Podle předsedy ČSSD Sobotky nelze z Miloše Zemana sejmout hlavní díl odpovědnosti, kterou nese v kauze Altner. Sobotka pro DR uvedl, že Zeman smlouvu s Altnerem nenechal ověřit jiným právníkem a jeho vedení ji jako první odmítlo plnit.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se během rozhovoru pro Deník Referendum ohradil proti některým tvrzením, která zaznívají v médiích v souvislosti s kauzou Altner. Sociální demokracie má podle pravomocného rozsudku Městského soudu v Praze svému bývalému advokátovi ve sporu o Lidový dům Zdeňku Altnerovi zaplatit takřka 338 milionů korun. Podle premiéra Sobotky se ČSSD od roku 2005, kdy působil v nejužším vedení strany, mnohokrát pokusila o smír.
„Rozhodně není pravda, že ČSSD byla pasivní. Velmi aktivně jsme se snažili hledat i mimosoudní řešení, ale bohužel naráželo to na druhou stranu sporu. Nemůžete spor uzavřít, pokud druhá strana s návrhy permanentně nesouhlasí,“ uvedl Sobotka.
Bohuslav Sobotka se domnívá, že ČSSD se stala především obětí neopatrnosti vlastních funkcionářů. „Úplně bezdůvodně jsme se zbavili právníků, kteří čtyři roky spor o Lidový dům vedli, nahradili jsme je zčásti panem Altnerem, kterého přivedli Ivo Svoboda a Barbora Snopková (členové vedení ČSSD posléze pravomocně odsouzení za hospodářskou kriminalitu — pozn. DR). A Miloš Zeman smlouvu podepsal evidentně bez toho, aby si ji nechal ověřit jiným právníkem, než byl právě Altner,“ vypočítává předseda ČSSD chyby, kterých se strana dopustila.
Sobotka pokládá za chybu i to, že se člověk jako Altner mohl k takovéto dohodě se sociální demokracií vůbec dostat. „Nepodařilo se navíc vůbec dohledat, že by tu smlouvu kdokoli v sociální demokracii v roce 1997 schválil,“ uvedl v rozhovoru s DR Sobotka.
Sobotkova slova o tom, že smlouvu s Altnerem v roce 1997 v sociální demokracii nikdo neschválil, potvrdil pro deník Právo tehdejší člen nejužšího vedení strany Zdeněk Škromach. „Ta smlouva nikdy nebyla nikým schválená, byla to iniciativa místopředsedy Svobody,“ uvedl Škromach. Také členka tehdejšího vedení ČSSD Petra Buzková řekla, že neznala podrobnosti smlouvy mezi sociální demokracií a Zdeňkem Altnerem a samotnému uzavírání smlouvy nebyla přítomná.
Podle Sobotky je odpovědnost Miloše Zemana faktická a politická a není jenom za podpis smlouvy: „Měl také odpovědnost jako předseda sociální demokracie, který odmítal tu smlouvu v roce 2000 plnit,“ zdůrazňuje Bohuslav Sobotka.
A dodává: „Nechci mu to vyčítat, požadavky Altnera byly už v té době velmi vysoké, ale z Miloše Zemana nelze v tuto chvíli sejmout odpovědnost, kterou v tom řetězci má.“ Předseda ČSSD současně připomíná, že sociální demokracie tehdy byla pod obrovským tlakem ministerstva financí, v jehož čele stát Ivan Kočárník. Souboj s ním nebyl vůbec jednoduchý.
Miloš Zeman: odkládání odpovědi a vychloubání
Deník Referendum už před týdnem v úterý 19. dubna nabídl Miloši Zemanovi prostřednictvím jeho tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka možnost se k výrokům Bohuslava Sobotky vyjádřit. Přestože si tiskový mluvčí vyžádal nestandardně čas až do dneška, žádné vyjádření DR neposkytl. Dnes požádal o čas do pátku. Pakliže jeho odpovědi v pátek dostaneme, zveřejníme je.
V rozhovoru pro iDNES.cz prezident Miloš Zeman uvedl bez konkrétních podrobností a bez toho, aby se vypořádal s argumenty Bohuslava Sobotky, že sociální demokracii spolu se Zdeňkem Altnerem a dalšími zachránil majetek za půl druhé miliardy korun, který ČSSD navíc už vydělal přibližně jednu miliardu korun.
Penále 0,3 % z nezaplacené částky za den stanovené ve smlouvě, kterou Miloš Zeman jako předseda ČSSD podepsal, by podle něho bylo prakticky nulové, kdyby se smlouva dodržela. „Ale protože se nedodržela a protože sociální demokracie se odvolávala, naposledy v roce 2004, tak samozřejmě penále narůstalo. Odpovědnost nenese ten, kdo Lidový dům zachránil ze spárů Ivana Kočárníka, ale ten, kdo se patnáct let flákal a nic s tím nedělal,“ prohlásil Miloš Zeman pro iDNES.cz.
Současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nicméně tuto Zemanovu interpretaci v rozhovoru pro DR vyvrátil: „Vedení strany v čele s Milošem Zemanem, který smlouvu podepsal, ji v roce 2000 odmítlo Altnerovi plnit. Byť jeho požadavky tehdy byly vysoké, nebyly vyšší, než jsou dnes,“ řekl Deníku Referendum Sobotka.
V lednu 2000 Ústavní soud potvrdil právní kontinuitu České strany sociálně demokratické s poválečnou Československou sociální demokracií a tím rozhodl spor o Lidový dům mezi ČSSD a ministerstvem financí ve prospěch sociální demokracie. Miloš Zeman byl předsedou ČSSD až do dubna 2001.
Ovsem Sobotka prokazuje svou naprostou neschopnost, kdyz dnes po patnacti letech se zmuze pouze na konstatovani "to on zacal pani ucitelko".
Pokud je pravda, že se ČSSD "mnohokrát" pokoušela o vyrovnání, ale bylo to ze strany Altnera sabotováno, tak to chápu.
((( a modlím se, aby to nejenže byla pravda, ale aby to byli sociální demokraté schopni nějak doložit )))
Obzvlášť v případě, že je tak nějak všem jasné, že ty peníze okamžitě zmizí někam, odkud je nebude možné dostat zpět.
Přece jen nemluvíme o pětistovce.
Pokud jde o Zemana -- ať si říká, co chce, nalejme si čistého vína: podepsal by někdo z vás smlouvu, kde by bylo penále 0,3% DENNĚ???
Troufám si trvdit, že úplně každý v tomto státě ví, jak fungují zdejší soudy a že třeba půlroční průtahy jsou normálka. A jen tohle půl roční protažení v případě sporu udělá 50%!!!
Osobně bych NIKDY nic takového nepodepsal a věřím, že drtivá většina lidí taky ne.
Navíc to Zeman zjevně podepsal sám jako velký šéf a paša z Bagdádu, nic líp nedokresluje jeho povahu.
To čím je dnes, tím byl už tenkrát, jen to nebylo tak vidět.
Zeman za pomocí hesel o spálené zemi a vázání stranických legitimací do kůže členů ODS dotáhl ČSSD po roce 89 poprvé do vlády.
Všechna čest, i když výhrady ke stylu jistě lze mít.
Ale dlouhodobě je to nejčernější a zdá se velmi, velmi drahá noční můra ČSSD.