Církev pro odbory?

Ivan Štampach

Papež František nedávno promluvil povzbudivě k odborářům. Ivan Štampach komentuje vztah církve a sociálních hnutí.

Dne 28. června se papež František setkal se zástupci menší křesťansky založené organizace, Odborové konfederace Itálie, kteří se v té době v Římě účastnili 18. celostátního kongresu na téma Pro osobu, pro práci. (Výrazná většina italských zaměstnanců je sdružena v italské sekci Mezinárodní konfederace práce.)

Papež odborářům mimo jiné řekl, že mluvit o práci a opomíjet lidskou osobu znamená, že práce se stává něčím nelidským. Člověk bez práce je nekompletní. Plně se uskutečňuje jako osoba, když se stává pracovníkem, když se otevírá druhým, sociálnímu životu, když si užívá práce. Řekl jim též, že práce je civilní, neromantickou podobou lásky, která oživuje a vede svět dál.

Papež připsal odborům dva úkoly. Prvním z nich je překvapivě role prorocká. Nemá to co dělat s předvídáním budoucnosti. Odbory podobně jako bibličtí proroci jsou hlasem těch, kteří hlas nemají, demaskují ty, kdo pošlapávají práva nejzranitelnějších, hájí práva cizinců a těch, kdo jsou vyloučeni.

Druhou výzvou pro odbory má být inovace. Má na mysli to, že odbory plní své poslání, když se nestarají jen o ty, kdo jsou uvnitř zdí našeho světa, ale i o ty, kteří jsou za nimi. Nepřinášely by sociální inovaci, pokud by pečovaly jen o zaměstnance a ty, kdo jsou na odpočinku. Byla by to jen půlka práce. Mají chránit i osoby, kterým ještě nejsou připsána práva a jež se nepodílejí na dobru demokracie. O něco dál přímo zmiňuje imigranty.

Papež v proslovu k odborářům kritizoval kapitalismus, protože zapomíná na sociální podstatu hospodářství. Výslovně říká s odvoláním na svého předchůdce Jana Pavla II.: ne tržní ekonomika, ale ekonomika sociálně tržní.

Respekt k lidství a pracujícím

×
Diskuse
July 24, 2017 v 9.43
Pamatuji si, že v oblíbeném televizním seriálu F.L. Věk bykla taková scéna, kdy František po dlouhém čase potká svého někdejšího spolužáka z klášterní školy Lojzíka, sirotka pocházejícího z velmi chudých poměrů, který se později svou pílí vypracoval až na poměrně vysokého státního úředníka, načež byl patřičně hrdý, a proto ihned zapomněl, kým vlastně byl.
Tehdy, v 18. století se ještě nedalo mluvit o dělnické třídě a vlastně ani o dělnících. Dalo by se se říct, že jejich místo tehdy zastávali bezprávní sedláci, jimiž většina „lepších lidí“ patřičně pohrdala.
Pohrdavého vyjádření od Lojzíka se dočkal také František, který se sedláků a jejich práv (včetně práva na vzdělání) zastával.
Sedláci podle jeho názoru nepotřebovali vzdělání: “ Já vím, co chtějí. Větší žvanec a míň roboty. To je všechno, oč jim jde“, řekl Lojzík.
Tak nějak podobně jsme si dnes zvykli dívat se na dělníky a vlastně i na odbory. Že jde vlastně jen o ekonomické zájmy a nic víc. Jenže to nestačí. Odbory je třeba probudit a povzbudit je k tomu, aby začali bojovat především za lidskou důstojnost. Každý dělník by si měl uvědomit, že je člověk a ne pracovní zdroj. A jako člověk má nárok nejen na lidské pracovní podmínky, ale i na slušné bydlení, na odpovídající odpočinek, sociální a zdravotní zabezpečení v nemoci, ve stáří a další věci. A že má na to nárok nejen on sám, nýbrž každý člověk. Někdo je o tom musí přesvědčit.
Proto papež vyzývá odboráře ke konverzi http://radiovaticana.cz/clanek.php4?id=26088. Čímž nemyslí nutně, aby vstoupili do církve, ale zejména aby změnili své smýšlení. Aby se zamysleli nad svou prorockou úlohou.
Možná měl ke konverzi vyzvat také Duku.
Je velká škoda, že církev a odbory neumějí spolupracovat.
JP
July 24, 2017 v 12.43
Už si přesně nepamatuji, paní Hájková: ten Lojzík, to byl ten co ho - v jeho dospělejším věku - hrál Jan Tříska?

---------------------------------------------------

Co se ovšem toho týče že odbory by se měly angažovaně brát za pracujícího člověka: ne že by tomu tak zásadně nebylo, ale - shodou okolností zrovna dnes vyšel text Jiřího Pehe o tom, jak si kapitalismus svým komercionalismem dokáže podrobit všechno. Včetně svých kritiků a odpůrců.

Vzpomínám si, kdysi před léty v Německu: už si přesně nevybavím personálie, ale byl to tuším předseda střechové organizace všech německých odborů. Čili odborář číslo jedna. Tedy ten, který by měl mít ze všeho nejvíce na mysli práva těch chudších, méně majetných pracujících.

Jenže: tento odborářský bos si velice rychle zvykl na pohodlný život bohatě alimentovaného funkcionáře, kromě jiného vlastnil hned celou řadu luxusních sportovních automobilů; a nakonec zakopl o to, že se provalilo, že jenom na nezaplacených daních dlužil státu několik miliónů!

Tady je nevyhnutelně nutno se ptát, jakoupak asi skutečnou starost o méně majetné pracující bude mít ten, kdo je sám milionářem, a žije si životem společenské smetánky?...

A to není zdaleka jediný příklad toho, jak právě ti vysocí odboroví funkcionáři už natolik vnitřně srostli se systémem, že daleko spíše hájí zájmy kapitálu, nežli zájmy lidí práce.
JP
July 24, 2017 v 12.47
Sociální podstata hospodářství?
Pokud se ovšem papež František odvolává na "sociální podstatu hospodářství", pak je otázka jestli se dosti neklame v předmětu.

Ano, na jedné straně by bylo možno říci, že hospodářství jako takové má sociální podstatu - tedy že má sloužit uspokojování potřeb člověka.

Na straně druhé ale podstata kapitalismu - jakožto dominantní formy hospodářství - je právě všechno jiné nežli "sociální"; tady jde právě a pouze o samotný kapitál.

Takže za podmínek vládnoucího kapitalismu se odvolávat na "sociální podstatu hospodářství", to je opravdu velmi zásadně vzdálené od jsoucí reality.
July 24, 2017 v 12.58
Dobře, církev pro odbory, ale co odbory pro církev?
http://tisickrate.cz/katolicti-knezi-budou-stavkovat-ctrnacteho-dubna-laici-se-pripoji-protestni-hladovkou/

Je smutné, že zatímco Josef Středula se za stávkující duchovní postavil, papeži Františkovi jsou zdá se jejich pracovní podmínky lhostejné, církevní odbory v podstatě ignoruje.
July 24, 2017 v 13.08
Panu Poláčkovi:
Myslím, že ho hrál Petr Haničinec.

Panu Kubičkovi:
Server Tisíckráte přece nelze brát vážně. Je to recesistický web.
July 24, 2017 v 13.37
Paní Hájková, Vaší informací jsem šokován.
Někdo se vysmívá vykořisťovaným kněžím? Doufám, že se mýlíte,
July 24, 2017 v 14.14
Ale on je to opravdu recesistický web. Četla jsem už mnoho jejich příspěvků. Pokud něco míní vážně, kdo tomu pak může věřit?
Já osobně vůbec nejsem pro to, aby existovali placení duchovní. Ale to je samozřejmě záležitostí římskokatolické církve, případně jiných církví, které něco takového vymyslely.
VP
Taky jsem tomu Tisíckráte, ne tisíckráte, ale jen jednou naletěl. Když jsem je poprve četl a zrovna to bylo o Babišovi, Mariánském ctiteli. On je totiž Babiš všeho schopen, Tedy schopný ve všem. A Tisíckráte se dotýká témat, o kterých by se mělo přemýšlet. Furt. Nejen tisíckráte.
July 25, 2017 v 8.38
Papež ještě o práci:
Důstojnost práce má přednost před výdělkem
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=26087