstbier je podle pana Ungera "narcistický fanatik a oportunista", který "nic přínosného neudělal", Babiš je podle něj člověk, který je schopný a mravně způsobilý vést vládu.

  Jinak ano, je pěkné, že si pan Unger všiml, že se "velmi pravděpodobně" teď děje to, že žádná normální demokratická strana s Babišem nechce jít do koalice, což pana Ungera zřejmě už od voleb vytáčí k nepříčetnosti. Já se dokonce domnívám, že se to děje zcela jistě. Slyšel jsem to totiž na vlastní uši, že ODS, lidovci ani TOP09 s Babišem do koalice nechtějí jít. A slyšel jsem to dokonce už před volbama, a na základě tohoto ubezpečení jsem jedné z těchto stran dal svůj hlas.

  Nechápu, čemu pan Unger stále nerozumí.

  A ještě perlička na závěr: někdy zhruba před 10 lety řešil nejvyšší orgán ODS, jejich republiková rada, případ Ivana Langera, který musel vysvětlovat, proč se setkal s Babišem. Republiková rada ODS Langerovi vytkla, že styky s Babišem kompromituje ODS a ohrožuje její pověst. Ano, pro tu prohnilou, zkorumpovanou a kmotrovskou ODS byly styky s Babišem už "přes čáru".

  A pan Unger by určitě taky rád věděl, jestli by Babiš ještě vůbec kdy vylezl z vězení, kdyby se na něj provalilo úplně všechno, ne jen těch "hloupých" 50 mil. za Čapí hnizdo.
  DU
  April 28, 2018 v 23.1
  Ať pan Kolařík bojuje klidně s Dienstbierem proti Babišovi,
  ale garantuji, že se k právnímu státu nedostane.

  Mimochodem, pan Kolařík četl můj příspěvek špatně, Dienstbier právě vůbec není oportunista, ale fanatik.

  Je tak dál, zbavme se Babiše a bude dobře. V podání pana Kolaříka. V mém podání: Nebude. Babiš je produktem, nikoli příčinou současného patologického systému.

  Po ovoci poznáš strom. Já pana Dienstbiera po ovoci poznal. Ti, kteří ne, nechť se přesvědčí o opaku. Byli lidé, kteří mu dobře radili v době jeho prezidentské kandidatury. Nicméně poradit si nenechal. Já mu šanci v prvním kole dal a volil jsem ho.

  DU
  April 28, 2018 v 23.3
  Protože v roce 2006 na základě relativní výhry ve volbách vládla ODS, měl by stejně tak nyní na základě výsledků voleb vládnout AB. Ať se ukáže kritikům, odpůrcům i příznivcům.
  PK
  April 29, 2018 v 9.39
  Prý "po ovoci poznáte je"
  Napsal pan Unger, a má na mysli, považte, to byste neuhodli. Nikoliv veřejného hříšníka, komunistického donašeče, zloděje, lháře, lupiče a pravděpodobně i vraha (když jsme tedy u toho, co všechno se v Česku nevyšetřuje), ale váženého senátora Jiřího Dienstbiera, kterého všichni známe nejméně od začátku 90. let, a oceňujeme jeho mravní integritu a názorovou konzistenci.

  Takže pane Ungere, pro srovnání - z čeho je obviněn Jiří Dienstbier. Kolik let vězení mu hrozí? Připomínám, že za trestný čin, ze kterého je obviněn Babiš, je sazba až 12 let odnětí svobody. Máte to už, nebo kolikrát to budu muset ještě zopakovat?

  A ani napotřetí jste samozřejmě konkrétně nezmínil, nerozporoval, natož nevyvrátil ani jeden Dienstbierův argument z článku, pod kterým diskutujeme. Inu, ani jste nemohl, protože ty argumenty jsou zcela pravdivé, a vy to víte. Všichni to víme.
  PK
  April 29, 2018 v 9.42
  Na základě výsledků voleb
  a s pomocí Zemana Babiš přece dávno vládne, a řádí jako Černá ruka. Nebo jak se jmenuje současný premiér, pane Ungere?
  MP
  April 29, 2018 v 16.13
  Pavlovi Kolaříkovi
  Vy opravdu znáte Dienstbiera jako veřejnou osobnost od počátku devadesátých let? Otevřeně se přiznám, že si jeho veřejné angažmá před zlomem tisíciletí nevybavuji.

  Z argumentů v článku není, co rozporovat, situace v ČSSD je prostě tak zlá, že dá práci o ní mluvit nerozumně (a současné vedení ČSSD v tomto ohledu dře jako kůň). Vyjma jednoho a to DAvid Unger uvedl. Totiž absurdity představy, že bylo možné vytvořit vládu se stranou vůdcovského typu bez vůdce .
  + Další komentáře