Vůbec nejde o nás, kteří tu žijeme

Vojtěch Boháč

Náš dopisovatel z Ukrajiny Vojtěch Boháč přináší reportáž ze svého pobytu na území tak zvané Doněcké lidové republiky. Jak se žije v blízkosti fronty, komu dávají místní vinu a jak se dívají na ruskou přítomnost?

Ulice v centru Doněcka jsou rušné. Po několika dnech se nad městem roztrhaly mraky a vysvitlo slunce. Mladý pár sedí na lavičce na náměstí a maminka s kočárkem procházející kolem se i přes mrazivý vítr usmívá. Kromě neustálého dunění artilérie, zvýšeného výskytu vojáků a několika zavřených obchodů by nyní člověk ani nepoznal, že je ve městě, kolem kterého prochází frontová linie.

„Trvalo to pár měsíců, ale zvykl jsem si,“ komentuje neustálé výbuchy Sergej (76). Kvůli pěknému počasí se vypravil do centra města navštívit bývalého souseda, který se sem přestěhoval, když mu před několika měsíci mina zničila byt.

„Před pár dny mi jedna proletěla kolem ucha, když jsem stál na balkóně. Zasvištěla a spadla na ulici, asi dvacet metrů od mého vchodu. Měl jsem štěstí, že netrefila mě,“ hodnotí a dodává, že zatímco centrum je stále ještě relativně bezpečné, do čtvrti na severu města, kde bydlí, dopadají miny poměrně pravidelně.

Vlajka Doněcké lidové republiky. Foto archiv DR

Přestože mnoho lidí opustilo v posledních měsících město kvůli válce, Sergej se nikam nechystá.

„Narodil jsem se tu, vyrostl, pracoval, vychoval svoje děti, viděl svoje vnuky, nic špatného jsem neprovedl, tak proč bych utíkal,“ ptá se, když procházíme kolem obrovské kamenné sochy Lenina v centru města. Jde o jednu z těch, které přestály loňský leninopad, jak se nazývá akce, při které bylo zatím svrženo přes pět set z více než dvou tisíc ukrajinských Leninů. Vedle hojně diskutovaného, nicméně nikdy nepřijatého, návrhu na zákaz ruského jazyka patří právě leninopad k hlavním důvodům, které zde mnozí zmiňují jako příčinu dnešní války.

Kromě těchto vnitřních příčin je často možné vyslechnout i názor hodnotící mezinárodní aspekt celého konfliktu. „Američani nás chtějí vyhladit, protože nenávidí Rusko. Dosadili do Kyjeva svoji loutkovou vládu a dali jí za úkol, ať zničí Ukrajinu. Ať mezi Ruskem a Evropskou unií nic nezůstane. Ale my se nevzdáme,“ tlumočí Sergej názor, který zde v drobných variacích zaznívá téměř při každé debatě o příčinách války na Donbase.

Zničené školy, zavřená hranice

Hněv, který je dnes namířený na ukrajinskou vládu a armádu, je do značné míry pochopitelný. Dělostřelectvo ukrajinské armády a dobrovolnických batalionů často při střelbě na vojenské objekty zasahuje také obytné domy a veřejné instituce. Vojenské objekty se totiž velmi často nacházejí právě v blízkosti takovýchto staveb.

Například v bezprostřední blízkosti jedné z hlavních doněckých základen Lidové domobrany Donbasu (jak se souhrnně nazývají ozbrojené složky povstalecké Luganské a Doněcké lidové republiky) na prospektu Míru nedaleko centra města je krom obytných budov také škola, nemocnice a supermarket. Zatímco samotná vojenská budova zatím nebyla zasažena ani jednou, na většině okolních budov jsou jasně vidět větší či menší šrámy po bombardování.

Renomé si ukrajinská vláda nezvyšuje ani některými dalšími opatřeními. Od poloviny ledna například zavedla propustky, které nyní potřebuje každý, kdo chce vstoupit na teritorium ovládané povstalci či je opustit. Toto bylo dle prohlášení ukrajinské vlády zavedeno, aby se zamezilo vstupu diverzních jednotek z řad povstalců na území kontrolované ukrajinskou armádou. Propustky údajně nahrazují také kontroly na hraničních přechodech s Ruskem, které jsou pod kontrolou povstalců.

Jejich vyřízení je možné v sedmi městech sousedících se zónou kontrolovanou povstalci a trvá oficiálně deset dní. V praxi se ale může protáhnout i na víc než měsíc. Není přitom jasné, proč se nutnost těchto propustek vztahuje i na malé děti či důchodce. Těm systém často komplikuje opuštění válečné zóny, například když se jejich dům ocitne pod palbou, či když si chtějí zařídit vyplácení důchodů mimo povstalecké území.

„Chci jet na návštěvu k rodině, ale nemůžu bez dlouhého vyřizování nějakých papírů. Moje matka žije na druhé straně. Když náhle onemocní a bude potřebovat rychle pomoc, tak mě za ní nepustí. V Kyjevě sice říkají, že Donbas je Ukrajina a že o nás mají zájem, ale pak nám zakážou výjezd, důchodcům přestanou vyplácet penze, na které celý život pracovali, a ani nám nepošlou žádnou pomoc, ať tu třeba umřeme hlady,“ vysvětluje s nečekaně klidným hlasem a přívětivým výrazem Michail (66) při cestě ke svému zničenému domu.

Jeho zbytky stojí poblíž rozbombardovaného doněckého vlakového nádraží. Michail se podobně jako Sergejův soused a mnozí další přestěhoval do malého bytu v centru, ale v jeho starém domě zůstal pes a kočka, které chodí několikrát týdně krmit.

Když se Michail do domu na podzim přestěhoval, byl poloprázdný. Většina nájemníků ze třiceti bytů odjela v důsledku bojů do Ruska nebo do klidnějších oblastí Ukrajiny. V prosinci se mnozí vrátili. Na frontě panoval už nějakou dobu relativní klid a lidé chtěli strávit svátky zpátky doma.

„Teď jsou prázdné jen dva byty. Ale od půlky ledna nás začali bombardovat ještě víc než kdy dříve, a lidé zase přemýšlejí, že odjedou,“ říká a dodává, že co se ve městě objevili diverzanti, tak se v bezpečí nemůže cítit nikdo.

Stopy ostřelování. Foto Vojtěch Boháč

Doněck po setmění

Povstalecká vláda a ruské televizní kanály (ukrajinské vysílání je možné chytit jen přes satelit) teď často mluví o hrozbě diverzantů na území Doněcké lidové republiky (DLR). O těch se začalo diskutovat v obavách po celém Doněcku, jakmile miny 22. ledna na trolejbusové zastávce zabily patnáct lidí. Přestože se zatím nevyjasnilo, kdo za útokem stál, povstalecká vláda jej okamžitě přisoudila diverzantům, neboť pravidelná ukrajinská armáda ze svých pozic nemohla až sem dostřelit.

×
Diskuse
Velice zajímavé.

Zkoušel jsem si představit Ostravu oblepenou plakáty s odstřelovací puškou a nápisem "Hledám svého hrdinu",,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, a popravdě - má představivost selhala.
Scéna, kdy ukrajinští vojáci (fašisti) kopou na Saur Mohyle hroby pro donbaské hrdiny, je taktéž děsivá a bizarní.
Zároveň ukazuje, jak moc postupuje budování státnosti - luhanští mají prezidenta atd., ale tohle je spirituální zřídlo moci.
Den před začátkem platnosti druhého příměři oficiální mluvčí ukrajinského ministerstva obrany potvrdil, že je na frontě 50.000 ukrajinských vojáků a 15.000 z nich v tu chvíli přímo bojuje.
Vzhleden k tomu, že se fronta moc nehýbe, dá se soudit, že síly budou vyrovnané. Když k tomu připočteme i ozbrojence mimo frontu, kteří podle reportáže "jsou všude", vypadá to, že "republiky" disponují něco mezi 50 - 100 tis. ozbrojenců, plus několik stovek tisíc přívrženců, které do značné míry vyhranila válka.
A nedostatkem zbraní rozhodně netrpí. Opolčenci neshánějí zoufale zbraně ke své obraně, tanky a pušky hledají své hrdiny.

Neumím si moc představit, že Doněck a Luhansk ještě kdy budou součástí Ukrajiny.
Další zajímavé svědectví o dění na východě Ukrajiny dnes přinesly Lidovky.cz

http://www.lidovky.cz/pry-kvuli-nam-umiraji-lide-ale-valka-vezni-celou-mou-rodinu-rika-sasa-z-donecku-1h6-/zpravy-svet.aspx?c=A150222_191539_ln_zahranici_msl

O tom, že ukrajinskou vládou zavedený systém "povinných průkazů" pro pohyb mezi válečným územím a zbytkem Ukrajiny je katastrofa, se už zprávy objevovaly, nicméně popis z první ruky je zdrcující:
"Pokud chcete odejít, bez průkazu to nepůjde. Už dřív bylo k odstěhování, ale i k příchodu do města, zapotřebí povolení, získat ho je ovšem byrokratická noční můra: potřebujete spoustu dokumentů a všechno strašně dlouho trvá. A stojí, protože ty dokumenty se kupují, bohužel je z toho slušný byznys."

Na Ukrajinu jsme vyslali specialisty na lustrace všeho druhu, nebylo by od věci vyslat tam i poradce, kteří by naučili ukrajinské politiky vládnout.
Co lepšího udělat místo prázdného protikorupčního tlachání, než vymést tenhle zkrz nazkrz prokorumpovaný chlív???

Tenhle rozhovor by měl ukrajinské politiky budit ze spaní -- zpráva o ztrátě přízně původně věrných. O ztrátě přízně z naprosto hmatatelných důvodů.
Ale oni se asi budí z úplně jiných příčin.

Ukrajina bohužel momentálně prohrává na všech frontách.
Docela zajímavý článek i zde:

http://a2larm.cz/2015/02/ukrajinci-a-obcanska-angazovanost/

Musím říct, že jsem Ukrajinou jen projížděl a je to už 15 let, ale ten pocit neexistence společenského ve smyslu viditelné spolupráce byl hlavně na západě státu silný. Rozbité posprejované obchody, pásové traktory zarostlé býlím uprostřed černozemě polí, rozbité silnice, příkopy zarostlé plevelem........................

P.S. Koukám, že DR už se Ukrajině přestal věnovat, dokonce ani Jedličkovy zpravodajské výtahy už se neobjevují.
P.P.S. V české politice byl nejšťavnatější parlamentní spor o hodnoty.
Zaorálek i Kalousek se shodli.
Zaorálek zmínil neslavnou historii Západu a přihlásil se k poválečné Evropě, Evropě toužící po míru a hospodářské spolupráci.
Kalousek se rovněž výslovně přihlásil k poválečné Evropě.
Přitom byli v nesmiřitelném sporu.

Korunu tomu dala svým článkem M. Němcová:
http://www.reflex.cz/clanek/komentare/62314/miroslava-nemcova-patrime-na-zapad-ale-zaoralek-nas-tahne-ke-kremlu.html
ODS se stává nevolitelnou stranou.

Stručně se to dá popsat, že si politikové z hoven upletli biče a zmrskasli se jimi až do rudé, pravé a nefalšované politické krve.
Hotový masakr.

* * *
Ptali jsme se srdce
jakou má barvu
a srdce nám řeklo
Červenou
překvapuje vás to?
Můžete se podívat...
Podívali jsme se
a opravdu
to srdce bylo červené
červené jako oheň
červené jako dívčí rty
červené jako prapor
Ale škoda
že jsme se podívali
škoda že jsme nevěřili
To srdce bylo rudé
ale otevřená hruď
byla plna krve
oči plny slz
a ústa plna hlíny
MK
February 23, 2015 v 13.53
Pane Morbicere,
kdo je autorem té básně?
February 23, 2015 v 18.23
Ano, teď jsme na Ukrajinu neměli moc čas, byli jiné věci. Ale jeden zpravodajský výtah jsem zrovna dodělal

http://denikreferendum.cz/clanek/19842-ledno-unorova-ofenziva-ukrajinskych-separatistu-skoncila-prijde-dalsi
Miloš Macourek pane Kolaříku.
Jmenuje se Jakou barvu má srdce.
March 1, 2015 v 23.13
Kýč jak bič
Ta báseň je kýč jak bič z hoven. Když se se v ní tužkou učitelky ČERVENĚ podtrhají nejbanálnější asociace - oheň, dívčí rty, prapor -, nezbude z ní vůbec nic. Ještě je tam hruď, hlína a slzy! Macourek chápe poezii tím nejprimitivnějším možným způsobem - čím větší koncentrace poetických slov, tím lepší báseň.
Podle mě je ta báseň v první řadě PŮSOBIVÁ pane Kubičko.
(((jak mj. dokládá dotaz pana Kolaříka)))
Protože tu zkušenost přece máme všichni, zkušenost, kdy bazírování na detailu způsobí v širším rámci víc škody než užitku.
Dají se o tom napsat celé knihy. Pokud se to pokusíte zkoncentrovat do 64 slov, tak prostě silné efektní obrazy potřebujete (červené dívčí rty vs. ústa plná hlíny atd.)
Nesoudil bych ji tak přísně.
Macourek je Macourek, netřeba ho jako básníka přeceňovat, ve srovnání třeba s beethovenovsky masivní obraznosti Holana zní skutečně jako Michal David,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ale zrovna Jakou barvu má srdce je povedený kousek.
Ale možná jsou mé nároky příliš nízké.
AM
March 9, 2015 v 14.13
lustrace vs. korupce
Tereza Spencerová se spoustou odkazů shrnuje, co se momentálně na Ukrajině děje:

http://literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/19444-ukrajina-justini-hon-na-arodjnice

Je to naprostá katastrofa, ve které o lidi, kteří tam žijí, vůbec nejde, jak trefně poznamenal Vojtěch Boháč.

* * * * * * * * * * * *
Do toho ještě přišel Joch se svým naprostým blábolem:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/ukrajina-zeme-dozrala-pro-marshalluv-plan-c-2-f3f-/p_zahranici.aspx?c=A150301_180805_p_zahranici_wag

Joch navrhuje zaútočit na Ruskou federaci a rozbít ji.
Asi slušnej oddíl.

Komická jsou i tvrzení Appelbaumové, asi nejmimonštější politické komentátorky, která kdy žila, o které se Joch opírá.
Podle ní nasypání peněz na Ukrajinu zbůsobí, "že úspěšná, prosperující a demokratická Ukrajina by byla přímým ohrožením zkorumpovaného autoritářského Putinova režimu, neboť prostí Rusové by viděli, že lze žít i lépe."
Jasně, za šest let bude mít Ukrajinská oligarchiická republika HDP Německa, jak tvrdí Porošenko.......................

Ale co, s novou dobou přichází i nové myšlení, jak říká Joch, třeba to tak bude.