Piráti si stěžují na ČT: plánovaná volební superdebata je manipulativní
Jaroslav BicanPiráti napadli u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání předvolební superdebatu s předsedy sněmovních stran, kterou ČT plánuje zakončit cyklus debat před krajskými volbami. Diskriminuje podle nich nejen je, ale i další subjekty.
Pirátská strana podala stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a Radě ČT kvůli závěrečné předvolební superdebatě, kterou Česká televize plánuje odvysílat v přímém přenosu 6. října, tedy den před konáním krajských voleb. Vadí jim, že do debaty jsou pozváni pouze předsedové politických stran a hnutí aktuálně zastoupených v Poslanecké sněmovně. Podle Pirátů tím Česká televize porušuje zásady objektivity a vyváženosti a poškozuje politické subjekty, které mají podle jejího vlastního průzkumu volebního potenciálu šanci uspět.
Česká televize chce před krajskými volbami na ČT24 odvysílat sérii debat s lídry krajských kandidátek. Zváni do nich budou zástupci politických subjektů na základě průzkumu volebního potenciálu agentur Median a STEM/MARK v jednotlivých krajích, který si ČT nechala vypracovat. To Piráti hodnotí pozitivně.
Závěrečná superdebata s lídry devíti sněmovních stran vysílaná v hlavním vysílacím čase nejenom na ČT24, ale také na ČT1, však podle Pirátů nemá oporu v žádné metodice výběru, ani nijak nesouvisí s krajskými volbami. Piráti upozorňují na to, že debata je navíc prezentována jako „vyvrcholení série krajských debat“. Na tuto situaci upozornil na stránkách DR minulý týden ve svém komentáři také redaktor Vratislav Dostál.
„V roce 2013 při konání parlamentních voleb pozvala Česká televize do závěrečné superdebaty lídry devíti stran. Pozvala zástupce těch stran, jež se předtím na základě svého volebního potenciálu zúčastnily alespoň dvou krajských debat. Česká televize tedy dokázala zvolit způsob, který adekvátně vyjadřoval společenskou podporu v jednotlivých volebních obvodech daných voleb,“ uvedl místopředseda Pirátů a autor stížnosti Jakub Michálek.
A dodal: „V letošních krajských volbách ale nemá účast v superdebatě absolutně žádný vztah ke krajským volbám ani krajům jako volebním obvodům.“
Nacionalisté dostanou víc prostoru než Piráti a zelení
Po rozpadu Úsvitu a vzniku Svobody a přímé demokracie (SPD), v jejímž čele stojí Tomio Okamura, se superdebaty v České televizi pravděpodobně zúčastní jak současný předseda Úsvitu — Národní koalice Miroslav Lidinský, tak jeho bývalý šéf Okamura. Mezi pozvanými má být také Petr Gazdík, předseda hnutí Starostové a nezávislí, které se do dolní komory dostalo v koalici s TOP 09.
„Vysílání diskuse lídrů stran zastoupených ve sněmovně v žádném případě nepovažujeme za protiprávní samo o sobě. Považujeme však za diskriminační a nevyvážené, pokud je taková debata vydávána za „završení“ cyklu krajských debat týkajících se krajských voleb, a pokud jsou z ní vyřazeni lídři relevantních subjektů kandidujících v krajských volbách,“ vysvětluje Michálek.
Přitom, co se týče krajských debat, zástupci SPD se zúčastní pouze tří a reprezentant Úsvitu dokonce jen jedné, naproti tomu Pirátská strana a zelení budou mít své zastoupení minimálně ve dvou třetinách krajských debat.
Piráti také poukazují na to, že předvolební superdebata vysílaná na veřejnoprávním kanále je zásadním zdrojem informací pro rozhodování voličů, a to zvlášť, když se koná těsně před volbami. Navíc podobné závěrečné debaty, jak upozorňuje Jakub Michálek, mají sledovanost podstatně vyšší než krajské debaty. Například v parlamentních volbách to je kolem 800 000 diváků.
Nejedná se o první případ, kdy zástupci Pirátské strany problematizují předvolební vysílání České televize. „Téměř každé volby upozorňují Piráti na, dle našeho úsudku zcela záměrné, manipulace v podání České televize. Nejednou jsme se setkali třeba i s úplným vyloučením nepohodlných stran z grafických prezentací či stahování celých článků, které se někomu nehodí do krámu. Je zcela zřejmé, že v případě plánované superdebaty dochází k manipulaci veřejným míněním,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Ten také zdůrazňuje, že ho jako liberála a demokrata nejvíce děsí to, že díky vedení televize dostávají prostor strany, jež si svou rétorikou nezadají se světovými nacionalisty a které i odborníci označují za populistické.
„Doufám, že se tentokrát dostaneme dál než ke standardní vyhýbavé odpovědi České televize a dodatečnému hledání výmluv, jak výběr do superdebaty před koncesionáři a veřejností omluvit - jak jsme ostatně zvyklí z většiny případů,“ komentuje podání stížnosti Bartoš. Podle něj Piráti věří tomu, že dojde buď ke zrušení poslední debaty, nebo do ní budou pozváni zástupci všech subjektů, které podle uvedeného průzkumu mají šanci uspět.
Pirátská strana podala nejenom stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, ale také se obrátila na Radu ČT a ředitele České televize Petra Dvořáka, aby vysílání debaty zastavili, nebo ve věci zjednali nápravu. Deník Referendum také čeká na vyjádření České televize.
Piráti také hledají podporu v Senátu i mezi dalšími uskupeními, která krok České televize poškozuje, a jejichž lídři byli na základě průzkumů přizváni do dílčích krajských debat, ale zastoupení v superdebatě nemají.
TOP 09 svým příznivcům už rozeslala nabídku účastnit se za tuto stranu volební superdebaty v publiku a podpořit ji svými názory a argumenty. Za TOP 09, jak se zde uvádí, má v debatě vystoupit její předseda Miroslav Kalousek. Závěrečná debata s předsedy v Poslanecké sněmovně zastoupených stran a hnutí se má konat na rozdíl od krajských debat za účasti diváků.