Aktivisté z Kliniky zaplatili ředitelce ÚZSVM pokutu za neopuštění Kliniky
Jaroslav BicanVe vestibulu ÚZSVM v Praze se ve středu uskutečnilo symbolické předání části pokuty ředitelce úřadu za nedodržení podmínek výpůjčky Kliniky. Se vstupem do objektu měli problém lidé na vozíku. Akce na podporu Klinky se konala také v Brně.
Ve čtvrtek se v sídle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Praze uskutečnilo symbolické zaplacení části pokuty za nevčasné předání výpůjčky objektu v Jeseniově ulici a přilehlých pozemků. Její splatnost vypršela právě ve čtvrtek 25. května, kolektiv Kliniky převedl úřadu na účet čtyřicet tisíc korun. Na místo dorazilo asi osmdesát lidí. Solidární akce na podporu Autonomního sociálního centra Klinika se konala i před budovou územního pracoviště ÚZSVM v Brně, kde se sešlo třicet až čtyřicet lidí.
Tereza Virtová z kolektivu Kliniky, na jejíž jméno byla výpůjčka sjednaná, předala generální ředitelce ÚZSVM Kateřině Arajmu papírové kartony symbolizující čtyřicet tisíc korun, jež činí pokuta. Generální ředitelka Arajmu naproti tomu přinesla fotografie pořízené po úterním policejním zásahu na Klinice, na kterých se snažila ukázat, jakým způsobem se kolektiv autonomního sociálního centra o budovu stará a jaký nepořádek zde panuje. Stav zachycený na fotografiích byl ale výsledkem toho, jak se policie v úterý v objektu chovala.
Následně se mezi Terezou Virtovou a Kateřinou Arajmu rozpoutala slovní přestřelka ohledně setrvávání aktivistů z Kliniky v budově a dalšího postupu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který opakovaně žádá Policii ČR o výkon práva.
Po odchodu Kateřiny Arajmu zástupci Kliniky přečetli v českém a anglickém jazyce prohlášení s názvem My nechceme konflikt!, ve kterém například stojí: „Proč neopouštíme budovu? Protože nechceme aby zájem o toto téma vyšuměl jako v případě vily Milada, která dodnes chátrá ve vlastnictví státu. Chceme upoutat pozornost na téma využití prázdných a nechtěných domů. Nechceme být přehlíženi za naše názory v rámci diskuze s autoritami. Chceme držet fyzický prostor, který nám poskytuje zázemí pro naše aktivity,“ zdůraznila zástupkyně Kliniky.
Kolektiv autonomního sociálního centra ve svém prohlášení také poukázal na to, že zásahy policie v sociálním centrum stály státní rozpočet nemalé prostředky a vedly jen k významnému poškození domu, o jehož zvelebení se aktivisté už více než rok snaží. Podle kolektivu absurdnost situace vynikne ještě lépe, když si uvědomíme, že hlavní město Praha vyjádřilo v koaliční smlouvě a ve středečním jednomyslném rozhodnutí Rady zájem dům od státu získat. „Místo aby ÚZSVM přivítal tuto možnost, jak se nepotřebného majetku zbavit, vybízí policii ke zbytečným zásahům,“ zaznělo ve vestibulu ÚZSVM.
S přístupem do vestibulu budovy ovšem měla problém jedna sympatizantka a sympatizant Kliniky na vozíku, přestože u vchodu do budovy je nápis „Asistence“ a telefonní číslo, na které hendikepovaní mají zavolat, aby jim mohla být připravena plošina umožňující vstup do budovy. Přivolaný pán však uvedl, že plošinu může přistavit, pouze pokud dotyční mají domluvenou v budově schůzku.
Rozhovor se odehrával v době, kdy už většina příznivců Kliniky byla ve vestibulu. Ve chvíli, kdy si muž všiml, že je natáčen na kameru, zarazil se a se slovy, že se musí zeptat, co dělat, odešel zpátky do budovy. Po chvíli se vrátil i s plošinou a umožnil vstup i hendikepované sympatizantce Kliniky.
V Brně se tamější ředitelka územního pracoviště ÚZSVM rozhodla na rozdíl od Kateřiny Arajmu ze své kanceláře nevyjít, pěti aktivistům ale bylo umožněno přijít za ní do kanceláře a předat jí dopis, který pro ni měli připravený.
Policie v úterý už podruhé vyklízela Kliniku na základě toho, že zde byla nahlášena bomba, aktivisté se později vrátili zpět do budovy. Z řad kolektivu sociálního centra a jeho příznivců zaznívá kritika nepřiměřenosti zásahu a obviňování, že nahlášení bomby bylo záminkou k vyklizení objektu. Policie se brání, že v případě nahlášení bomby budovu vyklidit musí.