New York inspirující: město stahuje peníze z fosilního průmyslu
Radek KubalaAmerická megapole přestává investovat prostřednictvým svého obrovského penzijního fondu do těžařských firem a projektů. Zároveň žaluje pět velkých korporací za podíl na změnách klimatu a zatajování informací před veřejností.
Ohromné, přelomové, zcela mimořádně významné. Tak hodnotí pozorovatelé rozhodnutí vedení města New York odklonit během následujících pěti let investice svého penzijního fondu z fosilního průmyslu. Starosta New Yorku Bill de Blasio jej oznámil v minulém týdnu. Newyorský penzijní fond vyplácí důchody učitelům, hasičům a všem dalším zaměstnancům třiadvacetimilionové megapole. Hospodaří tak se závratnou sumou 189 miliard dolarů, z níž má v současnosti ve fosilním průmyslu nainvestováno přibližně pět miliard dolarů — v přepočtu na sto miliard korun.
Podle pozorovatelů však není tím nejpodstatnějším faktická finanční ztráta těžařských firem, ale symbolický význam činu. Bude-li dokonán, půjde zatím o největší jednorázový odklon investic z fosilního průmyslu — takzvaný divest — v historii.
„V New Yorku se koncentrují velké peníze. Soustředí se na něj pozornost investorů. Toto je jasný silný vzkaz: do fosilního průmyslu neinvestujte, toto odvětví patří minulosti (...) Lze předpokládat, že ostatní města budou následovat,“ uvedl k situaci pro Guardian Jeffrey Sachs, proslulý ekonom z Kolumbijské univerzity.
Světové agentury dávají divest do souvislosti s odhodláním řady amerických měst přispět k boji s klimatickými změnami vlastní silou, to jest navzdory anti-ekologickému kurzu vlády Donalda Trumpa.
Konkrétně New York též zažaloval nedávno pět fosilních korporací za to, že před veřejností skrývaly důležité informace o existenci změn klimatu. Mezi žalovanými jsou firmy Shell, ConocoPhillips, Chevron, Exxon Mobile a BP.
„Město New York se v neklidné situaci ve Spojených státech staví za ochranu budoucnosti příštích generací,“ uvedl starosta Bill de Blasio.
Obě rozhodnutí americké megapole uvítali s nadšením také ekologičtí aktivisté. Nové kroky města vidí i jako vlastní vítězství, jelikož za odklonění financí velkých amerických měst od fosilního průmyslu bojují již několik let.
„New York se dnes stal hlavním městem v boji proti změnám klimatu, a to zejména díky tlaku veřejnosti. Vedení se rozhodlo bojovat s fosilním průmyslem u soudu i na finančních trzích,“ shrnul na tématické tiskové konferenci spoluzakladatel americké ekologické organizace 350.org Bill McKibben.
Soud se znečišťovateli
Také spor New Yorku s pěti velkými fosilními korporacemi bude dle komentátorů vůbec prvním podobně velkým procesem se znečišťovateli a vzhledem k precenčnímu charakteru práva v USA bude i jeho výsledek přelomový. Podle vedení města se firmy provinily svým podílem na změnách klimatu a zatajováním klíčových bezpečnostních informací před veřejností.
Fakticky poukazuje New York například na vážné poškození města způsobené hurikánem Sandy, který zasáhl západní pobřeží Spojených států v roce 2012. V žalobě rovněž připomíná desítky miliard dolarů, které vydává z rozpočtu na ochranu nízko položených oblastí, jako je například Manhattan, před záplavami způsobenými zvyšujícími se hladinami oceánů.
„Projevy změn klimatu jsou čím dál patrnější, proto je potřeba, aby fosilní firmy, jejichž chamtivost nás dostala do současné situace, zaplatily za škody způsobené obyvatelům New Yorku a přispěly k jejich bezpečnosti,“ dodal de Blasio.
New York není zdaleka prvním městem či institucí, které se rozhodlo přestat nepřímo podporovat fosilní průmysl z veřejných financí. K takzvanému divestičnímu hnutí se přidalo již hlavní město Spojených států Washington DC nebo jihoafrické Kapské město. Spolupráci s fosilními firmami ukončily i Stanfordova univerzita v Kalifornii, Oxfordská univerzita či fond The Rockefeller Brothers patřící známé rodině Rockefellerů. Častá jsou také podobná opatření u církví ovlivněných učením papeže Františka.
Newyorské rozhodnutí je přesto výjimečné svým rozsahem i potenciálem svého dopadu, jak rozebráno výše.
Další informace:
The Guardian 'A really big deal': New York City's fossil fuel divestment could spur global shift
The Guardian New York City plans to divest $5bn from fossil fuels and sue oil companies
The Independent New York City sues fossil fuel companies for causing global warming while promising to divest
The Washington Post Bill de Blasio: This is why New York is suing and divesting from Big Oil