Americká noční můra? Draze žít a levně konzumovat
Jan BittnerGraf Marka Perryho ukazuje, že rostoucí nerovnost mezi Američany přesouvá poptávku k výrobě „nepotřebných“ věcí. Chudým domácnostem tak rostou náklady na největší položky v rozpočtu. Dopady jsou fatální.
Stále více Američanů, kteří se považují za střední třídu, má vážné finanční problémy. Růst nerovnosti a z toho vyplývající polarizace společnosti jsou jednou ze zásadních příčin popularity Donalda Trumpa a mladí z podobných příčin vytvořili sílící progresivní hnutí kolem Bernieho Sanderse. Komentátoři se to snaží vysvětlovat zleva zprava. K dopátrání příčiny přitom stačí jeden jediný graf. A ten má na svědomí ekonom Mark Perry z American Enterprise Institute:
V posledních dvaceti letech ve Spojených státech vzrostly ceny vysokoškolského vzdělání a školních učebnic třikrát, ceny zdravotní péče a péče o děti se zdvojnásobily. Také ceny potravin a bydlení přerostly průměrný růst cen.
Průměrná inflace přitom v tomto období takřka vyrovnala nízký růst mezd. Platí to dvojnásob u spodních devadesáti procent…
Když musíš, tak platíš
Nesrovnatelně vyšší růst je pozorovatelný u cen veřejných statků, jako jsou vzdělání, zdravotní a sociální péče. Markantní nárůst cen je patrný také u životních potřeb, jako jsou bydlení, jídlo a pití. To jsou předně základní potřeby člověka, na které má právo. A pokud už na ně nemá právo z Ústavy nebo Listiny základních práv a svobod, měl by na ně mít právo přinejmenším jako občan nejbohatší země světa.
Druhou důležitou charakteristikou uvedených statků je to, že tvoří naprostou většinu výdajů nejen amerických domácností. Ve Spojených státech o to spíš, protože zdravotní péče i vzdělání jsou stále ještě soukromý byznys.
Je to samozřejmě ironie. Trh nijak inherentně neřeší nedostatek. Možná by se mělo studentům ekonomie ukazovat, místo toho schématu preferencí jablka vs. banány, podobné schéma, ale na jeho osách by bylo "bydlení" a "zdraví". Studenti by tak rychle pochopili, že každý člověk má jiné preference - někdo chce bydlet, někdo zase chce být zdravý.. A na základě těchto preferencí trh určí vzájemný poměr cen těch komodit.