Dárek Františkovi: velké katolické instituce končí s fosilními zdroji
Radek KubalaČtyřicet katolických institucí z celého světa se rozhodlo přestat s využíváním elektřiny z fosilních zdrojů a stáhnout svá případná aktiva ze „špinavých“ firem. Oznámily to symbolicky na den výročí smrti svatého Františka z Assisi.
Z globálního hlediska kapka v moři, symbolicky ale citelné zapršení a dosud nejvýraznější církevní iniciativa na ochranu klimatu. To podle komentářů světových agentur znamená rozhodnutí čtyřiceti významných institucí Římskokatolické církve přestat odebírat elektřinu z fosilních zdrojů a stáhnout svá případná aktiva z fondů či podniků, které jsou spojeny s těžbou, zpracováním nebo spalováním fosilních paliv.
Ve výčtu organizací, jež takto oznámily konec podpoře uhlí, ropy či plynu získanému frakováním, lze najít Belgickou biskupskou konferenci, německé církevní banky, katolickou charitu Caritas nebo úřad arcibiskupa v jihoafrickém Kapském městě. Zástupci institucí oznámili své rozhodnutí v úterý u příležitosti výročí úmrtí svatého Františka z Assisi.
„Když investujeme do fosilních paliv, vzdalujeme se kromě jiného i od ideálů sociální spravedlnosti. Když s tím naopak skoncujeme, a namísto toho začneme peníze využívat na obnovitelné zdroje či zvyšování energetické efektivity, můžeme zároveň snížit dopady klimatických změn, vytvořit nový udržitelný ekonomický systém a pomoct chudým lidem z mizérie,“ řekla pro Guardian Stefania Proiettiová, starostka Františkova rodného Assisi, které se připojilo k iniciativě rovněž.
Popsané zřeknutí se fosilních zdrojů, známé též pod anglickým názvem divestment, není u církevních institucí úplnou novinkou. Současná iniciativa však rozsahem překonává dosud největší podobný počin v rámci církve, a to až čtyřnásobně.
Vliv papeže
Agenturní komentátoři dávají změny v energetické politice církve do souvislosti také s postoji současného papeže Františka a jeho ekologicky zaměřenou encyklikou Laudato Si. Právě pod Františkovým vlivem vznikla organizace Global Catholic Climate Movement, která se snaží prosazovat přechod všech katolických institucí na čistou energii.
„Společné úsilí o zřeknutí se fosilních paliv je založeno na dvou sdílených hodnotách. Uvědomění potřeby chránit planetu a zároveň nutnosti ekonomicky se připravit na bezuhlíkovou společnost,“ uvedli zástupci Global Catholic Climate Movement v tiskové zprávě.
Vedle náboženských a angažovaných organizací se k celosvětovému divestičnímu hnutí přidávají v posledních letech nezřídka také penzijní fondy, kulturní instituce, státní investiční fondy nebo univerzity.
Další informace:
The Guardian Catholic church to make record divestment from fossil fuels
Reuters Shunning fossil fuels, 40 Catholic groups seek climate action
Crux Nine catholic institutions to divest from fossil fuels ahead of G7