Tři noci na střeše, squatteři obsadili prázdnou budovu usedlosti Šatovka
Radek KubalaDesítka lidí obsadila usedlost Šatovka v pražském Šáreckém údolí. Budova roky chátrá, squatteři jí chtějí přebudovat na komunitní centrum. Policisté zahájili trestní stíhání, zatím však nezasahují.
Již tři dny je přibližně desítka squatterů na střeše pražské usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí. Sedm let chátrající budovu obsadili v pátek v podvečer. Předtím půl roku vyjednávali s vedením Prahy 6, která budovu spravuje. Místní starosta Ondřej Kolář (TOP 09) podle slov squatterů několikrát slíbil, že městská část začne budovu využívat. K obsazení budovy přikročili kvůli tomu, že své sliby nedodržel.
Squatteři ze skupiny Resurp crew tak na střeše usedlosti přečkali už tři noci. Stejní lidé budovu obsadili již před dvěma lety, usedlost uklidili od odpadků a uspořádali zde několik promítání. Pod pohrůžkou násilného vyklizení však nakonec dobrovolně odešli.
„Neuniklo nám, že se na Šatovce dosud neprovozuje ani luxusní, ani jiný domov důchodců, že zde nefunguje komunitní centrum pro sousedy, stejně jako víme, že tvrzení o napadení domu dřevomorkou a narušené statice bylo účelovou lží. A máme toho dost. Prostory, které poslední léta plní jen zatuchlina nesplněných slibů jeho správců a lži ctnostných ochránců soukromého vlastnictví, si podle nás zaslouží svěží vichřici,“ uvedla skupina Resurp crew ve svém komuniké krátce po obsazení budovy.
Často upozorňují i na dřívější squaty, vilu Miladu či usedlost Cibulku, které v současnosti chátrají. V minulosti squatteři na chátrání budov upozorňovali třeba i Dnem prázdných domů.
Podobně jako v minulosti chtějí i v Šatovce zřídit kulturní a sociální centrum. „V usedlosti Šatovka chceme vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat a generovat zisk. Chceme i dále zkoušet fungovat jinak, společnými silami vytvářet struktury pro ty, kteří nemají možnost či nechtějí zápolit s realitou trhu a permanentní konkurenceschopností,“ uvedli squatteři v komuniké.
Se squattery od pátku nově jedná i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, kterému podle jeho vlastních slov v neděli večer došla trpělivost. Lidi okupující dům označil za militantní skupinu, jejíž jednání překračuje všechny meze.
„Nenechám se vydírat lidmi, kteří říkají, že jsou proti systému, ignorují naše pravidla, ale zároveň na něm chtějí parazitovat, protože sami by si takový dům nikdy nebyli schopni postavit. Zneužili moji dobrou vůli. Ukázalo se, že si jdou naprosto tvrdě za svým. S takovými lidmi se už bavit odmítám, politika je o debatě. Ne o tom přijít a diktovat si požadavky,“ uvedl na facebookovém profilu Prahy 6 starosta Ondřej Kolář.
Policie nezasahuje
Od sobotní noci je na místě i zásahová policie. Přestože na místě bylo vodní dělo i plošina, tak policie nezasahuje z obavy o životy lidí na střeše. Podle médií policie celou situaci nejprve vyhodnotila jako přestupek, nicméně v sobotu večer zahájila trestní stíhání.
Se squattery se policisté snaží už třetí den vyjednávat. „Z pokynu státního zástupce byly ve věci zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin neoprávněného zásahu do práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. V neděli byly znovu prověřeny možnosti případného zásahu proti osobám na střeše a rozhodli jsme, že jej v tuto chvíli z bezpečnostních a taktických důvodů neprovedeme,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí pražské policie Jan Daněk.
V neděli v noci však podle squatterů a lidí, kteří je na místě podporují, někteří policisté začali na vlastní pěst okupanty dráždit. „Na lidi na střeše začali při nedělní noci policisté stříkat slzný plyn, blikat stroboskopem a pouštět vysokofrekvenční zvuk. Deset statečných se ani po celovíkendovém sezení na střeše usedlosti nevzdává, ale policisté mají očividně chutě na šikanu všeho druhu,“ uvedli na svém facebookovém profilu zástupci Autonomního sociálního centra Klinika, kteří o dění na usedlosti pravidelně informují.
Policisté museli v neděli řešit i menší konflikt s místním člověkem, který vytrhl z plynového agregátu napájecí kabel k reprobedně hrající hudbu na podporu squatterů. Podle svých slov hudba přispívá k ničení místní přírody a ruší klid lidí žijících v oblasti. Podle podporovatelů squatterů však přírodu mnohem více likviduje necitlivá luxusní zástavba, která v Šáreckém údolí vznikla v posledních letech.