Vedení policie popsalo, jak proběhlo zadržení fotografa DR, ten to ale odmítá
Jaroslav BicanPolicie zveřejnila výsledky šetření opatření během návštěvy čínského prezidenta. Kromě postupu na FAMU nepřiznala jiná pochybení. V případě zadržení fotografa DR policie popsala svoji verzi toho, co se stalo. Podle něj není pravdivá.
Vedení policie v čele s policejním prezidentem Tomášem Tuhým ve čtvrtek odmítlo, že by se během bezpečnostních opatření v průběhu návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga policie dopustila jiných pochybení než při postupu na pražské FAMU, kde policisté zjišťovali, kdo rozhodl o vyvěšení tibetské vlajky na budově fakulty. Policie na své tiskové konferenci také komentovala zadržení fotografa Deníku Referendum Ondřeje Mazury.
Kromě případu na pražské FAMU, kdy se dvěma policisty bylo zahájeno kázeňské řízení, vedení policie nepovažuje jinou kritiku svých zásahů během návštěvy čínského prezidenta za oprávněnou. Zdůraznilo, že opatření, která byla podniknuta, se nelišila oproti dalším návštěvám hlav států, které se v České republice v minulosti uskutečnily.
Policie obdržela celkem sedmadvacet podnětů k tomu, jak postupovala, z toho tři vyhodnotila jako stížnost. Policejní odbor vnitřní kontroly se věnoval celkem čtyřem konfliktním situacím, u tří šetření nezjistilo žádné pochybení, u situace, kdy byla odmítnuta výzva opustit prostor, šetření policie ještě neskončilo.
Naši policisté by měli být vychovávani k tomu, aby respektovali projevení názoru, např. nešením tibetské vlajky a byli schopni hájit nositele proti agresorům a ne zadržet nositele názoru a ne agresory - do této výchovy by měl být zahrnut i policejní prezident a ministr vnitra - těm to zřejmě také není úplně jasné - pravidelná četba demokratické ústavy, včetně listiny práv a svobod by jistě prospěla.