Za počmáraný chodník padla podmínka několik měsíců
Jaroslav BicanSnaha upozornit na oběť novely zákona o pomoci v hmotné nouzi skončila několikaměsíční podmínkou pro dva muže, kteří pomalovali chodník před Poslaneckou sněmovnou. Oba proti rozhodnutí podali odpor.
Dva muži, kteří na začátku července posprejovali chodník před Poslaneckou sněmovnou, aby upozornili na smrt muže, který spáchal sebevraždu v souvislosti s nevyplacením doplatku bydlení, byli odsouzeni k podmíněnému trestu odnětí svobody ve výši několika měsíců. O rozsudku rozhodla samosoudkyně. Oba obvinění podali odpor. Řádný soud se koná čtvrtého listopadu na Praze 1.
Celá věc se v červenci odehrála tak, že jeden z mužů si lehl na zem před vchodem do Sněmovny a druhý kolem něho nasprejoval obrys jeho těla. Zároveň probíhala modlitba za mrtvého. Podle rozsudku jeden z mužů poškodil cizí věc tím, že ji postříkal barvou, druhý, který ležel na zemi, je spolupachatelem, protože mu k tomu napomáhal. Roli hrálo to, že se jednalo o chodník v památkově chráněné zóně na Praze 1. V textu rozsudku stojí, že čin byl spáchán na věci, která požívá ochrany podle zvláštního právního předpisu.
Obrys těla byl před vchodem do Poslanecké sněmovny nasprejován dočasně značkovacím sprejem, který byl už v době výslechu zadržených smyt. Fotky umytého chodníku byly ještě ten samý den předány policii jako doklad toho, že k žádné škodě nedošlo. Oba muži byli přesto odsouzeni podle tzv. protisprejerského zákona, muž, který nakreslil obrys ležící postavy konkrétně na šest měsíců podmíněně s odkladem na jeden rok.
Akce před Sněmovnou měla upozornit na smrt obyvatele ostravské ubytovny, který v panice ze ztráty bydlení skočil z okna a zemřel po té, co mu nebyl vyplacen doplatek na bydlení, který mu pravidelně chodil. Muž byl první obětí novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, která podmínila výplatu doplatku souhlasem obce. Ministerstvo práce a sociálních věcí v současné době připravuje novelu zákona, která souhlas obcí vyjímá, ale zároveň doplatek na bydlení plošně snižuje.