Další krveprolití ve Francii: útočník přejel kamionem přes sto lidí

Petr Jedlička

Jednatřicetiletý pachatel využil oslav francouzského státního svátku a vjel vozem na promenádu v Nice zaplněnou davy. Usmrtil nejméně 84 osob. Osmnáct lidí bylo ještě čtyři dny po útoku v nemocnicích v kritickém stavu.

Francie zažila v noci ze čtvrtka na pátek další mimořádné krveprolití. Pachatel — jednatřicetiletý franko-tuniský řidič Mohamed Lahouaiej Bouhlel — přejel během několika minut kamionem záměrně více než sto lidí. Stalo se tak na promenádě pobřežního letoviska Nice. Čin mu umožnila skutečnost, že v dané době se shromáždilo na jedné dlouhé ulici několik tisíc lidí, kteří chtěli sledovat ohňostroj při příležitosti oslav 14. července, francouzského státního svátku.

Čtete rádi analýzy zahraničního dění z dílny Petra Jedličky? Podpořte rubriku Svět a pomozte jí rozšiřovat kapacity.
×

Celkem 84 lidí, z nichž bylo nejméně deset dětí, podlehlo střetu s kamionem přímo na místě či krátce poté. Dalších 50 bylo vážně zraněno. Osmnáct z těchto zraněných bylo ještě v pondělí 18. července v kritickém stavu.

Řidič, jehož čin nese dle francouzských úřadů jasné znaky teroristického útoku, byl asi po dvou kilometrech smrtící jízdy zastřelen policisty.

Pozorovatelé připomínají, že jde o třetí krveprolití příslušné povahy v zemi za posledních osmnáct měsíců. Prvním podobným byl útok skupiny islamistických fanatiků na redakci Charlie Hebdo a košer lahůdkářství v Paříži v lednu 2015. Druhým pak střelba a sebevražedné atentáty teroristů v témže městě loni v prosinci.

Prezident François Hollande již oznámil mobilizaci bezpečnostních záloh a prodloužení výjimečného stavu o další tři měsíce.

„Francie byla těžce raněna (...) Nic nás však nepřiměje kapitulovat v boji s terorismem. Vystupňujeme naši kampaň v Iráku a v Sýrii. Budeme s nimi bojovat na jejich vlastní půdě (...) Slibuji vám, že Francie bud vždy silnější než fanatikové, kteří se ji snaží ublížit,“ uvedl Hollande v pátečním tematickém projevu.

Islamista?

Nad motivací pachatele se vedou dosud spory. Bouhlel byl v minulosti trestán za napadení a krádeže, jako nějakého extremistu, fanatika či člověka s vražednými sklony jej ale policie neevidovala. Ve Francii žil legálně, bydlel v chudší části Nice a pracoval právě jako řidič kamionu. Rodné Tunisko navštívil naposledy před osmi měsíci. Podle sousedů i známých rád pil a občas bral i drogy, navštěvoval fit centrum, jedl vepřové a do mešity chodil jen vzácně.

Žádná z teroristických organizací se do pátečního odpoledne k útoku nepřihlásila. Až o den a půl později označil Bouhlela za svého bojovníka samozvaný Islámský stát (ISIS).

Francouzský premiér Manuel Valls uvedl, že je přesvědčený, že útočník byl organizovaným islamistou. Policie zadržela v souvislosti s útokem šest dalších osob.

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve ovšem v pondělí, tedy čtyři dny po útoku, znovu konstatoval, že vyštřování zatím spojení mezi Bouhlelem a ISIS neprokázalo — útočník se prý musel „radikalizovat velice rychle“, a tak pozornosti tajných služeb unikl.

Dle svědků řídil pachatel kamion zjevně tak, aby zabil co nejvíce lidí — vedl vůz po promenádě hadím pohybem a při rychlosti okolo 50 km/h schválně najížděl do větších shluků. Podle jedné z dramatických výpovědí odlétávala těla po nárazu od čela kamionu „jako kuželky po zásahu bowlingovou koulí“.

Smrtící jízda po Promenade des Anglais měřila dva kilomentry a trvala několik minut. Foto NA, Twitter

Čin vyvolal bouřlivé debaty i na sociálních sítích. Pozorovatelé upozorňují zvláště na krutou radost islamistických extremistů a klasickou vlnu paušalizujícího obviňování od národoveckých a přelétavých politiků, tu směřující k celému islámu, tu na přistěhovalce, tu „multikulturalismus“ v EU.

V serioznějších médiích a vlastní Francii se debatuje zejména nad žádoucími preventivními opatřeními a nad politickými důsledky činu. V otázce prevence je upozorňováno, že právě v Nice bylo v minulosti rozmístěno na 15 tisíc pouličních kamer, což je téměř nejvíce ve Francii, a v posledních měsících byla posílena i pouliční ostraha. Přesto se útoku zabránit nepodařilo.

V otázce politických důsledků se píše nejčastěji o oslabení pozice současné Hollandovy vlády a o skutečnosti, že se bezpečnost stane nejspíše hlavním tématem prezidentských voleb. Ty čekají Francii na jaře 2017, přičemž zástupce tradičních pravicových a levicových stran v nich vyzve předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová.

Další informace:

France 24 Truck attack in Nice: what we know so far

The Guardian Nice truck attack: France mourns again after 84 killed in Bastille day atrocity — live

The Guardian Nice terror attack is a crisis for presidency of François Hollande

BBC News Nice attack: Dozens killed during Bastille Day celebrations

The Local — France What do we know about the Nice terror attack suspect?

  Diskuse
  July 15, 2016 v 17.59
  Zpráva číslo jedna a ona zde nemá žádnou pořádnou publicitu.
  Proč? Nehodí se do krámu, který je plný zpráv o tom, jak je zbytečné se bát, jak jsou muslimové mírumilovní, jak je multilkuturalismus báječný?
  Nad utopeným muslimským hochem, kterého otec nacpal do člunu, aby s ním mohl dojet do německého ráje a aby ušetřil, tak mu nedal ani pořádnou vestu, zde byla okamžitě prolita Niagára slz. Děti francouzských rodičů, kteří je jen vzali na oslavu státního svátku, si soucit nezaslouží?
  Pokud si DR chce zachovat alespoň trochu status nestranného periodika, měl by měřit každému stejně. Je divné, že den po takové tragedie trvá tak dlouho, než se o ní napíše. Pokud by Zeman řekl něco, co se dá použít proti němu, to by bylo na tapetě ,jako hlavní zpráva s velkými titulky, okamžitě.
  Nebo snad už taková jatka natolik vzevšedněla, že už to nikoho nezajímá? Už si prostě máme zvykat?
  July 15, 2016 v 20.28
  Nehledejte za vším spiknutí a zaujatost, pane Ševčíku. A nepleťte fakta s vašimi pocity. O utopeném muslimském hochovi jsem psali asi tak týden poté, co se ta fotka objevila, a vůbec ne v závislosti na tom, v co věřil. O Zemanových výrocích máme zpráv minimum. A o tom, jak zbytečné se bát, také.

  V tomto případě není ani za ten váš "den poté" jasná útočníkova motivace útočníka. Mohl to být klidně duševně nemocný člověk... Z hlediska odstupu se měřit všem stejně snažíme. To spíše vy máte, zdá se, jasno už předem.
  July 16, 2016 v 7.23
  Et tu, Brute?
  Od Vás, pane Jedličko, jsem opravdu takovou odpověď nečekal. Vždyť Vy tu patříte k těm, kteří nedebatují dogmaticky.
  A vy zde začnete argumentovat tím, že útočník mohl být duševně nemocný člověk! Argument v současnosti dost užívaný vítači, neboť se dá, dle jejich mínění, použít k obhajobě obrovského narušení bezpečnosti Evropy. Též užívaný obhájci totalitních náboženství.
  Ovšem od Vás /od těch jmenovaných samozřejmě také/velmi chabý. Dle této logiky by se zde nemohl objevit už pár hodin po pokusu o převrat v Turecku o něm článek, neboť nikdo z DR nemá v ruce dosud zprávu o duševním zdraví pučistů. Vždyť pak máte jasno předem a vlastně mi vyčítáte to, co sám děláte!
  Pokud chcete naznačit, že člověk, který absolutně slouží imaginární osobě /Allahovi/, je zřejmě duševně nemocný, pouštíte se na tenký led, neboť by jste se dopustil urážky víry.
  Co se týče utopeného - nešlo o dobu, kdy se zpráva o něm objevila, šlo primárně poukázat na pokrytectví mediálních manipulátorů, kteří nás dojímají mrtvými dětmi, ale jen v případech, kdy se to hodí. Velmi vystižně o tom psal pan Kuchejda, když žádal fotku mrtvého dítěte po bruselském masakru. Ani teď jsme žádnou neviděli. Přitom mrtvých dětí bylo minimálně deset. Být to migranti, viděli bychom je všechny /a možná nějaké navíc/ a ještě by jsme ke každému měli srdceryvnou story.
  Pane Jedličko, nepředjímal jste o duševním zdraví atentátníků z Bataclanu, Bruselu, o duševním zdraví pučistů v Turecku, Nytrové, tak s tím nezačínejte teď. Držte dál vcelku vysokou laťku zahraničního zpravodajství. Ať je opravdu pozdní zpráva o atentátu a následně nepovedená argumentace z Vaší strany jen jakýmsi škobrtnutím.
  MK
  July 16, 2016 v 13.3
  Pane Ševčíku
  Pokud vám otázka duševního zdraví připadá stejně relevantní u vojenského puče, organizovaného teroristického útoku, hloupého blábolení na jedné straně, a akcí ve stylu Olgy Hepnarové na straně druhé, tak jste to bohužel vy, kdo diskutuje dogmaticky.
  July 16, 2016 v 13.24
  To je váš názor, pane Kolaříku, na který máte jistě nárok.
  Já se s ním neztotožňuji. Na účelovost náhlé potřeby zkoumání duševního stavu určitého směřování teroristů upozorňuji právě proto, abych zamezil demagogii, které se hodí. Srovnání s Hepnarovou patří k těmto únikům od podstaty problému. Někomu se to hodí do kšeftu, někomu k udržení přesvědčení, ale nevede to k zamezení rizika ohrožení dalších lidských životů. S pravdou to totiž nemá nic společného.
  MK
  July 16, 2016 v 14.50
  Srovnávat člověka, který najel s náklaďákem do lidí, a člověka, který najel s náklaďákem do lidí, není únik, ale analýza. Provedením to klidně mohla být akce osamělého vlka, kterému prostě hráblo (teď už to tak nevypadá, ale teď je až teď). Účelově pominout tuto možnost, protože se někomu hodí do krámu další argument v jeho agendě, je právě tou demagogií, snižující bezpečnost. Protože i když osamělí vlci nemají, a v principu ani nemohou mít tolik obětí jako organizované skupiny fanatických stoupenců čehokoli, přeci jen už zabili docela dost lidí.
  July 16, 2016 v 17.23
  A co další srovnání?
  Srovnat třeba lidi, kteří střílejí do lidí /Bataclan/ s jinými, kteří také stříleli do lidí /policisty, kteří stříleli po řidiči kamionu/. To je také analýza? Ne. Je to stejný nesmysl, jako srovnávat Hepnarovou s Bouhlelem.
  Je přece v celku jedno, zda se jedná o osamělé vlky, či organizovanou skupinu. Ať pohromadě, či vzlášť, jedná se o lidi, kteří nemají rádi evropský systém. Demokracii.
  Začíná toho už být moc. Je už dávno načase, aby se evropští politici začali chovat jako evropští politici. Aby začali pracovat pro svůj elektorát. Poskytnout mu ochranu, upřednostnit jeho zájem před zájmem ekonomických či teroristických migrantů.
  Jak dnes v Právu píše Plesník - je třeba skončit s gesty /trikolory, plyšoví medvídci, svíčky atd./ a přitvrdit v bezpečnostní politice. Tak, jak to dělá Izrael, či Rusko. Aby se teroristé báli nás, ne my jich. Obnovit pud sebezáchovy.
  Toho nedosáhneme, pokud se budeme snažit okecáváním a nepřiměřeným srovnáváním bagatelizovat motivy teroristů.
  Musím bohužel souhlasit s některými našimi pravicovými politiky, že krev těch mrtvých mají na rukou všichni ti vrcholní evropští politici. Oni tam nejsou jen na přisvojování zásluh, oni nesou plnou zodpovědnost za vše, co se stane. Tedy i za tohle.
  MK
  July 16, 2016 v 17.55
  Pane Ševčíku
  to právě vůbec není jedno. U organizované skupiny je prakticky jisté, že se jedná o ideologicky motivované činy. U osamělých vlků to můžou být taky ideologicky motivované činy, ale taky těm lidem mohlo zkrátka jenom přeskočit. Nebo obojí. Proto se to musí vyšetřovat. Ne mít jasno předem, a všechny pochyby odmávnout řečmi o

  Pud sebezáchovy? Jistě. Samozřejmě. Ale pro racionální pud sebezáchovy je iracionální strach stejně nebezpečný jako iracionální odvaha. Víc bezpečnostní politiky? Jsem pro všemi deseti. Šikanování lidí (všech, nebo některých)? Jsem proti všemi deseti. Bohužel, některým asi nedochází, že na tyhle otázky nemusí dávat stejnou odpověď.
  July 16, 2016 v 20.29
  To jsou právě ty představy, které nás dovedly tam, kde jsme.
  Chceme bezpečnost, ale takovou, která nás nebude nic stát. Dál pojedeme po stejných kolejích, které nás dovedly k největší bezpečnostní krizi současnosti. Dál provozovat bezbřehý altruismus, vítat a hlavně "nešikanovat" rizikové skupiny.
  Pamatujte si, že pro pud sebezáchovy je i iracionální strach daleko bezpečnější, než iracionální odvaha. Jestli vám tvrdí někdo něco jiného, pošlete ho někam.
  Pokud chceme opravdu přežít, musíme razantně změnit bezpečnostní politiku. Když už nám po Evropě pobíhají volně a nekontrolovaně tisíce potencionálních teroristů, nelze se chovat stejně jako v době, kdy tomu tak nebylo. Měli bychom se co nejrychleji učit od oněch Izraelců, či Rusů. Vyjímečný stav je prostě stav vyjímečný a pokud jej nebudeme brát jako vyjímečný, zaděláme si na to, že tak brzy neskončí. Těm, kterým tohle bohužel nedochází, je dáno, že za to tvrdě zaplatí. Už teď za nezodpovědnost a naivitu poltiků a aktivistů, kteří si mysleli, že jako elita změní zničehož nic tisícileté zvyky kultur a vytvoří jakousi multikulturní společnost, zaplatilo velmi mnoho lidí životem.
  Bláznivé experimenty už musí skončit. Zachrání nás jen návrat realismu.
  VK
  July 16, 2016 v 21.6
  Že se tak ptám - v případě řidiče v Nice by opatření typu zavřených hranic, kontrol, zastavení proudu tisíců "ilegálů", bylo pomohlo prosím pěkně jak? Onen pachatel byl ve Francii leta a zcela legálně. Koneckonců - jak tomu zabránil trvající a prodloužený výjimečný stav?
  + Další komentáře