V USA začínají prezidentské primárky, favority jsou Clintonová a Trump
Petr JedličkaPondělní hlasování v Iowě zahajuje více než tříměsíční sezónu vnitřních voleb v hlavních amerických stranách, z nichž vzejdou dva vítězové — prezidentští nominanti. Specifika letošních primárek přitom říkají mnohé i o dnešních USA celkově.
Tradičními caucusy, nebo-li volebními shromážděními, začínají v pondělí v Iowě letošní prezidentské primárky — vnitřní volby pro stoupence hlavních amerických stran, jejichž vítězové získají právo reprezentovat danou stranu na podzim při volbě prezidenta Spojených států. Ani u demokratů, ani u republikánů není vítěz tentokrát zřejmý. Pozorovatelé tak očekávají napínavá střetnutí.
„Podpora jednotlivým kandidátům je samozřejmě dána úspěšností jejich kampaně, z části však také aktuálními politickými náladami v zemi. Americké primárky tak odhalí vždycky i mnohé o současných Spojených státech,“ hlásila v pátečním pásmu DW Ines Pohlová, stálá zpravodajka německé stanice v USA.
Prezidentské primárky trvají vždy od února do června volebního roku, neboť se hlasuje postupně ve všech padesáti státech USA, v teritoriích, jako jsou Samoa, Guam či Americké Panenské ostrovy, na ambasádách a také v Kolumbijském okrsku, kde leží hlavní město. Jasno o vítězi však bývá obvykle už během dubna.
Zvláštní význam pro průběh primárek přitom mají právě úvodní hlasování v Iowě a v New Hampshire (letos 1. a 9. února), po nichž vzdávají kampaně první okrajoví kandidáti a jejichž vítězům věnují masmédia mimořádnou pozornost.
V únoru probíhají primárky pak ještě v Nevadě a Jižní Karolíně a v březnu pokračují takzvaným superúterým — prvním úterkem v měsíci (letos 1. března), kdy se hlasuje ve více než deseti státech současně. Po superúterý se už obvykle rozhoduje jen mezi dvěma třemi favority v každé ze stran.
„Vedle výkonu v debatách, získávání peněz a kampaně v terénu musí každý favorit primárek zvládnout i vyjednávání s poraženými konkurenty (...) Za vyjádření podpory od odstoupivších kandidátů se tak směňují přísliby konkrétních politických kroků, ministerská křesla i post viceprezidenta v budoucí prezidentské administrativě,“ připomenul k dalšímu Anthony Zurcher v sobotním vysílání BBC.
Co sledovat
V rámci souboje v Demokratické straně bude dle shody pozorovatelů nejzajímavější střet mezi nejsilnější kandidátkou Hillary Clintonovu a pokrokářem Berniem Sandersem. Bývalá senátorka za New York a exministryně zahraničí Clintonová, jež reprezentuje klasickou politiku demokratů s větším důrazem na zahraniční angažovanost, než jaký praktikuje administrativa Baracka Obamy, vede už skoro rok jak celoamerické průzkumy, tak i sázkové kurzy.
Sanders, sám nezávislý senátor za Vermont a jediný člověk ve vysoké americké politice, který sám sebe označuje za socialistu, slibuje v kampani opravdu důslednou regulaci Wall Streetu a reformu sociálního systému, přičemž Clintonovou postupně dohání.
Newhampshirské průzkumy už dnes Sanders vede a v Iowě jsou poslední preference vyrovnané. Kdyby dokázal vermontský senátor obě hlasování vyhrát, kampaň Clintonové by utržila velkou symbolickou ránu a exministryně musela o nominaci ještě velice usilovně bojovat, shodují se pozorovatelé.
Hlasování v Iowě navíc probíhá formou zmíněných caucusů, tedy veřejných volebních shromáždění, na nichž předcházejí vlastnímu hlasování specifické agitační střety stoupenců jednotlivých kandidátů. A právě Sanderse už v současnosti podporuje mnohem agilnější tábor příznivců, takže jsou jeho vyhlídky před Iowou dle znalců relativně slušné.
V rámci souboje v Republikánské straně radí pozorovatelé sledovat zejména výkon realitního magnáta a prostořekého až sprostého showmana Donalda Trumpa, jehož nástup odhalil během léta a podzimu enormní míru znechucenosti konzervativní části Američanů současnou politikou. Znalci čekají od úvodních primárek zejména odpověď na otázku, jak moc se Trumpova velká podpora v průzkumech projeví při konkrétním hlasování. Vyjasnit by se mělo též, kteří z ostatních uchazečů se stanou Trumpovými největšími soupeři.
V zemědělské Iowě vedl do konce ledna průzkumy ultrakonzervativec Ted Cruz, jenž se zároveň v celoamerických průzkumech umísťoval jako první za Trumpem. Mezi znalci se přitom vedl v dané souvislosti spor, zda by podpořil republikánský establishment v případě nezbytí spíše Trumpa, který má skandální vystupování a zdá se být nekontrolovatelný, ale je businessman a je ochoten v posledku prosazovat takřka jakoukoli politiku, nebo Cruze, který je vnímán v rámci Republikánské strany jako škůdce s extrémistickými názory, ale zase je řemeslný politik a je předvídatelný.
V úvodních primárkách přitom mohou vyniknout i standardnější republikánští kandidáti, které prozatím Trump a Cruz v průzkumech porážejí. Nejnadějnějším se v posledních měsících jevil floridský senátor Marco Rubio, šanci mají ale stále i zkušení (ex)guvernéři Jeb Bush z Floridy, John Kasich z Ohia a Chris Christie z New Jersey.
Průzkumy republikánských preferencí nedávají těmto kandidátům klasického ražení mnoho nadějí. Znalci však upozorňují, že každý z nich disponuje slušným sponzorským zázemím, a pokud v Iowě alespoň trochu solidněji uspěje, může počítat také s pomocí masmédií.
Kultura kampaní
Znalí komentátoři amerického dění pak ještě v souvislosti se začátkem primárek upozorňují, že vývoj předvolební situace v USA byl během minulých měsíců zásadně jiný, než před většinou voleb za řadu posledních let.
Za prvé — a to zvláště u republikánů — se velice změnila podoba předvolebních debat. Jejich diváci přestali oceňovat gentlemanskou kritiku a nepřímé špílce mezi jednotlivými uchazeči vedené přes moderátory. Kdysi velký vliv na preference ztratili také analytikové, kteří vždy po debatě rozebrali výkony a vyhlásili šampióna.
Trump i Cruz si počínali v diskuzích i při kampani nesmírně ostře, a i když drtivá většina komentátorů jejich chování následně odsoudila, odraz v preferencích byl naopak kladný.
Nečekaně silně se dále projevila nespokojenost mnoha Američanů s vývojem země, která překračuje tradiční rámec kritiky vlády a podpory opozice. Lidé se jeví být nespokojeni nejen s Obamou, ale i s politiky a poslanci obou stran. V čele preferenčních průzkumů přitom zůstávají Clintonová a Trump — dvě osobnosti, jež mají své stoupence, avšak jsou mimořádně negativně vnímány nerozhodnutými voliči i příznivci všech ostatních kandidátů.
Konečně za třetí je podle znalců v letošní volební atmosféře nový vztah Američanů k médiím. Změna ve vlivu známých analytiků na veřejnost byla přiblížena už výše. Pozorovatelé si ale všímají také uzavřenosti příznivců jednotlivých kandidátů do vlastních komunikačních bublin a plošně rozšířeného přesvědčení, že masmédia právě o jejich oblíbenci programově lžou, nebo mu nějak jinak škodí.
Další informace:
Reuters Iowa Kicks Off 2016 Presidential Race With Caucus Tradition
The Guardian Iowa counts down to caucus as Sanders and Clinton campaign - live coverage
The Guardian Ted Cruz delivers dystopian vision of America’s future ahead of Iowa caucuses
The Washington Post Is the sun coming out for Marco Rubio in Iowa?
The New York Times Bernie Sanders and Donald Trump Voters Share Anger, but Direct It Differently
BBC News US election: The 11 cards that sum up the Republican race
BBC News Is Donald Trump now unstoppable?
CommonDreams.org It's a Movement, Stupid: Why Bernie Can Deliver on Promises of Change, While the Sensible Centrists Can’t
Deutsche Welle US Election 2016
USPresidentialElectionNews.com 2016 Primary Schedule
U republikánu už je jisté, že Iowu vyhrál ultrakonzervativec Ted Crus. Donald Trump skončil s mírným odstupem druhý a za ním těsně Marco Rubio. Ostatní kandidáti propadli.
U demokratů je to nyní v pět ráno velice těsné, sečteno už je přes 90 procent hlasů, ale rozdíli mezi oběma uchazeči jsou v desetinách. Zdá se nicméně, že Iowu získá Clintonová.