Vasektomie jako forma antikoncepce? Počet zákroků roste ve Španělsku i v USA
Julie ŠafováStále více mužů ve Španělsku, Francii i dalších evropských zemích volí jako formu trvalé antikoncepce vasektomii. Důvodem je větší povědomí o povaze zákroku, ale také bourání společenského tabu.
Stále více evropských států zaznamenává zvýšený zájem o vasektomii, tedy trvalou sterilizaci mužů. Vyplývá to z aktuálních srovnávacích statik. Jako hlavní důvod uvádí zájemci o zákrok nejčastěji, že už mají rodinu a více dětí si nepřejí. Druhá nejčastější odpověď v tematických šetřeních pak je, že nechtějí, aby jejich partnerky musely brát antikoncepci. Nárůst vasektomií je přitom patrný i ve Spojených státech, kde roli sehrávají také poslední politické změny.
Ve Španělsku vasektomii stále častěji podstupují mladší muži, zákrok se v zemi nyní provádí dokonce častěji než podvázání vejcovodů u žen, píše list El Confidential. Podle průzkumu plodnosti Národního statistického úřadu (INE) z roku 2018 byla vasektomie nejčastěji využívanou možností trvalé antikoncepce u osob mladších čtyřiceti let. Mezi staršími osobami zůstává preferovanou možností sterilizace žen.
Rozdíl mezi mužskou a ženskou sterilizací je patrný také v ceně výkonu. Ve Španělsku hradí oba zákroky systém sociálního zabezpečení, v některých regionech se ale provádí pouze při splnění specifických podmínek, například po dosažení určitého věku nebo počtu potomků. V soukromém sektoru se cena vasektomie pohybuje okolo osmi set eur, zatímco podvázání vejcovodů začíná na dvou tisících eur.
Vasektomii zdarma poskytuje také veřejné zdravotnictví ve Velké Británii, na zákrok se nicméně často velmi dlouho čeká. Bez doplatku lze podstoupit vasektomii například i v Argentině. V Evropě i zbytku světa nicméně zůstává státem hrazený zákrok spíše výjimkou.
Převzít odpovědnost
Vasektomie je mikrochirurgický zákrok, který spočívá v přerušení chámovodu. Provést ho lze v řádu desítek minut, a navíc za využití pouze lokální anestezie. Jeho cílem je trvalá a účinná antikoncepce u muže, i proto ji častěji volí lidé, kteří již jsou rodiči.
„Od začátku jsme s manželkou věděli, že chceme dvě děti — ne více. Po narození našeho druhého dítěte na jaře 2019 jsem si domluvil schůzku s urologem. Manželka roky brala antikoncepční pilulky a nechtěl jsem, aby nadále užívala hormony. Chtěl jsem převzít svůj díl odpovědnosti,“ řekl deníku Der Standard čtyřiačtyřicetiletý muž z Rakouska, který vasektomii podstoupil před šesti lety.
V Rakousku mohou muži podstoupit vasektomii od pětadvaceti let, zákroku předchází povinná konzultace. Přesné statistiky provedených zákroků země neeviduje, podle novinářů listu Der Standard se čísla nicméně přibližují datům v Německu. Tam počet mužů, kteří se rozhodnou pro vasektomii, stabilně roste už dvacet let. V současnosti se v Německu provádí třiceti až padesát tisíc vasektomií ročně.
Vasektomii jako antikoncepční metodu stále častěji preferují rovněž mladí Francouzi a Britové. Zatímco v roce 2010 provedli francouzští lékaři necelé dva tisíce vasektomií, v roce 2022 zákrok podstoupilo více než třicet tisíc mužů. U osob mladších čtyřiceti let se počet provedených zákroků zdvojnásobil, u mužů pod třicet let je sterilizace stále prováděna spíše zřídka. Ve Velké Británii počet vasektomií během let 2023 a 2024 dosáhl více než dvaceti dvou tisíc.
Zákroku podle statistik posléze lituje šest až 7,4 procent Francouzů, zejména těch, kteří před vasektomií neměli děti. Lékaři v této souvislosti upozorňují, že ačkoliv je vasektomie vratná, obnovení plodnosti je náročné a často neúspěšné.
V obklopení mýtů
Za nárůstem vasektomií vidí experti nejen samotný rozvoj nebolestivých lékařských metod, ale také větší zájem o reprodukční otázky ze strany mužů a postupné bourání společenského tabu.
„Dříve se o možnosti vasektomie příliš nehovořilo, protože muži se obvykle neobjevovali v ničem, co se týkalo plánování rodiny; předpokládalo se, že je to čistě ženská záležitost,“ říká pro El Confidencial doktor Josep Torremadé ze Španělské urologické asociace.
Se zákrokem se podle experta ovšem dosud pojí mnoho stereotypů, což potvrzují také zkušenosti z dalších států. „Ve společnosti přetrvává mnoho mýtů, například že vasektomie snižuje hladinu testosteronu, způsobuje erektilní dysfunkci nebo jiné smyšlené vedlejší účinky,“ vysvětluje litevský urolog Marius Anglickis pro deník Delfi.
Vasektomie jako politický akt
Zájem mužů o sterilizaci se zvýšil také ve Spojených státech, jeho načasování nicméně naznačuje, že jde o rozhodnutí související s proměnou reprodukční politiky státu. Počet lidí, kteří žádají podvázání vejcovodů nebo vasektomie totiž prudce vzrostl poté, co nejvyšší soud v roce 2022 zrušil rozsudek ve věci Roe vs. Wade, který zaručoval federální právo na potrat.
Množství zákroků pak znovu stouplo po vítězství Donalda Trumpa roku 2024. Občanská organizace Planned Parenthood, která v zemi mimo jiné poskytuje potraty, zaznamenala, že den po prezidentských volbách vzrostl počet objednávek na vasektomii o 1200 procent.
V České republice je vasektomie legální od roku 2012, do té doby šlo zákrok provést pouze se svolením takzvané sterilizační komise. Dnes ho z jiných než zdravotních důvodů může podstoupit muž starší jednadvaceti let. Ročně se tak rozhodne zhruba tisícovka Čechů. Zákrok nehradí žádná zdravotní pojišťovna, cena se pohybuje od sedmi do sedmnácti tisíc.
