Stop uprchlíkům z Československa!

Lukáš Senft

Evropa může být pyšná na svou představivost. Můžeme si zkusit představit alternativní dějiny: jak by mohl vypadat článek v některém ze západních médií na konci 60. let?

Evropa může být pyšná na svou představivost. Vznikl zde novověk, příběhy o Donu Quijotovi i moderní věda. Poslední dobou to ale jde s naší imaginací trochu s kopce. Neumíme si představit ani tak prosté výjevy jako mohutné zdanění nadnárodních korporací nebo přijetí imigrantů.

To je smutný vývoj kultury, která dokázala vyplodit i ty nejbizarnější fantazie o objevování cizích planet nebo o cestování časem. Právě hrátky s historií nahradily dřívější výrony fantazie.

Nepřemýšlíme, co změnit v současnosti nebo dokonce v budoucnu. Přemýšlíme, co by se bývalo stalo, pokud by tok dějin ubíhal jiným směrem. Říká se tomu „kontrafaktuální historie“.

Při panickém přešlapování na místě před rozhodnutím o imigrantech se tedy pokusme alespoň o podobnou úvahu ve stylu „co by, kdyby“.

Stop čechizaci!

Představme si článek, který mohl vyjít v některém ze západních médií na konci 60. let v alternativním scénáři dějin:

Přátelé západních hodnot! 

×
Diskuse
JP
June 23, 2015 v 12.45
Potřebný text
Vynikající text; budiž pochváleno že někdo právě něco takového napsal.

Ano, je tomu skutečně tak: jenom po roce 1968 z Československa emigrovalo přes dvě stě tisíc uprchlíků do zemí Západu. To znamená, že z české části tehdejšího státu asi 150 tisíc.

V současné době se odpůrci povinných kvót pro přerozdělování migrantů v rámci EU hrozí toho, že ČR by měla být povinna přijmout zhruba tisícovku uprchlíků ročně. Jenže, když započítáme těch sto padesát tisíc českých emigrantů, pak nám vyjde jednoduchá rovnice, že po těch sto padesáti tisících emigrovavších je zde prázdné místo - a že při kvótě tisíc imigrantů ročně by toto prázdné místo postačilo na celých sto padesát let!

Ovšem, do této rovnice migrace musíme započítat ještě i všechny ty Čechy, kteří i v současné době - navždy nebo přinejmenším dlouhodobě - migrují směrem na Západ; například ty stovky a tisíce lékařů či jiných specialistů, kteří se stěhují do zemí Západu, a to zcela jednoznačně nikoli z politických, nýbrž z ryze ekonomických důvodů. Jdou prostě za lepším.

Ostatně, co se pak těch československých emigrantů týče: bezpochyby, z ryze politických důvodů utíkala na Západ první vlna čs.emigrace, po komunistickém převzetí moci. Stejně tak politické důvody převažovaly v době po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Ovšem, na základě vlastních zkušeností z let osmdesátých mohu prohlásit, že opravdu "politických" byla mezi tehdejšími emigranty mizivá menšina, jednalo se v podstatě jenom o jednotlivce. Drtivá většina tehdejších emigrantů byla emigrací ryze ekonomickou.

A stejně tak mohu potvrdit i to, co - v satirické nadsázce - líčí autor textu: tehdejší emigranti z Východu nebyli v západních zemích naprosto přijímáni jako "civilizačně příbuzní", nýbrž naopak, byli pociťováni nemálo podobně tak, jako v současné době většinová česká populace vnímá příchozí z afrických či blízkovýchodních regionů. Tedy jako někdo, kdo má apriori nižší společenský status, kdo zdaleka nedosáhl pravého stupně civilizační a kulturní vyspělosti.
??
June 23, 2015 v 17.17
Nevstoupite dvakrat do stejne reky pane Senft.

Par malickosti chce poopravit. V Rakousku i Nemecku, zvlaste v Bavorsku knedlikem, zelim a veprovou urcite nepohrdaji. Nejaka natantana francouzska kuchyne je pro par snobu, zbohatliky a obcas jako zpestreni pro prosty lid.
Dalsi problem je casovy. V dobe kdy jeste setrvacnosti jela povalecna konjuktura a firmy se nestehovaly do Ciny, byli uprchlici bile pleti vitanejsi nez treba Turci, kteri se uz tenkrat leckomu zajidali. Ze to vidi opacne je ideologicky omyl pana Polacka. To ze spousta Nemcu Cechy nevitala s nadsenim souvisi i s tim, ze jich tri miliony jeste nezapomnely na vyhnani. To ze prijeti uprchliku souviselo i s ideologickou propagandou je jasne. Tenhle motiv dnes neexistuje. Ze k nam Somalci chteji, protoze je tady lip, je jasne jim i nam. Jenze v r.68 si lecktery pomyleny zapadni delnik mohl myslet, ze pravo na praci neni tak spatna vec. Takze 200 000 propagandistu kteri mu to vymlouvali nebyla marna investice Socialni stat, ktery byl v r. 68 na vzestupu mizi v minulosti. Firmy ktere davali praci mizi nekde v Asii. Na jejich misto nastoupily financni trhy (ruzumej- financni gangsteri), kteri doluji penize zkrze koupeny stat (viz. miliardari, kteri si kupuji mista ministru) primo od danovych poplatniku. Imigranti kteri prichazeji jsou vyrazne tmave barvy pleti a neztrati se v davu jako Cech v r. 68. Situace je holt ponekud jina nez tehdy. Co s tim ?



















PH
June 23, 2015 v 22.28
Skvělý článek
jen humorem a trefným přirovnáním lze nejlépe odhalovat pokrytectví zdejších odpůrců přijetí uprchlíků.

Celý náš stát je ekonomickým "migrantem," jak se o tom můžeme přesvědčit od vstupu do EU - přišli jsme do Evropy hlavně kvůli evropským fondům.
??
June 25, 2015 v 6.39
Mizerny rozhled kavarniku ze zaprdene kotlinky.
To ze veprove a knedliky jsou oblibene i v Cine samozrejme ani netusi.
June 25, 2015 v 21.21
Souhlas. Ten náš stát je ekonomickým migrantem, který chce jen výhody,
nikoli přijmout nějaké závazky, zodpovědnost. Chtěl do EU kvůli penězům a ekonomickým výhodám a teď za to jeho příslušníci na evropské instituce nadávají. Nehodlá se přizpůsobit. Nehodlá hledat společné hodnoty. Nehodlá diskutovat a hledat kompromis, kde budou obsaženy i jeho zájmy. Je zvyklý jen kverulovat, potichu hatit a blokovat.