Otevřete domy, zavřete lomy! Demonstrace nejen za Kliniku
Petra DvořákováAutonomní sociální centrum Klinika přišlo 9. dubna podpořit přibližně tisíc lidí. Podle organizátorů je spor o Kliniku sporem o podobu společnosti, v jaké chceme žít.
Demonstrace Neničte Kliniku, neničte město! proběhla v neděli 9. dubna v Praze. Zachování autonomního sociálního centra Klinika přišlo podpořit přibližně tisíc lidí. Na podporu Kliniky vystoupilo několik osobností českého veřejného života jako novinář Petr Uhl nebo historička umění Milena Bartlová. Dorazili i zástupci občanských iniciativ a organizací, kteří upozorňovali na hodnoty sdílení a tolerance, jež Klinika pomáhá prosazovat. Průvod doprovázelo skandování hesel „Naší zbraní je solidarita,“ nebo „Klinika žije, boj pokračuje“, zazněly i myšlenky feminismu, ekologie či antikapitalismu.
„Od začátku existence centra Klinika jsme na jeho provoz nic od státu nechtěli, jen, aby Kliniku nechal dýchat. Sami se o dům vlastními silami staráme. Umělkyně a přednášející na Klinice vystupují zadarmo. Spousty lidí se podílejí na chodu domu sami od sebe, ve svém volném čase. Státní úřady jedině hází Klinice klacky pod nohy a snaží se o její zničení,“ zahájila demonstraci na pražském náměstí Míru Jana Bednářová z Autonomního centra Klinika.
Kromě ní se dostali ke slovu i zástupci kolektivu ABC Anarchistického černého kříže, Mama Tata klubu, organizace Jako doma nebo iniciativy Ne rasismu! Řečníci Kliniku vyzdvihovali jako alternativu k dnešnímu tržnímu systému, která funguje díky kolektivnímu úsilí a ekonomice sdílení. Anarchistický černý kříž dal skrz telefon prostor i Igorovi Ševcovovi, který se demonstrace nesměl zúčastnit kvůli tříletému zákazu vstupu na akce pořádané anarchistickým hnutím.
Průvod se dvěma zastávkami pokračoval na Těšnov. Zastavil se u prázdného domu patřícího Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ve Washingtonově ulici, na nějž aktivisté vyvěsili transparent „Stát mě nechává prázdným“. Organizátoři poukázali na to, že k záměru vybudovat kancelářské prostory může Správa železniční dopravní cesty využít právě tento objekt, nikoliv objekt Kliniky.
„Není náhodou, že dnes stojíme před budovou, o které stát už před čtyřmi lety tvrdil, že ji začne využívat. Proč si drsňáci ze Správy železniční dopravní cesty nemohou utábořit svůj odbor ke geodézii zde, kde se od obsazení iniciativou Obsaď a žij před čtyřmi lety nic zásadního nestalo? Asi se někdo něčeho bojí, když se nás poněkolikáté snaží vykopat z Kliniky. Že by se báli školky a jazykových kurzů? Nebo se bojí spíš toho, že by se zdola řízený princip fungování bez šéfů, pofidérních výběrových řízení a autokratických vládců povedlo rozšířit za zdi autonomního centra?“ tázali se organizátoři.
Další zastávka proběhla u samotného sídla Správy železniční dopravní cesty v Dlážděné ulici. „Převod budovy na SŽDC je čistě účelový. Podle našich informací SŽDC o budovu požádala po uplynutí termínu a převod neproběhl podle předpisů a vyhlášek, které si stát osobuje vymáhat. SŽDC chce údajně na Kliniku přesídlit úředníky, kteří nyní sídlí na Florenci. Když přitom SŽDC o budovu žádalo, chtělo tam zřídit zdravotnické zařízení, teprve po měsíci se rozhodlo, že by tam mohli sídlit geodeti. Argumentují tím, že prostory, kde teď sídlí, jsou moc malé. Když jsme po tom pátrali, zjistili jsme, že budova Kliniky je velká zhruba stejně. Spor o Kliniku ale není sporem o vyhlášky, ale sporem o to, v jaké společnosti chceme žít,“ upozornili aktivisté.
Bořte stereotypy, ne Kliniku
Průvod kromě růžově oděné samba bandy, která se starala o temperamentní rytmus pochodu, zpestřovaly makety bývalých squatů Milada, Ladronka a Cibulka vytvořené studenty ateliéru Intermédií brněnské Fakulty výtvarných umění. Na transparentech se skvěla hesla jako „Braňme rozmanitost, Klinika zůstane!“, „Bořte stereotypy, ne Kliniku“ nebo „Klinika na Žižkov, uhlí pod zem“, které neslo ekologické hnutí Limity jsme my. To celou akci zakončilo výzvou: „Otevřete domy, zavřete lomy!“
Na demonstraci policie zadržela jednoho člověka, jinak se akce obešla bez problémů. „Byl to ojedinělý incident. Nějaký člověk s plackou IVČRN z blízka natáčel lidi a jejich obličeje. Jeden z demonstrantů se mu v tom snažil zabránit a došlo ke strkanici. Zadržený člověk byl propuštěn ještě v průběhu demonstrace,“ vysvětlilo Deníku Referendum Autonomní sociální centrum Klinika.
Podle organizátorů hrozí Klinice v létě vyklizení. V lednu soud nepravomocně rozhodl, že squatteři musejí dům opustit, v březnu jim odpojili vodu, přestože ji platili. Přednášky, jazykové kurzy, koncerty či benefiční akce obvykle bezplatné či za dobrovolné vstupné zprostředkovává Klinika veřejnosti již přes dva roky.