Ruský web sestavil žebříček nejopozičnějších médií v zemi
Petr JedličkaServer Politonline.ru analyzoval způsob, jakým informovala jednotlivá ruská média o připojení Krymu. Z výsledků sestavil top 20 titulů, jež to dle komentátorů nebudou mít letos lehké.
Rozhlasová stanice Echo Moskvy, televize Dožď nebo investigativní obdeník Novaja Gazeta. To jsou dle analýzy serveru Politonline.ru média, která informovala o anexi Krymu z ruskojazyčných titulů nejvíce „protirusky“, to jest opozičně, v rozporu s oficiálním vládním výkladem.
Politonline.ru, jež patří do mediálního holdingu Pravda.ru známého silně prorežimní orientací, provedl dle vlastních slov „lexikální a sémantickou obsahovou analýzu“ textů vydaných od 28. února do 31. března. S pomocí zvláštního počítačového programu sledoval četnost zabarvených výrazů jako „anexe“, „agrese“, „zelení mužíčkové“ a podobně, za něž přidělovat opoziční body.
Hodnocen byl také způsob, jakým se v daných médiích psalo či mluvilo o krocích USA a „nových ukrajinských autorit“. Dále si Politonline všímal odsudků protiprávního postupu Ruska, kontextu, v němž se vyskytují slova jako „revoluce“ či „Majdan“, a vedení různých paralel mezi chováním Rusů a nacistů.
„Za Echem Moskvy, televizí Dožď a Novou Gazetou se umístily ruská edice newyorských Timesů, server NEWSru a ruské vysílání Rádia Svobodná Evropa (...) V poslední čtvrtině top 20 lze nalézt i renomovaný server Lenta.ru a známý list Kommersant,“ uvádí zpravodajové AP.
Kompletní žebříček v anglické traskripci lze shlédnout například zde, v ruské pak přímo u zdroje.
Většina uvedených médií působí jenom na internetu. S výjimkou Doždě není v top 20 žádná televizní stanice. Jak přitom připomenul zde Vojtěch Boháč, podle průzkumu Levada-center z minulého roku čerpá 88 procent Rusů informace o událostech v zemi a v zahraničí právě z televize.
Politonline.ru zveřejnil výsledky analýzy 31. března. Anglojazyčná média o nich informovala v posledních dnech.
Seznam k odstřižení?
Příslušná analýza byla prozatím komentována především autory médií, která jsou uvedena v žebříčku. Reakce z provládních kruhů byly jen dílčí.
Značnou pozornost nicméně vzbudil facebookový status známého konzervativního intelektuála Alexandra Dugina, podle něhož je žebříček „dobrým seznamem titulů, které by se měly v příslušném pořadí zablokovat nebo zakázat“. Dugin vzešel z nacionálně-bloševického prostředí, avšak v poslední době je oblíbencem jestřábů v Kremlu. Jeho výrok tak u příznivců ruského „opozičního“ tisku posílil náležité obavy.
„Vše nasvědčuje tomu, že (...) v roce 2014 bude mediální prostor v Rusku vystaven zvyšujícímu se tlaku,“ píše v moskevských Timesech Christopher Brennan, jenž v jiném článku doplňuje příklady:
„Dožď TV přišla nedávno o možnost vysílat v kabelové verzi (...) z Lenty.ru bylo po ukrajinském převratu vyhozeno několik vedoucích redaktorů (...) Duma přijala v záběru března nové zákony trestající výzvy k narušování teritoriální integrity země až pěti lety vězení, Kasparov.ru, Grani.ru a EJ.ru byly zablokovány. Dokonce i státní RIA Novosti mění reportéry (...) Který list nebo web přijde na řadu dále?,“ táže se Brennan na závěr.
Další informace:
Politonline.ru Антироссийски настроенные СМИ расставили по местам
The Moscow Times Website Creates List of Top 20 'Anti-Russian' News Sources
GlobalVoicesOnLine.org Quantifying Russia's Traitorous Media
HRW Russia: Halt Orders to Block Online Media
RFE/RL The 20 Russian News Outlets You Need To Read Before They Get The Ax