„Pilulka po“ je v Evropě čím dál dostupnější, v osmi státech už i zdarma
Julie ŠafováDostupnost nouzové antikoncepce se napříč Evropou liší a rozdíly jsou i uvnitř jednotlivých států. Celkový trend ale směřuje k usnadňování přístupu, a to například i v konzervativním Polsku.
Nouzový prostředek, možnost volby, krok k narovnání nespravedlivé části nerovností či prevence nechtěných otěhotnění a eventuálních potratů. Tak hájí zvyšování dostupnosti „pilulky po“ jeho zastánci, přičemž platí, že tato forma nouzové antikoncepce je ve většině evropských zemí k dispozici stále snáze.
Postkoitální pilulky mohou ženy využít po nechráněném pohlavním styku nebo v případě, že jiná forma antikoncepce selže. Ve Francii či Lucembursku jsou již dva roky dostupné zdarma. Podobný režim by měl začít platit ještě letos i v Británii. Pilulky tam má bez doplatku poskytovat síť lékáren spadající pod státní zdravotní systém (NHS).
„Rovný přístup k bezpečné a účinné antikoncepci je zásadní pro zdravotní péči o ženy a je základem spravedlivé společnosti“, uvedl k chystanému opatření ministr zdravotnictví Stephen Kinnock.
Již nyní lze v Británii „pilulku po“ na vybraných místech dostat zdarma, například od lékařů či na specializovaných klinikách. V některých částech země však dostupná není, respektive vyjde na třicet liber. Oficiálním cílem nového opatření je tedy zlepšit celkový přístup k této formě antikoncepce a ukončit fenomén, který Kinnock nazval „loterií poštovních směrovacích čísel“.
Podobný problém přitom momentálně řeší i Španělsko, kde nouzovou antikoncepci alespoň jednou za život využilo téměř čtyřicet procent žen, píše deník El Confidential. V zemi je pilulka volně prodejná od roku 2009. Zákon přijatý před dvěma lety přitom stanovil, že nouzová antikoncepce bude dostupná zdarma ve střediscích národního zdravotnického systému a na dalších vybraných místech.
Ne všechny regiony (ve Španělsku autonomní společenství) nicméně tento požadavek dodržují. Z šetření Mezinárodní federace plánovaného rodičovství (IPPF) vyplývá, že v Murcii, na Kanárských ostrovech a v Kastilii-La Manche není nouzová antikoncepce poskytována bezplatně v žádné službě národního zdravotního systému kromě nemocničních pohotovostí, a to jen v případech sexuálního napadení. Problémů s dostupností pilulky si IPPG všímá i v okolí hlavního města Madridu.
Různé země, různé systémy
Celoevropsky vzato se začal přístup k nouzové antikoncepci bez vázanosti na předpis výrazně uvolňovat zejména po roce 2015, kdy se v rámci Evropské unie změnila klasifikace léku. Nyní lze pilulku volně zakoupit ve většině zemí Unie. Jednu z výjimek tvoří Maďarsko, kde ji žena oficiální cestou stále získá pouze na předpis.
Zpráva●Aneta Lakomá
Materiály pro sexuální výchovu u nás chybějí. O změnu usiluje organizace Konsent
Dostupnost různých typů antikoncepce ve čtyřiceti sedmi zemích Evropy hodnotí Evropské parlamentní fórum pro sexuální a reprodukční práva (EPF). Zdarma dnes nouzovou antikoncepci poskytuje celkem osm ze zahrnutých států, a to v lékárnách nebo ve veřejných zdravotnických zařízeních. První místo, tedy nejlepší přístup k antikoncepci, drží v rámci Antikoncepční atlasu Evropy 2025 již zmiňovaná dvojice Francie — Lucembursko.
Naopak na posledním místě se pro svou reprodukční politiku nadále umísťuje Polsko. Vláda Donalda Tuska možnost zakoupit si nouzovou antikoncepci bez lékařského předpisu po zpřísnění z roku 2017 opět částečně umožnila loni. Novou vyhláškou zde obešla veto prezidenta Dudy. Polské ženy ale přesto před zakoupením pilulky musí v lékárně podstoupit pohovor a konzultaci.
Česká republika zastává v žebříčku třicáté první místo společně s Ukrajinou. Problémem podle šetření není nedostupnost antikoncepce ani informací o ní, ale zejména finanční stránka. „Antikoncepce je dostupná, nehradí ji ale veřejné zdravotní pojištění. V České republice si ženy antikoncepci musí samy zaplatit,“ vysvětluje pro Deník Referendum gynekolog a člen externí skupiny Antikoncepčního atlasu Evropy Jan Greguš.
Antikoncepci do svého zdravotního systému alespoň částečně zahrnuje téměř polovina zkoumaných států. Například v Německu je nouzová pilulka levnější, pokud ji předepíše lékař nebo pokud ji kupuje žena mladší dvaadvaceti let. V Irsku získají antikoncepci zdarma ženy mezi sedmnácti a třiceti pěti lety.
Podle Greguše v České republice zatím vůle hradit některý z typů antikoncepce chybí. Nejde přitom tolik o lékařskou, jako spíše o politickou otázku. „Vlády ani politici nejsou motivováni téma otevřít,“ říká lékař. Konstatuje, že důležitou roli v této problematice zastává také množství potratů. „Dokud počet interrupcí dlouhodobě klesá, tak nemáme úplně argument zavádět antikoncepci hrazenou z veřejného pojištění,“ uzavírá pro Deník Referendum.
