Nepřizpůsobuj se, měň společnost

Jan Trnka

„Nepřizpůsobuj se, měň společnost“ je heslem Alt*Pride. Bude se konat příští týden v Autonomním sociálním centru Klinika na pražském Žižkově. Proč ale potřebujeme alternativu k Prague Pride?

Alt*Pride není anti-Pride, nestojí v opozici proti pochodům hrdosti a už vůbec ne proti emancipaci LGBTQ+ lidí a komunit. Zatímco ale Prague Pride (a další podobné akce) zdůrazňují zájem zapojit se do „normální“ společnosti, je tu nemálo lidí, kteří chtějí být hrdí a hrdé jiným způsobem.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Útlak, diskriminace a vyloučení se zdaleka netýká jen gayů a leseb. Odlišnost, která je spojená s menšinovou sexuální orientací či s „netradiční“ genderovou identitou, s sebou nesla a nese nejen negativní reakce většinové společnosti, ale také citlivost a emancipační potenciál, který není dobré ztratit poté, co nad Pride přijmou záštitu významní politici či političky a velké firmy se předhánějí, kdo bude mít v průvodu svůj alegorický vůz.

Solidarita opovrhovaných je mocnou zbraní a je smutné, když jedna ze skupin dosáhne „normalizace“ a zapomene nebo se dokonce obrátí proti ostatním. Zdá se to neuvěřitelné, ale i mezi LGBTQ+ lidmi jsou xenofobové a xenofobky, objevuje se homonacionalizmus či odmítání menších menšin těmi většími.

To není v žádném případě chyba Prague Pride či hnutí za LGBTQ+ emancipaci, ale zároveň tato témata nejsou těmito dnes už mainstreamovými akcemi dostatečně zohledňována.

Emancipace většiny

Alt*Pride se chce na útlak a emancipaci dívat ze širší perspektivy a zdůrazňovat, že boj proti diskriminaci nekončí úspěchem jedné z diskriminovaných skupin.

Zároveň chce odmítnout využívání LGBTQ+ pro marketingové zájmy velkých firem. Lidská důstojnost není něco, co má zvyšovat prodej praček či „sdíleného“ ubytování. Alt*Pride nechce přijmout představu, že mít jinou sexuální orientaci je v pořádku, jen pokud se člověk dokáže zapojit do „normálního“ světa, má práci, je vzdělaný, úspěšný a bohatý.

Gayové, lesby, trans lidé, queer, bi- a asexuálky, pedofilové a další mají s odlišností a reakcí na ni intimní zkušenosti. Oni a ony mohou naučit ostatní, že být jiný není jednoduché. Foto youmatter.org

Hesla „Všichni jsme stejně teplí“ nebo „Miluju“ lze totiž číst i tak, že rozdíly mezi lidmi spíše stírají, místo aby je vystavovaly na odiv a volaly po jejich přijetí. Má být důvodem k hrdosti odlišnost, nebo tvrzení, že jsme uvnitř vlastně všichni stejní?

Alt*Pride chce ukázat mimo jiné i to, že k emancipaci je třeba, aby se citlivost k útlaku a opovržení přenesla na většinovou společnost. Gayové, lesby, trans lidé, queer, bi- a asexuálky, pedofilové a další mají s odlišností a reakcí na ni intimní zkušenosti.

Oni a ony mohou naučit ostatní, že být jiný není jednoduché. Můžou ukázat, jak hluboko je v našich společnostech zakořeněna diskriminace odlišných, nejen co se týká sexuální orientace či genderu, ale i náboženství, etnického původu, sociálního statusu či způsobu života.

A můžou a mají po většinové společnosti chtít, aby odlišnost nebyla jen něčím trpěným, tolerovaným, ale aby většina pochopila, jak je odlišnost přínosná, oživující a inspirující.

„Nepřizpůsobuj se, měň společnost“ je heslo aktivistické, snad i revoluční. Každý a každá jsme nositeli schopnosti změnit společnost k lepšímu na základě našich vlastních či zprostředkovaných zkušeností. Přizpůsobit se znamená tento potenciál pohřbít.

  Diskuse
  Hm hm, takže teď už jste do party přibrali/y i pedofily?

  A chcete po mně, abych pochopil, jak je tato odlišnost přínosná, oživující a inspirující???

  Viděl jsem jejich oběti, životy zničené dřív, než vlastně začaly................. a za sebe vzkazuji - NASRAT.
  Pro ty, kteří by si snad mysleli, že jsem nic nepochopil, ale nemají chuť mi to vysvětlovat, dávám odkaz na článek v A2larmu od Kristýny Sáry Zittové

  http://a2larm.cz/2016/08/proc-potrebujeme-politicky-pride/

  spoluorganizátorky Alt*Pride,
  kde vyhlašuje svatou queer válku nejen patriarchátu, monogamním vztahům s dětmi (nejen hetero-), ale i "sexuálním normám".
  A jednou ze základních sexuálních norem naší společnosti je absolutní a nepřekročitelný zákaz sexu s dětmi.
  Aspoň doufám.
  (jeden z nejčernějších vředů třeba na těle katolické církve)

  Takže si těžko zvenčí představit něco jiného, než že je tímto pedofilie uváděna takzvaně do slušné společnosti...........
  No vidím, že se od doby, kdy psal Martin Fafejta svůj blog, mnoho nezměnilo: http://fafejta.blog.respekt.cz/je-pedofilie-sexualni-styl/

  Pro předcházení nedorozuměním pro příště doporučuji otevřít si obyčejné heslo na Wikipedii:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Pedofilie
  MK
  August 9, 2016 v 10.55
  Pane Morbicere,
  Nepochopil jste to, a já nemám chuť vám to vysvětlovat. Ale přemůžu se, protože je třeba vám to vysvětlit. Ne, dost žertování, tohle je vážná věc. Nemám patent na rozum, a mohl jsem to pochopit špatně já. Ale já to tak jako vy nechápu.

  Především, co děláte špatně, je, že berete jako základ pro své vývody věty, jednotlivé věty, z článků o něčem úplně jiném. Interpretovat to v duchu vnějšího předpokladu, že organizátoři altpride chtějí legalizovat sex s dětmi je snadné, ale ne nutně správné. (Pokud máte zdroj, který to přímo tvrdí, sem s ním)

  Četl jsem několik článků, už nevím kde, ale nejspíš tady nebo na alarmu, ve kterých nějací pedofilové vysvětlovali své situace, stanoviska a požadavky. Mezi těmi NEBYL požadavek na legalizaci sexu s dětmi. Byla to vyjádření lidí, kteří se rozhodli pro formu celibátu, protože nemají možnost uspokojit své potřeby bez toho, aby ubližovali jiným. Jak se na tyto lidi dívá společnost? Samozřejmě s opovržením, ačkoli za své pudy lidé nemohou a nedělají nic špatného. Což je na pováženou, protože člověk bojující proti sobě samému potřebuje všechnu pomoc, jaká mu může být poskytnuta. A ne aby jím pohrdali a on se musel skrývat. Z věty v tomto článku nijak nevyplývá, že by kdokoli požadoval cokoli jiného.

  Souvislost věty citované, či spíše vytržené, z druhého článku, se zneužíváním dětí, je spíše oslím můstkem. Nikde není řečeno, že je ta "svatá válka" vyhlášena VŠEM normám, které nějak souvisí se sexualitou (mimochodem, není vyhlášena ani monogamii, to jste si přidal). A zrovna u zneužívání dětí vidím podstatu normy ve zneužívání cizí bezbrannosti, což je opovrženíhodné, ale není až tak sexuální. Sexuální rovina možná zhoršuje některé následky, ale není podstatou problému.

  Takže si těžko představit něco jiného, než že si promítáte své obavy na jiné lidi.
  August 9, 2016 v 16.44
  To je nádherný příklad, jak se z původně výborné myšlenky
  stane paskvil.
  Původně dobrý a užitečný úmysl se vystupňovává, nabalují se na něj absurdnosti, až skončí jako naprostá pitomost.
  Většinou se na těchto akcích podílejí oni retardovaní altruisté.
  Lidé, kteří by byli schopni /dle logiky jejich myšlení/ i dobrou myšlenku ochrany přírody rozvinout do extrému, až na ochranu veškerých druhů rostlin, takže by pak živočišné druhy přirozeně vyhynuly. Protože i rostliny jsou nakonec živé organismy a tak mají svá práva, ne? A bacily, viry a koky také mají právo na ombudsmana......
  Odlišnost je přínosná. Ale ne každá! Musí být stanoveny nějaké hranice. Pokud se tyto hranice nestanoví rozumnou cestou a dále poroste tlak retardovaných altruistů, objeví se /a už tu vlastně je/ protitlak extremní pravice a vybojovaná práva menšin mohou velmi rychle zmizet. Většinová veřejnost je už totiž touhle gradací absurdnosti ze strany těchto altruistů značně iritována. To obrovské plýtvání prostředků určených potřebným, které se rozhazují nemotivačně, bez rozlišení potřebnosti, navíc dnes už spojené s přímým ohrožením bezpečnosti občanů, je nejlepším počinem ve prospěch pravicového extremismu. A ten se, jak známo, nezakecává. Ten si pak nastaví práva menšin dle svého náhledu.
  Jenže když někdo nechápe, že když půjde pořád na Sever, tak skončí na Jihu, že když bude tlačit požadavky do extrému, tak skončí na obráceném extrému, asi mu není pomoci.
  Jen kdyby se nehlásili k té levici! Vždyť je to vyloženě Pátá kolona!

  MP
  August 9, 2016 v 19.20
  Luďkovi Ševčíkovi
  A víte, že to samé říkám já o vás? Diskreditace levice.
  No já nevím, člověku, který chce celý život někoho zavraždit a nikdy to neudělá, taky neříkáme vrah.

  Spousta problémů a nedorozumnění tohoto světa možná pramení ze špatného používání jazyka.
  Pro lidi je pedofil ten, který svádí děti, podporuje dětskou pornografii nebo s dětmi dokonce měl sex. Ne ten, který si uvědomuje, že dostal naděleno něco, co nemůže využít, protože by tím ubližoval, a bojuje s tím.
  Ale to je většině intelektuálů samozřejmě úplně fuk.
  A pak se nechápavě diví, že nikdo nic nechápe.....................
  .................... nebo to chápe (podle nich, intelektuálů) špatně.
  Že lidi dožere a vytočí, když milý intelektuál napíše, že je pedofilie přínosná, oživující a inspirující.

  Ano, je to skandální, jak jsou lidi blbí.
  August 9, 2016 v 20.21
  Jenže pane Profante,
  věřím že můj názor je blíže realitě, než váš. A vy to vlastně víte také. Jen vás váš džob nutí veřejně protestovat. Nebo nechcete přijít o místečko u pražského kavárenského stolku? V každém případě jste natolik inteligentní aby jste věděl, že opičí láska, či medvědí služba, kterou tihle altruisté neustále levici poskytují, ji značně škodí. Mimochodem, proč zde nikdo nekomentuje, jak Babišovo veřejné odmítnutí kvót zvedlo body ANO?
  P.P.S. Díky za zájem pane Kolaříku. pustil jste se do toho i když asi tušíte, že bych svou původní argumentaci sám dokázal rozmetat na prach.
  Ano, často se obávám. O Vás zase tak moc ne. Myslím, že neskončíte jako Škabraha ve věži ze slonoviny....
  + Další komentáře