Robert Fico předvedl na sjezdu ČSSD projev, kterým potvrdil příslušnost k nebezpečným evropským populistům, kam bývá často řazen. Předáci ČSSD na společné tiskové konferenci ale nedali najevo sebemenší odstup.
Slovenský premiér a předseda strany Smer Robert Fico přijel v samém závěru pozdravit sjezd ČSSD. Své vystoupení ladil podobně jako před několika týdny na setkání evropských socialistů v Praze. Tehdy ho vypískali, na sjezdu ČSSD v Brně převážně sklízel potlesk. Rovněž na závěrečné tiskové konferenci se vymezoval proti politice evropské sociální demokracie. Předáci ČSSD mu přizvukovali.
Fico se ve svém vystoupení na sjezdu ČSSD označil za přesvědčeného „Evropana“, stejného, jakým je Sobotka, jemuž pogratuloval ke znovuzvolení. Stěžoval si na rozdílnou kvalitu potravin v EU. Chválil sociální demokracii za její práci v čele vlády.
Řekl, že Česká republika a Slovensko se mohou svým partnerům ve světě a v Evropě podívat přímo do očí. „Jsme důvěryhodní, držíme slovo a naši partneři se na nás mohou spolehnout,“ dodal Fico.
„Naši evropští partneři z řad sociální demokracie nás nesmí ignorovat, musí nás respektovat a projevovat nám více úcty,“ pronesl vzápětí slovenský premiér a sál mu tleskal. „Máme tradice, máme fantastickou historii. Musíme našim partnerům připomínat, že jsme kulturní země. Když oni lovili zvěř, my už měli univerzity. To jim máme říkat, když se na nás dívají z vrchu a různě nás kritizují,“ řekl Fico.
„Potřebujeme víc respektu k národním specifikům. Naši evropští partneři se mě neptají, co jsem udělal pro lidi. Ptají se na homosexuály a na migranty. Středobodem naší politiky ale musí být pracující člověk,“ pronesl slovenský premiér. Přesně za takovéto výroky ho stihl před několika týdny v Praze pískot.
Podle Fica musí sociální demokracie ukročit více doleva, musí zapomenout na politickou korektnost, která je příznakem slabosti. Co má konkrétně na mysli naznačil vzápětí výrokem: „Když povím, že lidé, kteří nechtějí pracovat, jsou darebáci, tak se za to nemusím stydět.“ A také řekl: „Musíme odložit biblické, když do vás někdo kamenem, vy do něj chlebem. Já říkám, když do vás někdo kamenem, my do něj dvěma kameny.“ Jedná se o výroky nepředstavitelné na jakémkoli západoevropském sociálnědemokratickém fóru.
Předáci ČSSD se chovali, jako by byli s Ficem v plném souladu
Čeští sociální demokraté, ale k jeho vystupování neprojevili ani náznak odstupu. Na závěrečné tiskové konferenci Bohuslav Sobotka ještě jednou poděkoval Ficovi za jeho účast na sjezdu sociální demokracie. Pochválil dosavadní spolupráci mezi ČSSD a SMER-SD i mezi Českou republikou a Slovenskem. Zmínil se o tom, že slovenští sociální demokraté jsou pro jeho stranu často inspirací, především v ekonomické oblasti.
Fico pak ocenil nadstandardní vztahy mezi oběma stranami i státy. Vyzdvihl že Češi i Slováci jsou schopni společných koordinovaných akcí na půdě Evropské unie a důsledně hájí národní zájmy svých zemí. Varoval před nástupem nových populistických a nedemokratických stran. V závěru pak dodal, že je třeba zachovat proevropskou orientaci obou států.
Oba předsedové vlád se shodli, že evropské státy nemají právo požadovat po našich zemích solidaritu v péči o válečné běžence a nemají právo spojovat takový nárok s příspěvky do kohezních fondů. Oba zdůraznili, že prostředky takový nárok Západoevropanů není oprávněný, poněvadž prostředky z kohezních fondů z velké míry končí u západoevropských korporací.
Ani přítomní novináři a novinářky Fica s jeho projevem, kterým se postavil mimo pozice evropské demokratické politiky, nekonfrontovali. Slovenský premiér se v odpovědích na otázky ještě jednou vrátil ke kritice podle něj nedůležitých témat, jako je genderovná rovnost nebo solidarita s lidmi postižených válkami či jinými katastrofami. Tyto otázky podle něj sociální demokracie primárně řešit nemusí, neboť stojí před mnohem většími výzvami.
Nakonec ale Roberta Fica viditelně rozladil dotaz slovenské televize. Ta se slovenského premiéra s odvoláním na jeho rétoriku o potřebě posunout se doleva a inspiraci politikou ČSSD dotázala, zda chystá na Slovensku také progresivní daň. Evidentně nespokojený Fico odpověděl, že každá země EU si může svou daňovou politiku určovat sama.