Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky
Vratislav DostálČT ohlásila předvolební cyklus debat. Na základě detailního šetření bude zvát krajské lídry relevantních stran — bude jich celkem 107. To vše je v pořádku. Proč zve ale do závěrečné superdebaty jen lídry sněmovních stran?
Už se zdálo, že letos připravila Česká televize cyklus předvolebních debat způsobem, který umožní všem relevantním stranám účast, a tudíž možnost oslovit voliče a utkat se s politickou konkurencí. Považte, od 15. září do 4. října se ve třinácti debatách divákům představí celkem 107 krajských lídrů jednotlivých stran.
V deseti ze třinácti krajských předvolebních debat bude zastoupeno celkem osm stran nebo předvolebních koalic, ve třech dokonce devět. Těžko si tentokrát může někdo stěžovat na diskriminaci. Jednotliví kandidáti budou totiž vybíráni na základě výsledků výzkumu volebního potenciálu, který pro Českou televizi vypracovaly agentury Median a STEM/MARK.
Výzkum probíhal v každém kraji vždy na vzorku minimálně 1 200 respondentů a zkoumal především volební potenciál. Ten ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla získat, pokud by se k ní přiklonili všichni, kteří její volbu reálně zvažují a zároveň nevylučují účast u voleb.
Volební potenciál (na rozdíl od volebního modelu) popisuje realisticky volební situaci nestálých voličů, kteří ještě nejsou rozhodnuti pro konkrétní stranu, ale v daný moment jich zvažují více. Volební potenciál také „lépe zachycuje postavení krajsky specifických stran, jež nepůsobí na celostátní úrovni“.
K tomu není co dodat. Letošní krajské debaty mají všechny předpoklady zprostředkovat voličům věrný obrázek o kondici relevantních subjektů. Z výzkumů prý navíc vzešla témata, která jsou pro voliče v dané lokalitě nejvýznamnější, a která se tak stanou základem chystaných debat, konaných tentokrát bez přítomnosti diváků — i to je krok správným směrem. Moderovat je budou Daniela Písařovicová a Jakub Železný.