V Mnichově útočil osamocený střelec, devět obětí

Petr Jedlička

Ne tříčlenná skupina, ale jen jeden střelec má na svědomí páteční krveprolití u mnichovského obchodního centra. Podle aktuálních informací šlo o mladíka s německým a íránským občanstvím cílícího na přistěhovalce. Po útoku se sám zastřelil.

Páteční útok u mnichovského obchodního centra, jímž žila zpravodajská média po většinu noci, provedl osamocený střelec. Potvrdila to bavorská policie v sobotu časně ráno. Po většinu času se věřilo, že útočníci byli tři. Postupně se však ukázalo, že další muži se zbraněmi v rukou, kteří kvapně opustili centrum po útoku autem, byli policisté v civilu pronásledující střelce.

Čtete rádi analýzy zahraničního dění z dílny Petra Jedličky? Podpořte rubriku Svět a pomozte jí rozšiřovat kapacity.
×

Známo je také už, že střelcem byl osmnáctiletý mladík s německým a íránským občanstvím. Během útoku usmrtil celkem devět lidí a dvacet dalších poranil. Poté uprchl a asi kilometr od místa zastřelil sám sebe.

Motivy útočníka zůstávaly ještě v pondělí vysvětlené jen obecně. Mnoho účastníků tematických diskuzí na sociálních sítích si osvojilo během páteční noci názor, že jde o dalšího islamistického fanatika a důsledek loňské vstřícnosti Německa k uprchlíkům. Tuto hypotézu podpořila i výpověď jedné svědkyně, dle níž měl střelec provolat klasické „Bůh je veliký“.

Pravdou se ale později ukázal být spíše opak. Řada pozorovatelů už krátce po útoku upozorňovala, že střelec má na záznamech z kamer boty téže značky, jaká je oblíbená mezi německými neonacisty. Jiní světkové uváděli, že vykřikoval „Zasraní cizinci“, a mluvil čistou němčinou.

Víkendové vyšetřování následně odhalilo, že střelec cílil na neměnecké teenagery snědší pleti. Zbraní koupenou na dark netu usmrtil postupně dvě Albánky a jednoho Albánce z Kosova, thráckého muslima z Řecka, dva Turky a jednu Turkyni, jednoho maďarského a jednoho německého chlapce.

Útok byl podniknut přesně na páté výročí norského masakru, při němž národovecký fanatik Anders Breivik usmrtil celkem 77 lidí, většinou mladých sociálních demokratů. Další z výkladů motivací mnichovského střelce ale hovoří i o tom, že ho šikanovali spolužáci ve škole, že v den útoku neudělal důležitou zkoušku, nebo že propadl počítačovým střílečkám.

Bavorská policie zareagovala na střelbu mohutnou operací, při níž uzavřela ve snaze dopadnout údajnou trojici útočníků mnichovské nádraží, několik hlavních ulic a v posledku celou městskou část. Lidé v dané oblasti bydlící se nemohli dostat několik hodin domů, a tak jim otevřela symbolicky dveře řada podniků v sousedních částech města. Do této solidární akce se zapojily i mnichovské mešity.

Policie nechala uzavřít jednotlivé ulice, nádraží a nakonec i celou oblast města. Foto NA, Twitter

Nejen v německém zpravodajství byl páteční útok spojován výkladově s dalším útokem, při němž sedmnáctiletý žadatel o azyl z Afghánistánu poranil v pondělí 18. července sekerkou a nožem čtyři hongkongské Číňany cestující po Bavorsku ve vlaku a jednoho německého kolemjdoucího.

Policie tohoto útočníka po výstupu z vlaku zastřelila a v jeho bydlišti pak objevila podomácku vyrobenou vlajku samozvaného Islámského státu. Věří se zatím, že pondělní útočník byl takzvaný osamělý vlk jednající pod vlivem islamistické propagandy, k níž si našel sám cestu.

Další informace:

Reuters German-Iranian gunman kills nine in Munich, then himself: police

Deutsche Welle Munich shooting - teenager kills nine and himself

BBC News Munich shooting: Gunman acted alone, say police

The Local — Germany Nine dead in shooting rampage in Munich

  Diskuse
  July 23, 2016 v 11.21
  Co se vlastně stalo?
  Nic zvláštního. Vždyť takové věci jsou už zde na denním pořádku. Zapálí se pár svíček, politici projeví součast a jede se dál.
  Pojďme řešit důležitější věci. Třeba že Hašek má dvě mluvčí, nebo že Robejšek manipuluje veřejností, když propaguje přímou, tedy nejčistější formu demokracie. To je to, co nás pálí.
  AM
  July 23, 2016 v 20.36
  Ali Sonboly
  Tak nakonec k úlevě mnohých standardní magor bez (nábožensko-)politické motivace, jakých naše láskyplná demokratická společnost produkuje tucty.
  Hlavně v USA.
  "Školní střelec", ale z obchoďáku. Zaměřený na vraždy dětí.
  Sice obdivovatel mj. Breivika, ale spíš proto, kolik lidí dokázal Breivik zabít, než kvůli jeho ideologii.
  Nicméně je původem z Íránu, což spoustě lidí úplně stačí...

  Nejvíce se asi ulevilo Britským listům --- jak se jinak bouří proti nepotvrzeným informacím, teď s nadšením vytrubují nepotvrzenou zprávu, že byl Sonboly křesťan.
  July 24, 2016 v 9.35
  Podstatné vyplyne /možná/ až časem.
  K mému příspěvku u atentátu v Nice jsem byl kárán, že se mohlo též jednat o osamoceného šílence, načež už je ve vazbě několik jeho spolupachatelů a zjistilo se, že se na atentát připravoval rok.
  Nicméně závažnější informace zazněla včera na ČT24. A to, že odpovědí na islámské atentátníky bude silná radikalizace ultrapravice, která se bude zřejmě též projevovat terorem.
  Navíc v Evropě v letech 2006 až 2014 zahynulo kvůli teroristickým útokům 48 lidí.
  Jen v samotném roce 2015 už 150 a v roce 2016 už to také nějaká stovečka je a to ještě zdaleka neskončil.
  Takže i kdybych měl přijmout tézi, že takových magorů "naše láskyplná demokratická společnost produkuje tucty", pořád by mi ta čísla neštymovala.
  Já osobně bych tedy žádný důvod k úlevě neviděl. Naopak.
  PM
  July 24, 2016 v 11.34
  Souhlasím pane Ševčíku - demokracie produkuje magory, ale nejen
  protože demokracie je umění.
  Každé umění vyžaduje talent.
  Talentu je poskrovnu a žádá si rozumného prostředí.
  Víme, že demokracie nepadá s hůry, ale je rozumovým konstruktem - pokusem nápomoci téhle naší šílenství náchylné civilizaci.
  Takže nezmagořit znamená zapomenout na lásku a jiné libé pocity a bez úlevy vzít talent a rozum do hrsti......bych z kazatelny zasmušile prohlásil.

  Pane Petrasku: je skutečně možno provozovat umění pouze s talentem, ale bez lásky?
  July 24, 2016 v 13.37
  Chtěl bych skromně upozornit,
  že tezi, že demokracie produkuje magory, jsem jen citoval. A nepodepisuji ji.
  Taky si myslím, že ta úleva je dočasná pane Ševčíku.
  Ale UNESCO v červenci vyhlásilo islám za nejmírumilovnější náboženství světa -- možná se není čeho bát.

  Každý systém produkuje magory.
  July 24, 2016 v 17.58
  Škoda, že se to, že UNESCO považuje islám
  za nejmírumilovnější náboženství světa /kde pak ale skončily třeba buddhismus, konfucianismus, taoismus?/, možná nedozvěděli oběti atentátu v Bataclanu, či v Nice. Jistě by se jim radostnějí umíralo.
  Každý systém magory neprodukuje. V každém ale žijí. Jenže některé opravdu ten magorismus podporují.
  PM
  July 24, 2016 v 19.13
  Umění je spojeno s krokem do metafyzična a transcendentna
  tedy i s fenoménem lásky.
  Radikálně vyjádřeno - umělec není ničí zaměstnanec, nevěří v nic. Je někým, kdo se zaobírá světem a událostmi zcela jiným způsobem. Politik předkládá víru v řešení, které by mělo změnit svět, ale umělec předkládá produkt, pro nějž není na světě místa. Neskýtá žádný užitek. Opravdový umělec předkládá světu to, co ještě nebylo.
  Když Bůh stvořil v sedmi dnech všehomír – ptactvo, toky, člověčenstvo –, nevzal si na umění ani pár minut času. „Budiž umění, které někteří budou milovat a někteří nenávidět!“.
  Ne, to neřekl .........tak pravil levicový intelektuál v románu P. Rotha "Můj muž komunista".
  LV
  July 24, 2016 v 23.8
  Na ruských serverech je informace, že toho kluka osudového dne vyhodili od zkoušky.
  + Další komentáře