Primárky v USA: Sanders překvapil dalším vítězstvím, Rubio ztrácí
Petr JedličkaLevicový uchazeč o prezidentskou nominaci demokratů vyhrál primárky v Michiganu, třebaže měl dle průzkumů prohrát o 14-22 procent. Podle Sandersových stoupenců jde o příznak změny trendu. Republikáni mají aktuálně docela jiné starosti.
Ukázka síly hnutí kolem Bernieho Sanderse, triumf, jenž vrací outsiderta zpátky do hry, jedno z největších překvapení dosavadních primárek. Takto a podobně hodnotí komentátoři vítězství, jimž získal levicový uchazeč o prezidentskou nominaci Demokratické strany USA v úterý větší část delegátů v lidnatém průmyslovém státě Michigan.
V celkovém počtu delegátů zaostává Sanders stále za favoritkou demokratických primárek Hillary Clintonovou. Clintonová ovšem vedla michiganské průzkumy s rozdílem 14-22 procent, a tak vnímají stoupenci Sanderse výsledek z Michiganu jako možný bod obratu.
„Díky moc lidem z Michiganu, že se vzepřeli tvůrcům veřejného mínění z hlavního proudu a těm, kdo vnímají čísla z průzkumů jako nezměnitelnou danost. Toto je mimořádně důležitý okamžik. V Michiganu jsme dokázali stáhnout třicetiprocentní rozdíl a zprávy o zvratech podobného typu teď přicházejí ze všech koutů naší země,“ uvedl v reakci na úspěch sám Bernie Sanders.
Pozorovatelé připomínají, že z hlediska čísel z březnových primárek se daří zatím oběma demokratickým uchazečům podobně — Sanders vyhrál během superúterý 1. března v Coloradu, Minnesotě, Oklahomě a svém domovském Vermontu, 5. března v Kansasu a Nebrasce, 6. března v Mainu a nyní v Michiganu. Clintonová zvítězila během superúterý v Alabamě, Arkansasu, Georgi, Tennessee, Texasu, Virginii a těsně v Massachusetts, 5. března v Louisianě a nyní v Mississippi.
Celkově na počet delegátů nicméně pořád vede Clintonová a je otázkou, jestli je vůbec prakticky možné, aby pětasedmdesátiletý levicový kandidát s podstatně skromnějším volebním štábem a podporou elit, než měl například v roce 2008 Barack Obama, náskok soupeřky nejen srovnal, ale i přesvědčil stranickou většinu.
Znalejší stoupenci Sanderse ovšem namítají, že otázku činí skutečnou otázkou to, že na ni existuje více možných odpovědí. A analytikové připouštějí, že pokud se Sandersovi podaří uspět v dalším hlasovacím kole (Florida, Illinois, Missouri a Ohio 15. března), bude mít opravdu reálnou šanci nominaci získat.
V boji o prezidentskou nominaci Republikánské strany je situace zcela jiná: jedno vítězství za druhým v řadě dobývá stále výstřední až hulvátský magnát Donald Trump, přičemž druhým nejúspěšnějším uchazečem zůstává texaský ultrakonzervativec Ted Cruz. Favorit establishmentu Marco Rubio zvítězil v březnu pouze v Minnesotě a nyní v přidruženém středoamerickém státě Portoriko. Během úterního volebního kola navíc skončil jak v Michiganu, tak v Mississippi až čtvrtý.
Velký účinek zatím neměla ani varování špiček Republikánské strany, které v minulém týdnu Trumpa kritizovaly, ani protitrumpovská reklamní kampaň, kterou dnes financuje prorepublikánský ekonomický establishment. Podle přesvědčení většiny pozorovatelů teď napřou Trumpovi odpůrci veškerou sílu do dalšího kola voleb — na Floridě, v Illinois, Missouri i Ohiu se totiž v republikánských primárkách hlasuje systémem vítěz bere vše (na rozdíl od primárek demokratů), a pokud by Trump zde prohrál, mohl by se volební trend obrátit.
Jestli taktika zaměřená na zmíněné státy 15. března nevyjde, zbude republikánskému establishmentu už jen eventualita podpory Teda Cruze. Ten je pro republikánské špičky sice podobně nepřijatelný, ale může zabránit Trumpovi v zisku většiny delegátů. O nominantovi strany by se pak rozhodovalo při zákulisních jednáních na letním nominačním konventu, což je však velmi nepopulární cesta, jíž republikáni využili naposledy v roce 1948 při nominaci Thomase Deweyho. Vyhlídkám strany na celkové vítězství by takový postup dle znalců určitě nepomohl.
Pozorovatelé si pak ještě v souvislosti s posledními vývojem republikánských primárek všímají, že Donald Trump mění pozvolna styl — v březnových vystoupeních prozatím není zdaleka tak hrubý, jako byl v únorových nebo dřívějších. Podle mnohých též začíná více vážit jednotlivá sliby a výroky.
Další informace:
The Guardian Sanders beats Clinton stunnig Michigan upset
CommonDreams.org Sanders Claims 'Game-Changing' Win as Revolution Revs Engine in Michigan
BBC News US election 2016: Trump wins in Mississippi, Michigan and Hawaii
The New York Times Only Trump Can Trump Trump
The Washington Post You have one week left to stop Donald Trump, Republicans
Přesto jde pro Sanderse o mimořádně důležité vítězství. Jednak se jedná o velkou morální vzpruhu pro hnutí jeho podporovatelů a jednak -- co je neméně důležité -- rovněž o vzpruhu pro drobné individuální dárce, na jejichž penězích Sandersova kampaň závisí.
Možná i to, proč jsou tak masivně na straně Clintonové.