Stavba přehrady Nové Heřminovy za každou cenu
Václav ČermákObec Nové Heřminovy má kvůli plánované přehradě přijít o část svého území. Stát dlouhodobě prosazuje řešení s výraznými dopady na obec i krajinu. Levnější a šetrnější řešení je po dekády ignorováno.
Obec Nové Heřminovy se kolem roku 1250 nezrodila na šťastném místě. Ve své historii prodělávala řadu pohrom — v době husitských válek, po vpádu uherských vojsk Matyáše Korvína, v době třicetileté války či v osmnáctém a devatenáctém století. A také po extrémní povodni v roce 1997, která postavila obec před problém nejzávažnější — likvidaci celé obce v důsledku stavby přehrady.
Povodí Odry na semináři dne 8. března 2001 sice prezentovalo mnoho variant protipovodňové ochrany na horní Opavě, ale vycházela jim stále jen jediná možnost — „velká přehrada“. Průběh semináře komentoval docent Karel Mareš z ČVUT takto: „Pokud jsou varianty voleny tak, že prosazovaná varianta nemůže být nevyhodnocena jako nejlepší, snadno zdůvodní výstavbu přehrady jako nejlepší“.
A tak se kauza stala příběhem boje heřminovských občanů o svou obec proti násilnému vystěhování. Bohužel marně usilovali o slyšení u poslanců či ministrů a jejich náměstků. Marně vznášeli požadavek na objektivní zpracování varianty bez přehrady a její porovnání s tou přehradní. Nakonec sice Povodí Odry na řešení zkapacitnění koryta řeky Opavy v Krnově přistoupilo, ale návrh, který předložilo, nebyl přijatelný, protože by znamenal rozsáhlé zásahy do městské zástavby. Opět se tak diskvalifikovalo hledání konkurenční varianty k přehradě.
Mylná vodohospodářská teze o konkurenčním řešení
Sdružení Unie pro řeku Moravu v dubnu 2005 předložilo šetrnější řešení úpravy řeky Opavy v Krnově s názvem „Studie zvýšení kapacity koryta a revitalizace řeky Opavy v Krnově (km 68,374 — 72,330)“, které respektuje omezení daná městskou zástavbou a zajišťuje stejnou protipovodňovou ochranu sídel jako přehrada.
Díky rozšíření průtočného profilu se úroveň hladiny velké vody snížila přibližně na stejnou úroveň jako hladina u varianty s velkou přehradou. Řešení je přitom levnější, k přírodě ohleduplnější, nemusejí se bourat domy v Nových Heřminovech a nepřerušuje říční kontinuum s přirozeným pohybem štěrků, který přehrada řeší spornými a v praxi nevyzkoušenými opatřeními.