Sandy pustoší americké pobřeží, před tím řádil již v Karibiku
Petr JedličkaVelká post-tropická bouře zasáhla východ Spojených států a nyní se stáčí na sever. Četné oblasti ve státech New York a New Jersey hlásí záplavy a výpadky proudu. Podobných rozměrů jako na Haiti či Kubě však dosud nedosáhly.
Od pondělního večera pustoší hurikán, či přesně kombinovaná post-tropická a zimní bouře Sandy východní pobřeží Spojených států. Informují o tom všechna zpravodajská média. Prudké deště a rozbouřené vlny způsobily záplavy v jižní části Manhattanu, v oblasti okolo letiště J. F. Kennedyho a na State Islandu v New Yorku. Ostrov Coney Island zmizel dle pozorovatelů úplně. Voda je také v pobřežní části New Jersey, Atlantic City či Ocean City.
Osm milionů Američanů postihl výpadek proudu. Ve školách v zasažených oblastech se neučí a na newyorské burze neobchoduje — poprvé od roku 1888. Bouře způsobila vizuálně děsivou explozi transformátoru na Manhattanu, požár více než sta domů v Queensu a vyhlášení druhého ze čtyř pohotovostních stupňů v jaderné elektrárně Oyster Creek v New Jersey.
Nejméně čtyřicet Američanů na následky pohromy zemřelo, nejčastěji po pádu vyvráceno stromu. Evakuováno z domovů bylo již více než 400 tisíc osob. Škody jsou odhadovány na šest až dvacet miliard dolarů. Prezident Obama zrušil předvolební akce na Floridě a nadále sleduje situaci z Washingtonu.
Audiovizuální média současně přinášejí snímky vln bičujících pobřežní zástavbu, zatopeného newyorského metra, potápějící se repliky historické lodi Bounty či ohnutého obřího jeřábu, který stojí u rozestavěné devadesátipatrové budovy u Central Parku.
V celé zasažené oblasti vane silný vichr, jenž místy rychlostí přesahuje i 120 kilometrů v hodině. Oko bouře je nyní na území státu Pensylvánie a postupně se stáčí na sever. Ve středu má Sandy pokračovat přes západ New York State směrem do kanadského Quebecu. Během cesty po vnitrozemí by ale měl ztrácet sílu.
Sandy není nejprudším z hurikánů, které kdy USA zasáhly — v období nejvyšší síly byl meteorology hodnocen stupněm dvě z pětibodové Saffirovy-Simpsonovy škály. Jde však o bouři se zatím největším zaznamenaným průměrem (přes 1500 kilometrů), který dál rozšiřuje studený zimní vzduch ze severu.
Právě kvůli tomuto jevu je Sandy označován za kombinovanou tropicko-zimní bouři a kromě vichru a deště přináší do vyšších oblastí také sníh. V hornatých oblastech Virginie, Západní Virginie a západního Marylandu jej napadlo již přes jeden metru.
Karibik a klima
Souběžně s aktualitami z USA se zvláště v internetových médiích objevují námitky, že stávající příval informací z amerických měst upozaďuje jednak zprávy o škodách, které hurikán napáchal v minulých dnech v Karibiku, a jednak debatu o příčinách, či přesněji o lidském podílu na vzniku podobných pohrom.
Sandy se přitom zformoval 22. října právě v Karibském moři. Teprve odtud se v následujících dnech přesunul přes Jamajku, východní Kubu, západní Haiti a Bahamy na sever, k pobřeží USA.
Na Jamajce zemřeli při přechodu bouře dva lidé — jeden po zásypu kamením a druhý při zásahu proti rabujícím výtržníkům. Zničeny však byly tisíce budov a úroda na banánových plantážích. Bez proudu se alespoň na několik hodin ocitlo sedmdesát procent obyvatel země. Vláda vyhlásila osmačtyřicetihodinový zákaz vycházení. Školy mají být zavřené do konce týdne.
Na Kubě prošlo oko hurikánu v bezprostředním okolí města Santiago de Cuba. Zničeno bylo přes 300 tisíc střech a téměř všechny stromy v oblasti — ty, co neporazil vítr, přišly dle pozorovatelů o všechno listí. Na jižním pobřeží ostrova byly zaznamenány až devítimetrové vlny. Vláda však přistoupila k včasné evakuaci více než pětapadesáti tisíc osob, a tak během pohromy zahynulo „jen“ jedenáct lidí. Většina obětí uvízla právě v pobořených domech v Santiagu de Cuba.
Nejvíce obětí — dvaapadesát — si přitom bouře vyžádala na Haiti. Zde smršť způsobila rozsáhlé záplavy v takřka všech jihozápadních městech. Zasaženy byly i uprchlické stanové tábory, ve kterých žijí lidé, kteří ztratili domov při zemětřesení v lednu 2010. Podle agenturních zpráv připravil Sandy o bydlení na 200 tisíc dalších osob.
Voda též pronikla do ulic haitské metropole Port-au-Prince i hlavního města sousední Dominikánské republiky, Santo Dominga. Reportér CNN v Domingu odhadl rozsah zaplavení na sedmdesát procent ulic. Spolu se dvěma bahamskými a dvěma dominikánskými oběťmi způsobil Sandy smrt 69 osob ještě před tím, než vůbec dorazil k hustě osídlenému pobřeží USA.
Debata o příčinách se zatím vede především v médiích zaměřených na publicistiku a zvlášť často je při ní zmiňován lidský příspěvek ke globálním změnám klimatu. V jejich důsledku se množí výkyvy v počasí jak co do četnosti tak co do intenzity. Přímou souvislost mezi vznikem toho či onoho hurikánu a změnami klimatu sice prokázat nelze, je ale jasné, že spolu s rostoucím množstvím emisí uhlíkatých plynů vzrůstá i pravděpodobnost, že budou různé extrémním jevy podobného typu nastávat častěji.
Další informace:
BBC News LIVE: Storm Sandy updates
BBC News Sandy: Storm-hit New York declared major disaster area
The New York Times Northeast Awakes to Huge Damage in Storm’s Path; Millions Without Power
The New York Times Assessing the Damage From Hurricane Sandy
CNN Sandy kills 11 in Cuba, then batters Bahamas
AP Cuban state media say 11 deaths in Hurricane Sandy
The Miami Herald Sandy’s death toll climbs to 44 in Haiti
Reuters Hurricane Sandy menaces U.S. after slamming Cuba
Reuters Hurricane Sandy leaves trail of destruction in Cuba
The New Yorker Watching Sandy, Ignoring Climate Change