ČSSD do voleb povede Zaorálek. Sobotku v čele strany střídá Chovanec
Jan GruberSpekulace o konci Bohuslava Sobotky v čele sociální demokracie se potvrdily. Na jednání politického grémia složil svou funkci. Stranu do podzimních voleb povede Lubomír Zaorálek. A jejím řízení do sjezdu byl pověřen Milan Chovanec.
Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se na středečním zasedání politického grémia strany rozhodl rezignovat na post předsedy ČSSD. V pozici lídra pro podzimní sněmovní volby ho nahradí ministr zahraničních věcí a místopředseda strany Lubomír Zaorálek. Řízením strany bude do sjezdu, který zvolí nového předsedu, pověřen ministr vnitra a statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec. Sobotka nicméně zůstává premiérem České republiky a jedničkou na stranické kandidátce v Jihomoravském kraji.
„Jsem výrazně nespokojen s nízkými preferencemi sociální demokracie. Podpora veřejnosti neodpovídá práci, kterou sociální demokracie ve vládě ve prospěch občanů odvedla. Uvnitř strany cítím neklid, kritiku a malou důvěru v budoucnost. Místo toho, abychom se soustředili na získávání voličů, tak se zabýváme vnitřními problémy. A jako předseda nesu za tuto situaci odpovědnost,“ řekl na tiskové konferenci Sobotka. Vzápětí oznámil, že rezignoval na post předsedy strany.
Chovanec, který po Sobotkovi převezme vedení strany, končícímu předsedovi poděkoval. „Jsem připraven udělat maximum pro to, aby se sociální demokracie sjednotila. Doufám, že dnes končí hádky a budeme se soustředit na dobrý volební výsledek,“ řekl Chovanec. Zaorálek coby nový volební lídr strany a kandidát na premiéra ocenil, že se sociální demokracii podařilo vyřešit nelehkou situaci u jednacího stolu bez zbytečných vášní. „Kdybys nebyl, Slávku, předseda strany, tak by se to takhle nezdařilo,“ shrnul Zaorálek s tím, že volební program představí v sobotu na programové konferenci strany.
Sociální demokracie působí jako pytel blech
Sociální demokracie výměnou volebního lídra reaguje na poslední propad podpory veřejnosti. V posledních dnech se i z některých krajských organizací ozývaly nespokojené hlasy žádající Sobotkův konec. Členové a členky strany mu vyčítali, že bez konzultace nejdříve navrhl demisi celé vlády, aby vzápětí odvolal z pozice ministra financí předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Z regionů dokonce do pražského Lidového domu přicházely výzvy, aby je Sobotka v rámci volební kampaně nenavštěvoval. Krajské organizace se totiž obávaly, že by je přítomnost neoblíbeného předsedy ve volbách spíše poškodí.
„Výměna volebního lídra může do strany přinést novou dynamiku. Každý politik má svůj vlastní styl, kterým dokáže oslovovat voliče a komunikovat se svými spolustraníky. A sociální demokracie zřejmě v tuto chvíli potřebuje jako svojí tvář někoho, kdo je extrovertnější. Zkrátka někoho, kdo dokáže snadněji navázat kontakt s voličem, nepůsobit koženě a uplatnit se v náročné době politických reality-show, které vede Andrej Babiš,“ řekl Deníku Referendum politolog Lukáš Jelínek.
Nicméně podle Jelínka nelze očekávat, že by Zaorálek coby nový volební lídr výrazněji zasahoval do vnitřních poměrů ve straně a řešil vnitrostranické konflikty, přestože jich v sociální demokracii existuje víc než dost. Obdobně skepticky hodnotí i možnosti Chovance. „Chovanec může třeba říct, že když zbývají čtyři měsíce do voleb, tak není zrovna nejchytřejší řešit interní konflikty na veřejnosti. Problémem však je, že Chovanec jakožto statutární místopředseda mohl bouchnout do stolu již v minulých měsících. Možná se mu podaří trochu vylepšit obrázek sociální demokracie jako pytle blech, kde každá dělá to své. Ale neočekávám cokoli zásadnějšího,“ dodal Jelínek.
Sobotka končí v čele strany po sedmi letech. V červenci roku 2010 byl po odstoupení tehdejšího předsedy Jiřího Paroubka pověřen jejím řízením a na březnovém sjezdu v roce 2011 porazil v boji o křeslo stranického šéfa svého dlouholetého rivala Michala Haška. Pozici na následujících sjezdech vždy obhájil. Naposledy letos na jaře v Brně, kdy byl po Miloši Zemanovi, prvním, který byl zvolen předsedou sociální demokracie počtvrté v řadě.