ČSSD hledá nového předsedu. Favoritem je Hamáček. Chovanec váhá
Jan GruberHradecký sjezd ČSSD zvolí nového předsedu strany. Favoritem je Jan Hamáček. O předsednický post se spolu s ním ucházejí Antonín Staněk, Miroslav Krejčík a Jan Jukl. Sjezd rovněž rozhodne, zda má ČSSD vstoupit do vlády s hnutím ANO.
Sociální demokracie si na svém únorovém hradeckém sjezdu zvolí nového, v pořadí již šestnáctého předsedu. O místo, které se uvolnilo rezignací Bohuslava Sobotky v polovině minulého roku, se hlásí čtyři kandidáti: místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, olomoucký primátor Antonín Staněk, brigádní generál v záloze Miroslav Krejčík a veřejnosti i spolustraníkům téměř neznámý zastupitel Poličky Jan Jukl. Záměr kandidovat do vedení strany doposud nepotvrdil její statutární místopředseda Milan Chovanec ani bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Stranický sjezd, který bude navzdory dosavadním zvyklostem a kritice ze strany členské základny pouze jednodenní, bude kromě volby nového předsedy a místopředsedů jednat i o budoucím směřování sociální demokracie. Jeho delegáti a delegátky by měli rozhodnout, zda strana změní své povolební rozhodnutí odejít do opozice a pokusí se vytvořit vládní koalici s politickým hnutím ANO.
Sociální demokracie v minulých dnech zveřejnila několik podmínek pro jednání o sestavení koaličního kabinetu. Tou hlavní je, aby ve vládě nebyly žádné osoby, které čelí trestnímu stíhání. Politické hnutí ANO však nadále trvá na tom, aby premiérem i při druhém pokusu byl jeho předseda Andrej Babiš, přestože jej nedávno Poslanecká sněmovna na žádost policie znovu zbavila imunity. Lze očekávat, že diskuse na sjezdu bude bouřlivá. Někteří členové strany se totiž pokusí prosadit, aby ČSSD svou podmínku vůči Babišovi stáhla.
Politolog Lukáš Jelínek považuje za favorita v souboji o předsednické křeslo Hamáčka. „Je bezesporu nejznámější a nejzkušenější v rámci celostátní politiky, což mohou delegáti chápat jako výraznou přednost — zvlášť pak v situaci, kdy sociální demokracii čekají komplikovaná vyjednávání o sestavení vlády,“ řekl Deníku Referendum.
Podle Jelínka bude rovněž důležité s jakou vizí a tématy před sjezd jednotliví kandidáti předstoupí. „Zatím ale nikdo s ničím nepřišel. Proto se domnívám, že delegáti budou rozhodovat podle známosti. Pokud by měl třeba Staněk výborný projev a nabídl kvalitní program, může mít i jako nováček šanci. Je to ostatně úspěšný primátor, kterému se díky preferenčním hlasům podařilo získat místo ve Sněmovně,“ uzavřel Jelínek s tím, že Krejčíkovi mnoho šancí na zvolení předsedou nedává.
Hamáček jako favorit
Největší šance stát se šestnáctým předsedou nejstarší české politické strany má místopředseda Poslanecké sněmovny, dlouholetý poslanec a bývalý šéf Mladých sociálních demokratů Jan Hamáček. „Chci sociální demokracii, na kterou jsou její členové hrdí a která pracuje pro tuto zemi. Bojujeme o přežití a musíme začít táhnout za jeden provaz,“ řekl Hamáček při oznámení své kandidatury do čela sociální demokracie. Členem stranického vedení je středočeský politik od roku 2015.
V rozhovoru pro Deník pak Hamáček uvedl, že jeho cílem je, aby ČSSD vyšla z hradeckého sjezdu posílená. „Po prohraných volbách jsem jako člen vedení přijal odpovědnost za nepříznivý výsledek. Čekal jsem na průběh a závěry diskuse o tom, kam a s kým v čele směřovat dále. Když ale měsíc před sjezdem nikdo prapor nezvedl, rozhodl jsem se, že to udělám já a nabídnu sjezdu své zkušenosti i vzhledem k tomu, že jsem v sociální demokracii dvacet let a hodně mi dala,“ pokračoval Hamáček.
Někdejší předseda Poslanecké sněmovny doposud získal nominace ze tří krajských konferencí. Podporu mu vyjádřili delegáti a delegátky v domovských středních Čechách, v Praze a také v Karlovarském kraji. Právě nominace z velkých organizací jako je středočeská a pražská dělají z Hamáčka favorita v souboji o předsednické křeslo.
Úspěšný olomoucký primátor Staněk
O předsednický post se na hradeckém sjezdu chce ucházet i primátor Olomouce a od podzimu 2017 i poslanec za ČSSD Antonín Staněk. V posledních komunálních volbách se Staňkovi podařilo obejít vítězné politické hnutí ANO a spolu s ODS, TOP 09 a lidovci ustavit městskou koalici. Následně v parlamentních volbách díky preferenčním hlasům ze třetího místa kandidátky přeskočil lídra Romana Váňu i dvojku Pavla Holíka.
Staněk již před časem řekl, že nehodlá dlouhodobě setrvat v obou volených funkcích. Rozhodne se prý po podzimních komunálních volbách. „Pokud bych měl obhájit mandát primátora, tak bych si neuměl představit spojit ho s mandátem poslance,“ uvedl. Skutečnost, že Staněk dává přednost primátorskému postu před poslaneckými lavicemi, šance na jeho zvolení do čela strany snižuje. Těžištěm domácí politiky je totiž Sněmovna a není obvyklé, ani vhodné, aby v ní předseda strany chyběl.
Olomoucký primátor se doposud neprofiloval jako člen žádné ze stranických frakcí. Ve sporech, které se v sociální demokracii v posledních letech odehrávaly, zůstával stranou. Právě tuto nezaujatost pro žádnou z o moc bojujících skupin považuje Staněk za svou přednost. „Mohl bych nabídnout jakýsi nadhled a pokusit se tyto proudy nasměrovat, aby se slily do jedné řeky,“ řekl při oznámení kandidatury. Staněk doposud získal pouze tři nominace od stranických okresních organizací na Olomoucku.
Váhající Chovanec a odhodlaný Krejčík
Kandidaturu do čela sociální demokracie dále zvažuje úřadující předseda a někdejší ministr vnitra Milan Chovanec, který stejně jako Staněk získal několik nominací od okresních organizací ČSSD. Naposledy jej podpořili spolustraníci z Tachova, Domažlic a domovské Plzně. Chovanec při této příležitosti řekl, že se k boji o předsednický post pomalu odhodlává. S definitivním rozhodnutím však hodlá ještě počkat.
Jednu nominaci na předsedu sociální demokracie získal i bývalý jihočeský hejtman, jeden z nehlasitějších kritiků současného vedení strany a spoluzakladatel platformy Zachraňme ČSSD Jiří Zimola, kterému důvěru vyjádřili jeho kolegové z Ostravy. Sám Zimola však zájem o kandidaturu zatím nepotvrdil. Doposud také jasně neřekl, zda vůbec o nějaké místo ve vedení strany stojí. Ve svých vyjádřeních obvykle opakuje, že se rozhodne podle výsledků vyšetřování jeho rekreačního domu na Lipně, kvůli kterému musel v minulém roce složit hejtmanský post.
Úmysl kandidovat na post předsedy strany ohlásil také brigádní generál v záloze a někdejší ředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Ten získal nominaci na předsedu od své domovské organizace v Unhošti. Podpořili jej i delegáti a delegátky kraje Vysočina a městská konference v Ostravě. „U Krejčíka je nám sympatické, že je úplně novou tváří do vedení ČSSD. Nechceme ve vedení šedé myši,“ řekla předsedkyně ostravské organizace ČSSD Jana Vajdíková. Krejčík dále dostal nominaci na řadového místopředsedu strany od středočeských sociálních demokratů.