Sjezd ČSSD živě: Sobotka má své vedení strany
Redakce DRV Brně začal dnes ráno začal 39. sjezd ČSSD, který podá obrázek o tom, v jaké kondici strana půjde do letošních sněmovních voleb. Živé zpravodajství ze sjezdu pro vás připravují redaktoři Gaby Khazalová, Jan Gruber a Jakub Patočka.
22:00 Závěrečné shrnuti. První sjezdový den skončil s předstihem a vše šlo v režii staronového předsedy Bohuslava Sobotky jako po drátkách.
- Sobotka sám získal velmi solidní mandát. Je po Miloši Zemanovi prvním předsedou ČSSD po roce 1989, který byl zvolen počtvrté v řadě.
- Milan Chovanec vcelku hladce porazil Jeronýma Tejce ve střetu o prvního místopředsedu.
- Všech pět místopředsedů bylo rovněž zvoleno podle Sobotkových představ, a to hned v první kole. Ani zde Tejc neprošel. Jména pěti místopředsedů: Birke, Dolínek, Hamáček, Marksová, Zaorálek. Šéfem revizní komise bude nadále Roman Váňa.
- Navzdory občasným ústřelům, strana jako celek budila dojem vcelku slušně zorganizovaného mechanismu, který se rozhodně necítí v letošním volebním střetu předem poražený. Konfliktní teze vůči Babišovu politickému projektu se jednáním vinuly jako jeho základní motiv.
- V soutěži o nejtvořivější metaforu pro Babišův politický projekt zvítězil Lubomír Zaorálek, který jej označil za fíkus: to je taky parazit. Zaorálkovy projevy delegáti odměnili suverénně nejsilnějším mandátem ze všech kandidátů.
- Zítra se bude jednat o dlouhodobém programu a Deník Referendum bude opět živě přitom.
První jednací den 39. sjezdu ČSSD skončil tiskovou konferencí kompletního nově zvoleného vedení. „Kdybyste se mě ráno zeptali, jaký bych si přál tým, byl by to tento,“ uvedl Bohuslav Sobotka. Opakovaně také zdůraznil, že vedení strany má mandát na příští dva roky — nepřímo tak vyloučil spekulace o ohrožení své pozice po případném neúspěchu ve volbách.
Koalici s hnutím ANO Sobotka nevyloučil, ale podmínil ji silným mandátem. ČSSD podle jeho slov může vládnout s Andrejem Babišem pouze tehdy, pokud bude schopná prosazovat svůj vlastní program, tak jako se jí to daří v současné vládě. Také na tiskové konferenci však předsednictvo zopakovalo kritiku vůči hnutí ANO.
„V ANO mají nejen jednotné vedení, ale navíc delegáty, kteří nemluví,“ poznamenal místopředseda Milan Chovanec na otázku, zda není Sobotkův tým příliš sobotkovský. Lubomír Zaorálek navázal na svůj kandidátský projev a vyčetl Babišovi neúctu ke Sněmovně. „Institucím musíme jako politici projevovat úctu,“ uvedl.
Otázku prezidentských voleb Sobotka odbyl zopakováním záměru uspořádat vnitrostranické referendum. „Dneškem končí personální debata a končí diskuse, které by stranu rozdělovaly,“ shrnul.
21:40 Perlička z kuloárů. Z pražské organizace ČSSD se nám doneslo, že všichni její členky a členové dostávali před jednotlivými volbami skrze sms bránu instrukce, koho mají volit. Což ostatně není nic neobvyklého. Nicméně zpráva se jmény Marksové, Zaorálka, Birkeho a Hamáčka dorazila i kandidujícímu Miroslavu Dvořákovi, který ve volbě získal jen sedmapadesát hlasů. Příště už mu prý nepřijde.
20:50 A máme tu další tři ohlasy ze sociálních sítí.
- Andrej Babiš, jemuž sněm ANO nedávno schválil pravomoc osobně škrtat v kandidátkách, napsal: „Nechápu, že se mnou pan premiér tři roky sedí ve vládě, když tohle říká. Není to pravda. Já mám rád demokracii. Ale ne takovou, kde premiéra řídí lobbistická agentura Bison & Rose, vlivný právník Radek Pokorný, a on jde na ruku jejich zájmům. Ne takovou, kde ministr vnitra bez dohody se svými koaličními partnery zničí jediný policejní útvar, který v naší zemi účinně zasahoval proti korupci. Chci funkční demokracii bez pokrytectví, politikaření a korupce, kterou mají všechny tradiční strany za ty roky u vlády skvěle zmáknutou.“
- Šéfredaktor Respektu Erik Tabery na twitteru napsal: Tažení @SlavekSobotka českou politikou je vlastně impozantní. V tak těžké pozici (za tak těžkých okolností), bez populismu a stále na špici.
- Komentátor Práva Alexandr Mitrofanov na twitteru napsal: Nečekaně se probral a mluví působivě @SlavekSobotka. O diktátorovi Babišovi a náccích, kteří jsou za dveřmi.
20:40 „To, že nekandiduji, neznamená, že na spoustu věcí nemám názor,“
„Odcházejí nám členové, to musíme zastavit. Odešli nám naši tradiční voliči. Na podzim zafungovaly bílé košile Anreje Babiše. Bylo to vůči nám nespravedlivé,“ burcoval přítomné v sále.
Stěžoval si, že lidé přestávají sociální demokracii rozumět a nespojují si s ní pozitivní očekávání. Proto se obracejí k hnutí ANO miliardáře Babiše. „Jsme strana pro lidi práce, pro všechny normální lidi, městští liberálové nás nezachrání. Musíme se vrátit k našim tradičním voličům,“ pokračoval v emotivním projevu.
Poněkud nečekaně se dokonce zastal i svého dlouholetého rivala Sobotky v jeho souboji s Babišem, když řekl, že „nikdo z našich politických soupeřů nesmí hanit sociálně demokratického premiéra, když navíc sedí v jeho vládě. V jeho projevu naopak zcela scházela reflexe toho, jaký podíl má na ztrátě důvěry části voličů v ČSSD on osobně.
Bývaly časy, kdy Michal Hašek mluvil na sjezdu dřív, než bylo o všem podstatném rozhodnuto. Na druhou stranu po tom, co má za sebou, je s podivem, že zde vůbec ještě hovoří. Foto Jakub Patočka, DR
20:30 Řadoví místopředsedové jsou už zvoleni. Potvrdily se původní odhady Deníku Referendum a Bohuslava Sobotku s Milanem Chovanec doplnily v nejužším vedení strany Lubomír Zaorálek, Jan Birke, Jan Hamáček, Petr Dolínek a Michaela Marksová. Sjezd Sobotkovi zvolil ty, které chtěl. V případě, že sociální demokracie ve volbách neuspěje, půjde veškerá zodpovědnost právě za ním. V závětří na svou šanci číhají národní socialisté v oranžových dresech.
- Jan Birke 486 hlasů
- Petr Dolínek 366 hlasů
- Miroslav Dvořák 57 hlasů
- Jaroslav Foldyna 262 hlasů
- Jan Hamáček 462 hlasů
- Michaela Marksová-Tominová 497 hlasů
- Jeroným Tejc 342 delegátů
- Lubomír Zaorálek 591 hlasů
20:00 Bohuslav Sobotka umí sjezdy a politické řemeslo obecně.
Zdá se, že letošní sjezd nebude výjimkou. Ve srovnání se všemi předchozími sjezdy, na nichž byl Sobotka volen předsedou, tu panuje až ospalá nálada, žádný velký vnitřní boj se vlastně nekoná. Místy se dokonce zdá, že se řečníci i delegáti v sále dokáží přesvědčit o tom, že by letošní veliký střet ČSSD s Babišovým „fíkusem“ ještě mohli zvládnout.
19:45 Když Miloš Zeman ohlásil, že v den konání sjezdu sociální demokracie sdělí, zda bude kandidovat na prezidenta republiky i v příštím volebním období, často se v novinách spekulovalo, že může vážně narušit jeho průběh. Zatím se však o Zemanovi nemluví. Jako by nikoho v sále brněnského výstaviště ani nezajímal. Ptali jsme se proto několika delegátů, co soudí o tichu, jež tu Zemana postihlo.
- Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje: Sjezd není o Zemanovi, ohlášení jeho kandidatury tedy nemohlo pro sjezd nic znamenat. Prezidentským volbám se budeme věnovat později ve vnitrostranickém referendu. To, že prezident Zeman ohlásil svou kandidaturu v den konání sjezdu, může být náhoda. Do hlavy samozřejmě nikomu nevidím a nepřísluší mi to soudit.
- Karel Březina, zastupitel hlavního města Prahy: Vždycky jsem říkal, že Zemanovo oznámení kandidatury nebude mít na sjezd žádný vliv. My si tady řešíme své věci a prezidentská volba není na pořadu dne. Jsou to mimoběžné události.
- Jan Hamáček, místopředseda strany a předseda Poslanecké sněmovny: Na sjezdu se věnujeme sami sobě, nesešli jsme se, abychom zde řešili prezidentské volby. Dosud jsme se nerozhodli, zda postavíme vlastního kandidáta a podle mého nemá smysl jej vybírat ve vnitrostranickém referendu. Máme koneckonců přímou volbu prezidenta, voliči by se tak měli rozhodnout podle sebe nehledě na politické strany.
19:00 Konají se volby místopředsedů. Jednání sjezdu je přerušeno až do osmi, i kvůli večeři. K dosavadnímu průběhu sjezdu přineseme další ohlasy.
18:55 Sjezd sociální demokracie budí debaty i na sociálních sítích. „O kondici ČSSD nejvíce vypovídá fakt, že se o křeslo prvního místopředsedy utkal Chovanec s Tejcem,“ píše dokumentaristka Apolena Rychlíková. „A o kondici nás ostatních vypovídá nejvíc fakt, že jsme museli fandit Chovancovi,“ podotýká k tomu komentátor Stanislav Biler.
I nás by ovšem zajímalo, zvláště s přihlédnutím ke katastrofické kvalitě projevů uchazečů a uchazečky o místopředsednický post, proč se o něj neucházel nikdo z Idealistů. Třeba Radim Hejduk nebo Aleš Chmelař. Foto Jakub Patočka, DR
18:50 Všichni kandidáti na posty řadových místopředsedů již přednesli své projevy. Mnoho zajímavého jsme se nedozvěděli. Kromě Lubomíra Zaorálka, který si několikrát vysloužil potlesk, a nakonec i ovace vestoje, nikdo nezazářil. „Je to bůh,“ utrousila v kuloárech Petra Buzková. Přestože se ve všech projevech manifestovala vůle k vítězství ve sněmovních volbách, tak nikdo neotevřel nová témata, o kterých by se již v průběhu sjezdu nemluvilo. Opakovaně se hovořilo o daních, o srozumitelném jazyce a o pravo-levém střetu. Progresivní hlasy nezazněly, až na několik výjimek naštěstí chyběly i xenofóbní výlevy. Strana prostřednictvím projevů kandidujících cílila na své tradiční voliče, nic víc, nic míň. Do levice evropského střihu mají čeští sociální demokraté stále daleko.
18:30 Fíkus — dosud nejoriginálnější metafora pro Andreje Babiše
Za nejpoutavější moment z kandidátských projevů lze bezesporu označit přirovnání Lubomíra Zaorálka. „Stejně jako cizopasný fíkus tuneluje stromy, tak oligopoly tunelují naši zemi,“ vysvětlil v hlasitém projevu, přerušovaném potleskem. Podle Zaorálka žijeme v době nového feudalismu pod hlavičkou rodinné firmy. Následuje dlouhý potlesk vestoje.
18:17 Hovořili jsme s politologem Pavlem Šaradínem o dosavadním průběhu sjezdu. „Pokud jde o výsledek Bohuslava Sobotky, tak se jedná o výsledek přijatelný, uvážíme-li, že kandidoval již počtvrté,“ řekl Šaradín. Sjezd vyjádřil stávajícímu předsedovi podporu, ale zároveň dal najevo jisté znepokojení. Otázkou zůstává, zda jej bude Sobotka ve své další práci reflektovat.
Šaradín se domnívá, že pro ČSSD je důležité, že se jejím statutárním místopředsedou stal Milan Chovanec, který v projevu navazoval na tradice strany, cílil na její tradiční voliče.
Tejcovo upozornění, že se volí v kuloárech, bylo zvolením Chovance bezezbytku potvrzeno. Nicméně je vhodné připomenout, že i Tejc sám mnohá kuloární jednání před volbami vedl. „Nechápal bych to jako něco, co je principiálně špatné,“ vysvětlil Šaradín.
Strana se na sjezdu profiluje jednoznačně levicově, bohužel ji však chybí liberální proud, jeho zástupci a zástupkyně prakticky nejsou vidět. „Nemluví se o občanské veřejnosti, občanských organizacích, životním prostředí a ekologii, což je škoda. Ale vzhledem ke zvolené předvolební strategii to lze pochopit,“ konstatuje Šaradín a dodává, že strana se nyní profiluje na tématu progresivních daní, většího přerozdělování bohatství ve společnosti a tlaku na zaměstnavatele, aby zvyšovali platy.
„Voliči se totiž nakonec rozhodují podle toho, co jim zůstane v peněžence. Takže ten volební střet ani nemůže být jiný než socio-ekonomický,“ ukončil své hodnocení sjezdu Šaradín.