Co měl Sobotka udělat jinak. A co lze dělat teď

Jakub Patočka

Prohlédněme propagandu. Příčinou vládní krize jsou podvody Andreje Babiše. Sobotka ovšem podání demise, které mohlo být lepší než pouhé odvolání Babiše, nezvládl organizačně. To základní se ale nemění. Úkol vytvořit většinu bez Babiše trvá.

Pokud by chtěl někdo studovat termín „post-pravda“ nebo porozumět tomu, co znamená, když se říká, že žijeme v době „postfaktické“ či v době „alternativních faktů“, může mu současná česká vládní krize posloužit jako prvotřídní studijní materiál. Člověku, který by se probudil po dlouhé nemoci a na chvíli se vystavil působení běžných českých médií, muselo by se zdát, že tu předseda vlády udělal krok, který nemá žádnou srozumitelnou příčinu. Tak to ale není.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Hnutí ANO je v cynickém pohrdání pravdou velmistrem a čím víc mu to prochází, tím víc si dovoluje. Tak jsme museli od lidí typu Jaroslava Faltýnka, který si kariéru v politice spletl s kariérou v organizovaném zločinu, vyslechnout nehoráznosti typu „vláda pracuje dobře, a jediný, kdo to kazí, je její předseda“.

Babišovo ANO se dokonce pustilo do ústavního kutilství, které můžeme brát jako předzvěst toho, co by nás čekalo, pokud by — nedej bože — skutečně získalo nad Českou republikou moc. Povzbuzeny vidinou jako by už už do klína jim padající absolutní moci Babišovy figurky začaly vyprávět cosi o tom, že demisi podává jen premiér, a nikoli celá vláda... U Babišů si zřejmě myslí, že když by jim veřejnost mohla něco spolknout, lze to vydávat za pravdu, ústava neústava.

Andrej Babiš na Sněmu ANO 2015. Zde výjimečně bez přelepených úst. Foto Ondřej Mazura, DR

A jako obvykle všemu korunu nasadil předseda, majitel a vydavatel osobně, který se v den, kdy světlo světa spatřila nahrávka, na níž se domlouvá se svými propagandisty Přibilem a Nachtigalem na tom, jak v jeho médiích povedou kampaň proti politickým protivníkům, nechal vyobrazit jako utlačovaný chudáček na celostránkových inzerátech — v ceně přesahující roční příjem velké většiny českých domácností. Takový počin by v lepších dobách mohl sloužit nanejvýš jako příznak pokročilého stádia duševní nemoci. Dnes a u nás si ale nemůžeme být jisti, jak si takovou nehoráznost zdejší tak těžce zkoušená politická veřejnost zpracuje. Žijeme nakonec v době, kdy ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu Babišovu aféru může moderátor Jan Pokorný označovat rádoby neutrálně za „údajnou“.

Popravdě řečeno Sobotkovi nezůstávaly na konci dubna žádné zvláště dobré možnosti. Jeho manévrovací prostor se dlouhodobě zužoval i vinou otřesného, a zhoršujícího se, stavu jeho vlastní strany, s nímž sám nebyl schopen mnoho udělat. Jeho temperament ho vedl ke snaze vše vyvažovat, slaďovat. To není v politice nejhorší vlastnost, ale pro souboj s Babišem se ukázala jako nepraktická.

O kondici sociální demokracie nedobře vypovídá i to, jak velmi dlouho ji trvalo rozpoznat kriminální podstatu svého koaličního partnera. Děje se to až za pět minut dvanáct a v době, kdy Babišův sicilský spolek všem přerůstá přes hlavu.

Sobotka měl na úterý původně připraveno Babišovo odvolání, protože jeho ministr financí nevysvětlil své daňové úniky. Vysvětit je ani nemohl, nemá totiž jak. Podváděl a nemá se z toho jak vylhat.

Je to navíc jen jedna z ilustrací pravé podstaty Babišových loupežnických představ o podnikání a řízení státu. Sami jsme během dvouleté reportérské a analytické práce objevili řadu dalších příkladů, které jasně stvrzují principiální neslučitelnost Babišova politického subjektu s demokratickou politikou. Mělo všechnu věcnou logiku a správnost, že Sobotka chtěl Babiše z vlády dostat.

A tak se ocitl z jedné strany pod ohromným tlakem, že pokud Babiše neodvolá, stvrdí — jakkoli nezasloužený — obraz slabocha, který nedokáže bouchnout pěstí do stolu. Pokud by Babiše odvolal, namítali silně druzí, nás v to počítaje, ničeho by nedosáhl, jen by nahnal vodu na jeho mlýn. Posílil by jeho, arci absurdní, obraz mučedníka a na podstatě věci by nic nezměnil, protože Babiš by vše dál řídil z pozadí. Je známo, že v jeho podnicích od Agrofertu, přes Mafru až po ANO, ať už je jeho aktuální osobní role jakákoli, bez jeho svolení si ani kukačka v hodinách nedovolí v celou vystrčit hlavu.

Neodvolat, bude za slabocha. Odvolat, udělá z Babiše mučedníka. Tak zřejmě Sobotka viděl své možnosti, než se rozhodl pro demisi.

Volby je třeba změnit v referendum o Babišovi

Nabízely se mu i jiné cesty? Ano a nebylo jich málo. Za prvé mohl už od minulého týdne Babiše shora kárat jako malé nezvedené dítě, které chytá psotník, jen dostane nepříjemnou otázku. Mohl dopředu říct, že Babiše odvolávat nebude jinak, než se všemi jeho ministry, ale že to jistě nebude zapotřebí, že stačí, aby vysvětlil nevysvětlitelné. Tak mohl pokračovat ve forčekinku, v trápení Babiše, v němž by ministr financí nutně tahal za kratší konec: protože stát prostě okradl, ať se na to díváte, z které strany chcete. S tím se dalo politicky vystačit do voleb.

Druhá a zřejmě nejlepší možnost byla odvolat všechny ministry ANO a začít vyprávět nový, zásadně jiný příběh než dosud, v němž by se vysvětlovalo, že tu nyní zápasíme o samu podstatu demokracie, pro niž představuje hnutí ANO existenční ohrožení. Sobotka by k tomu sice musel mít dohodu s TOP 09 a s ODS, že jeho vládu nechají dovládnout jen v dvoukoalici s lidovci, ale patrně by nebylo obtížné jí dosáhnout.

Mohl také říct, že všechny rezorty uvolněné ANO obsadí lidmi, kteří museli daná ministerstva opustit, protože nebyli ochotni sloužit Agrofertu: ministrem financí se mohl stát Lukáš Wagenknecht, ministryní životního prostředí Jana Moravcová... Bylo by to srozumitelné, jasné gesto směřující k uchopení letošních voleb jako referenda o Babišovi a k tomu, aby po nich vznikla vláda, která zlomí politický vliv Agrofertu a tím zřejmě i samu korporaci jako takovou. Babiš sám by začal patrně přemýšlet, zda mu stojí za to riskovat tady vězení.

I cesta demise vlády k takovému účelu mohla vést. Ale musely by být všechny další kroky předjednané se všemi relevantními aktéry, prezidentem Zemanem počínaje, přes spojence ve straně, až po další subjekty, s nimiž by v danou kritickou chvíli bylo nutno zformovat parlamentní většinu. Tím, že to Sobotka opomenul, podcenil či nezvládl, otřásl i všemi kolem sebe. Ztratil i výhodu momentu překvapení. Stal se pro své nejbližší okolí nevyzpytatelným.

Co lze ještě nyní dělat? Kritický moment pro něj i pro ČSSD je třeba obrátit ve výhodu. V roce 2010 pro ODS vyhrála volby změna v čele strany, z Topolánka na Nečase. Sociální demokraté na to tehdy nedokázali zareagovat, ani na nové ryze marketingové pojetí volební kampaně TOP 09 a Věcí veřejných.

Pro ČSSD nyní není příliš dobré, že se v ní nikdo jako přirozený Sobotkův nástupce nenabízí. Lubomíra Zaorálka by kromě jiných nedostatků mělo vyřazovat už to, že si ho do takové úlohy vybral Babiš. Milan Chovanec má řadu jiných pro daný účel zásadních handicapů. Má tedy přece jen ČSSD vést do voleb Sobotka? Jistě je to lepší možnost než obě předchozí, ale nejlepší možnost to není.

Ve vládě ČSSD dnes nemá žádnou jinou další postavu disponující přirozenou autoritou. Zbývá tedy možnost přivést někoho jako by zvenčí, vytáhnout nějakého „králíka z klobouku“. Jeden takový člověk obdařený nespornou věrohodností tu je, jmenuje se Josef Středula. Jako volební lídr by pro ČSSD mohl volby i vyhrát. Se Sobotkou v čele ČSSD se to jeví nyní jako nemožné. I když ani v tomto ohledu dnes u nás nemohou být překvapení zcela vyloučena.

Organizačně nezvládnuté podání demise nemění nic na základním obraze. Vládní krizi vyvolalo hluboce nemorální, dost možná kriminální, počínání Andreje Babiše. Jeho holding se svou politickou a mediální divizí je natolik opovrženíhodnou a nebezpečnou institucí, že před námi nestojí větší úkol nežli zabránit jeho účasti na vládě. A sociální demokracie zůstává hlavní silou, která toho může dosáhnout.

Osmadvacet let po demokratické revoluci tu totiž věci stojí takto: Líp na tom nejsme a nijak brzy ani nebudeme. Ale můžeme na tom brzy být o mnoho, o mnoho hůř.

  Diskuse
  Sice jsem byl zprvu velice kritický ke kroku premiéra Sobotky, ale včerejšek a dnešek mne donutil ke změně názoru.

  Včera jsem si poslechl dvě nahrávky.
  A dnes přečetl jeden rozhovor:

  https://www.respekt.cz/politika/demise-neznamena-ze-z-prezidenta-je-car-nebo-sultan

  Docela jsem se bál, že bude Sobotka prostě jen odstraněn z cesty, ale tak snadné to nebude.
  Jak ústavní právníci dokazují, demise premiéra podaná za celou vládu se nedá vyložit tak, že je možné příjmout demisi premiéra, ale vlády ne. I když se to v ústavě přímo neříká, s premiérem zcela bez pochyb padá i vláda a prezident to může buď příjmout nebo nepříjmout, ale ne rozdělit.

  Tedy ne že by nemohl, může, a víme, že prezident Zeman má různé choutky,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ale na 99% to neudělá. Tady už totiž mluvíme o hlubinných ústavních pohybech, které by takové rozhodnutí vyvolalo, ne o nějaké provizorní půlroční "prezidentské" vládě.

  Takže předseda vlády a ČSSD nebude moci být jen tak odšoupnut stranou. Bude stát v čele vyjednávání za ČSSD.

  No a ty nahrávky.

  Člověk to všechno jakoby věděl. Četl jsem tady v DR články o drsných praktikách při nepřátelském přebírání firem, chápu, jak a proč Babiš použil korunové dluhopisy, chápu, že si ty média nekupoval pro srandu králíků,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ale když to člověk přímo slyší v ryzí nezkreslené podobě............ vzpomínáte co říkal o tom, až se ujme moci??? O změnách v parlamentu, ve volebním systému, v legislativní radě vlády atd... ???
  ------------------------------

  Možná měl Sobotka nejdřív zkusit odvolat Andreje Babiše a až kdyby prezident dělal problémy přijít s demisí vlády, než naopak.
  (počítám, že pokud by prezident demisi odmítl jako neopodstatněnou, navrhne Sobotka prezidentovi jeho odvolání)

  Možná to měl předseda Sobotka probrat s více lidmi předem, ale prostě neriskoval, že se něco prokecne, protože efekt by byl mnohem menší.

  Možná...

  Nicméně sociální demokraté si musí uvědomit, že je Sobotka do ničeho nezatáhl, nic neukul za jejich zády........... jen prostě pořádně zadul do polnice a odstartoval to, čemu se stejně nešlo vyhnout..... jen si Andreje poslechněte.
  (je postmoderně paradoxní, že tu nahrávku pořídil Andrejův člověk)
  Není zbabělec. Dokonce ani nechrtí funkci.

  Je třeba být svorní a během dvou měsíců zařídit vládu bez Andreje Babiše (a zřejmě i bez Sobotky), která dovládne do řádných voleb.

  A začít jezdit po republice a vysvětlovat, proč se děje co se děje, kdo je Babiš, co dělá a co chystá.
  A že opravdu není dobré, aby vyhrál volby.
  Asi to pohltí a zastíní jiná témata, ale Babiš je prostě jiný kalibr. Je to oligarcha.
  JV
  May 4, 2017 v 18.14
  Díky za přínosný článek
  Článek pana Patočky vystihuje dobře to podstatné, a díky za něj.

  Myslím, že pan Sobotka se zachoval dobře. Z jeho kroků je patrné, že už to dále nechtěl vydržet. Že demisi s nikým nekonsultoval, je jen důkazem, že jednal na základě vlastního přesvědčení, tedy nikoli pod vlivem nějakého kalkulu.

  Docela zábavné je to ústavní kutilství, jak jej pan Patočka správně zmiňuje. Jak ukazuje záznam z Hradu (ona fraška), kde prezident Zeman a premiér Sobotka mluví k novinářům, neví ani sám Bohuslav Sobotka, zda se jím podávaná demise vztahuje jenom na jeho osobu nebo na celou vládu. To je skutečně pikantní a svědčí to o úrovni českého "právního" státu.

  Jiří Vyleťal
  JN
  May 4, 2017 v 21.7
  Absurdní drama a štěstí na prezidenty
  To, co Zeman na Hradě zinscenoval, to by ani Havel nenapsal :-)
  JN
  May 5, 2017 v 0.45
  Právě se vracím z Hradu
  "Právě se vracím z Hradu, sorry jako od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem panu prezidentu republiky podal návrh na přijetí demise - sorry jako Bohuslava Sobotky. A současně jsem panu prezidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována. Mohu vám sdělit, že pan prezident - sorry jako všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal!"
  May 5, 2017 v 7.18
  Kdyby teď Sobotka kandidoval na prezidenta, tak ho určitě budu volit.
  JV
  May 5, 2017 v 9.30
  Střízlivá chvála Sobotky
  Mluvíte mi docela ze srdce, paní Hájková. Ne, že by snad Bohuslav Sobotka vždy zastával postoje čestné a morálně nezpochybnitelné, ale nemalý kus poctivce a charakterního člověka v něm je.

  Nevím, koho jiného by ČSSD chtěla mít v čele a už vůbec si nedovedu představit lepšího premiéra.

  Nezapomeňme, v jaké situaci se politika a demokracie na celém západě dnes nachází. Vezměme také v úvahu, že politika je jen a jen věcí možného, a že v ní, bohužel, hrají podstatnou roli věci skryté a nečestné, které obecnému dobru škodí. Takto viděno, je Sobotka docela určitě lepší, než kdokoliv jiný, koho by mohla tato politická scéna vynést nahoru. Nejen politická scéna v ČR, ale i mnohde jinde na západě.

  Jen si všimněme toho ohromného rozdílu mezi chováním Trumpa, tohoto nového standardu západního top-politika, a našeho Bohuslava Sobotky.

  Jiří Vyleťal
  AM
  Jak se stavíte k těm nahrávkám Babiše?
  -----------------------------------------------------

  Je docela skandální, že někdo odposlouchával místopředsedu vlády, navíc zřejmě delší dobu. To je pravda a nedivím se, že pan Babiš podal trestní oznámení. Ale vyšetřovalo by se to asi i bez toho, tady jde o státní zájmy.

  Kdyby se ukázalo, že je za nimi jakkoliv někdo z ČSSD (třeba přes ministerstvo vnitra), nebylo by nejhorší to, že bych už nikdy ČSSD nevolil.
  Byl by to rozvrat státu.

  Ale nemyslím si to.
  Vše nasvědčuje tomu, že nahrávky pořizoval někdo z Babišových lidí. Ať už blázen, který chtěl vytřískat prachy proti druhému nejbohatšímu člověku republiky, nebo totální debil, který vůbec netušil, co dělá (ale možná si připadal mazaně), a jaké by to mohlo mít následky.
  Počítám, že Robert Šlachta, ať zrovna dělal, co dělal, toho nechal, a teď v okolí Babiše hledá toho, kdo nahrával......
  ------------------------------------
  ------------------------------------
  ------------------------------------

  Nicméně obsah těch nahrávek je takový, že je v obecném zájmu, aby byl známý. I přesto, že byl pořízen v rozporu s dobrými mravy a pravděpodobně i se zákonem.

  Tak to vidím já.
  Míra bezcharakternosti a křupanství toho člověka, který v současné době vykonává - bohužel - nejvyšší státní funkci v České republice, včera dostoupila svého vrcholu.

  Pokud by pražský lid za něco stál, pak ještě dnes půjde průvodem na Hradčany, a takového "prezidenta" prostě z Hradu vypráská bičem.
  Co se Sobotky týče, ten tuto situaci dokázal ustát nejen s jemu vlastní slušností, nýbrž i dosti překvapivě s dostatečnou pevností a i jistou důstojností. Jedině díky jemu česká politika jako taková v onom okamžiku nepoklesla až na samé dno politické žumpy.

  ------------------------------

  Je ovšem velká otázka, do jaké míry tohle dokáže pochopit - a ocenit - obecný lid; a jestli u něj Zeman svým neomaleným křupanstvím naopak ještě nezíská další body.
  JN
  May 5, 2017 v 10.43
  Pokud Zeman, po tom, co předvedl,
  zvítězí ve druhém kole prezidentské volby, omluvím se panu Poláčkovi a uznám, že Zemanův výrok o tom, že polovina národa jsou hlupáci, je hluboce moudrý a pravdivý.
  + Další komentáře