ANO popírá, že je příčinou vládní krize. Sobotka je v obklíčení
Jan GruberHnutí ANO nadále zastírá, že příčinou pádu vlády jsou finanční machinace jeho předsedy Andreje Babiše. Bohuslav Sobotka se pomalu dostává do izolace. A opoziční strany žádají vyhlášení předčasných voleb.
Vládní koalice je po úterním prohlášení Bohuslava Sobotky v krizi. Předseda vlády oznámil, že pokládá za neudržitelné, aby Andrej Babiš v jeho vládě nadále zastával pozici ministra financí a prvního místopředsedy. A proto se rozhodl podat demisi. Sobotka se domnívá, že předseda hnutí ANO dostatečně nerozptýlil podezření, že krátil stát na daních.
„Je nepřijatelné, aby ministr financí nedokázal prokázat, kde se vzal jeho majetek a zda své příjmy řádně zdanil,“ řekl premiér a dodal, že „nemůžeme honit hospodské kvůli každé koruně a nechat miliardáře, aby státní pokladnu obírali o stovky milionů".
Politické hnutí ANO se nadále tváří, jako by skutečnou příčinou vládní krize nebyla neschopnost jejich předsedy Babiše vysvětlit své finanční machinace. Babiš bezprostředně po Sobotkově tiskové konferenci řekl novinářům, že postupu předsedy vlády nerozumí. Během úterního večerního jednání vedení hnutí ANO se jeho zástupci shodli, že strana z vlády odcházet nehodlá a nechce ani předčasné volby.
Politické hnutí ANO systematicky ve své komunikace zaměňuje příčinu a následek. „Ideální pro tuto vládu by bylo, kdyby ji opustil premiér Sobotka. To je náš závěr. Protože vláda žádný problém nemá, je úspěšná, vrací peníze lidem, funguje, vytvořila dobrou atmosféru ve společnosti a jediný, kdo to bohužel kazí, je premiér,“ řekl po jednání první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.
Hnutí ANO dokonce v rozporu s Ústavou tvrdí, že demisi podává pouze předseda vlády. „Pokud by to bylo tak, že demisi podává premiér jako osoba, tak by to pro naší zemi bylo ideální,“ doplnil Faltýnek. A přisadil si, že hnutí ANO „hodnotí lidi podle skutečné práce. Za panem ministrem financí jsou skutečné výsledky, kdežto za panem premiérem bohužel není nic.“
Konstrukt, že by se Sobotkou ohlášená demise mohla týkat pouze jeho osoby, nesouhlasí ani lidovci. Jejich předseda Pavel Bělobrádek takový výklad odmítl. Demise se samozřejmě týká celé vlády. „Skončí-li předseda vlády, padá celá vláda,“ konstatoval Bělobrádek.
Je evidentní, že hnutí ANO dle svého zvyku řeší vládní krizi ryze marketingovými metodami a pokouší se z ní pro sebe vytěžit maximum. ANO nahrává, že média, a to nejen ta vlastněná Babišem, jejich interpretaci z velké části přejímají. Naopak předseda vlády si v komunikaci svého kroku nepočíná zatím dost obratně.
Vláda padla kvůli Babišovi
Tuzemská politická reprezentace byla z kroků předsedy vlády značně překvapená. Předsedové TOP 09, občanských demokratů a Starostů soudí, že se Sobotka ohlášenou demisí vzdává politické odpovědnosti a posiluje roli prezidenta Miloše Zemana. Opozice považuje ze nejlepší řešení předčasné volby. „Pro mě je naprosto nepřijatelné, aby vláda v tomto složení dál vládla nebo vládla v demisi nebo byla úřednická vláda,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.
Předčasné volby však odmítá nejen hnutí ANO. Proti se staví i lidovci a sociální demokraté. Místopředseda ČSSD Jan Birke pokládá vypsání předčasných voleb za nesmyslné, neboť ty řádné mají proběhnout již za několik měsíců. Stejného názoru je i předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Ten považuje za nejrozumnější, aby vláda dovládla v demisi do konce volebního období.
Představitelé ČSSD si nicméně nedokáží představit, že by měl Babiš ve vládě nadále setrvat. „Ta vláda padla díky Andrejovi Babišovi, protože to je člověk, který má bordel v penězích, honí každého hospodského kvůli jedné účtence a zásadně se tváří, že je všechno v pořádku. S tímhle člověkem se nedá vládnout,“ řekl Birke.
Budoucnost vlády je nyní v rukou prezidenta republiky, ke kterému dnes a v následujících dnech zamíří zástupci koaličních stran. Zeman se postupně setká s Babišem, Chovancem a Bělobrádkem. Pokud by se jednotlivé politické strany nakonec přece jen dohodly na předčasných volbách, musel by konat rychle a rozhodnout se pro rozpuštění Sněmovny již během květnové schůze. Sněmovnu lze totiž rozpustit pouze tři měsíce před koncem volebního období, tedy do července. Předčasné volby se následně musejí konat do šedesáti dnů od rozpuštění Sněmovny.
Také jsem si to myslel, ale pravda je, že nic takového v ústavě není.
Článek 73, ods. (1), který se toho týká říká:
"Předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta republiky. Ostatní členové vlády podávají demisi do rukou prezidenta republiky prostřednictvím předsedy vlády."
A Článek 63 říká:
"Prezident republiky
a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,"
V dobách, kdy byl prezident volen parlamentem, a ministerský předseda byl jasně dominantní postavou české moci výkonné, si to každý asi vysvětloval tak, že kdyby premiér podal demisi za celou vládu, prezident se jí jako takovou bude zabývat.
Jenže tato situace pokud vím v porevoluční době nenastala.
A prezident Zeman takový výklad rozhodně nepříjme - v těch zmiňovaných ani dalších článcích totiž skutečně není přímo napsáno, že demise premiéra znamená automaticky demisi vlády.
Takže myslím, že Zeman Sobotkovi řekne, že demisi vlády nepřijímá, že je ochoten příjmout jen demisi Sobotky jako premiéra. Pokud si to nerozmyslí (........... ale stáhnutím demise by šel Sobotkův kredit samozřejmě na dno).
Nenapadá mě, jak by z toho mohl Sobotka vyváznout (o výhře nemluvě).
Ale třeba mám málo fantazie...