Ruská média v informační válce
Vojtěch BoháčObčasný přispěvatel DR pobývající teď na Krymu přibližuje způsob, jakým pracují ruská masmédia s ukrajinským děním. Vysvětluje také, proč je oficiální výkladový proud v zemi tak silný a jaké důsledky to má pro ruskou společnost.
Česká masmédia jsou v posledních měsících kritizována, že o vývoji na Ukrajině informují jednostranně; že nadržují novému režimu v Kyjevě a ruské, resp. proruské pozice naopak démonizují. Zdali, či lépe, do jaké míry tomu tak je, to ať posoudí jiní. Já jako člověk pobývající v poslední době střídavě na Ukrajině, v Rusku a nyní na Krymu bych zde chtěl přiblížit, jakým způsobem referují o tématu masmédia ruská. Vnější pozorovatel se totiž jen těžko brání dojmu, že vedou přímo informační válku.
Úvodem několik příkladů: Imigrační vlna čítající desetitisíce ukrajinských utečenců zasáhla západní oblasti Ruska, hlásí v úvodu reportáž na ruské státní televizi. Kamera snímá přeplněný hraniční přechod, další komentář hovoří o lidech utíkajících ze země zasažené fašistickou nákazou.
O tom, že jsou použity záběry nikoli z ukrajinsko-ruské, ale z tradičně přetížené ukrajinsko-polské hranice, se reportér nezmiňuje. A vyjádření Federální migrační služby k případu se posluchač také nedozví. Jasné stanovisko FMS vydají až později The Moscow Times: o azyl požádalo v posledních týdnech ve východních oblastech Ruska všeho všudy pět osob ukrajinské národnosti.
V jiném případě byly televizní stanicí Rossia 1 použity pro reportáž o střetech mezi proruskými a proukrajinskými demonstranty v Simferopolu záběry z mnohem vyhrocenějších událostí, které proběhly v únoru v Kyjevě. A když z té samé stanice hřímal lídr ukrajinské krajně pravicové strany Svoboda Oleh Ťahnybok o tom, že používání ruštiny bude na Ukrajině zakázáno pod hrozbou trestu smrti, málokoho by napadlo, že v ukrajinském originále říká: Ukrajinština bude úředním jazykem, nicméně ostatní jazyky nesmí být diskriminovány.
Rusy kritické k vlastnímu režimu baví v souvislosti s takovýmto posouvání reality v posledních dnech nový vtip:
„Vidíš banderovce?“, ptá se Putin člověka na Krymu.
„Nevidím,“ odpovídá tento.
„No, a přitom jich tu je plno,“ usměje se prezident. „A vidíš ruské vojáky?“
„Vidím jich tu plno.“
„No vidíš, a přitom tu žádní nejsou!“
Mezi Ukrajinci dnes koluje mnoho příběhů, které dokládají, že vtipy jako tento zdaleka nepřehání. I skuteční odborníci se pak uchylují k silným slovům. Podle vedoucího oddělení politické analýzy ukrajinské Kyjevsko-Mohylské akademie Alexeje Grana se například informace, které vysílají v těchto dnech ruská média, dají označit za „propagandu v goebblesovském stylu“.
Alternativám se nedaří
I v Rusku existují pochopitelně média, která referují jinak. Jejich dosah je ale malý a vliv zanedbatelný.
Když se centrum pro výzkum veřejného mínění Levada ptalo v červnu minulého roku Rusů, odkud čerpají informace o událostech v zemi a v zahraničí, 88 procent dotázaných odpovědělo, že z televize. Tu zároveň označilo 51 procent za nejdůvěryhodnější zdroj informací. Na druhém místě skončily s 24 procenty informace od přátel a známých, které pokládá za nejdůvěryhodnější zdroj 16 procent lidí. Internet, který v současné době nabízí jako téměř jediný větší množství pohledů, označilo ze zpravodajského hlediska za důvěryhodný jen málo přes 10 procent dotázaných.
Ve výsledku vzniká situace, kdy zhruba 70 procent Rusů získává většinu informací o politickém dění přímo nebo nepřímo z televizních kanálů, které vlastní, nebo zprostředkovaně ovládá stát. 65 procent dotázaných navíc pokládá zprávy z velkých televizních kanálu — Pervy Kanal, Rossia, NTV — za zcela, nebo více méně objektivní.
I malá média šířící alternativní pohled na věc jsou zároveň šikanována. A pokud někdo s dostatečně velkou auditorií začne kritizovat politickou reprezentaci, je brzy zbaven možnosti být slyšen. Bylo to možné sledovat například začátkem roku na případu televizní stanice Dožď, jejíž popularita a kritičnost během posledních dvou let značně vzrostla. Stanici stačil jen malý prohřešek a byla zbavena možnosti vysílat v kabelové verzi, což způsobilo prakticky její zánik.
To, co je řečeno v televizi, se tímto způsobem stává pro mnohé nezpochybnitelnou pravdou a součástí světonázoru z toho prostého důvodu, že není jiná možnost, jak se bez internetu pravidelně a systematicky informovat.
A věc má konečně ještě jeden aspekt: Popsaný přístup nejen prohlubuje informační mezeru a ve výsledku možnost dorozumění mezi oběma „bratrskými“ národy, tedy Rusy a Ukrajinci, ale též rozděluje samu ruskou veřejnost. K režimu kritičtí Rusové cítí, jak moc je s informacemi manipulováno; dále se utvrzují ve vlastních názorech (třebaže mnohdy též zaujatých), a v důsledku smýšlejí stále radikálněji. Stačí si přečíst pár blogů ruských protestních tribunů.
Přístup režimu k informačním tokům navíc doprovází i otevřená represe. I když po Moskvě třeba chodily v poslední době průvody několika stovek až tisíců lidí podporujících ozbrojený boj s „fašismem na Ukrajině“, mnohem silnější iniciativa se objevila proti válce a proti zasahování do vnitřních záležitostí západního souseda. Na facebookovou stránku této iniciativy se za poslední dva týdny přidalo přes 70 tisíc lidí. A když pak však dorazilo na tematické demonstrace v Moskvě a Petrohradu několik tisíc z nich, nechaly úřady protest rozehnat. Zatčeno bylo dohromady okolo pěti set demonstrantů.
Neschopnost reflexe
Ze strany ruských odpůrců vojenského zásahu na Ukrajině se často ozývá, že vzniklá situace je kromě jiného důsledkem neschopnosti politického vedení země přijímat jakoukoli reflexi vlastního konání. Média neslouží k tomu, aby zprostředkovala obousměrnou komunikaci mezi občany a politickou elitou, ale k tomu, aby informovala poslušné občany o tom, co je z pohledu těch u moci důležité vědět.
Tomuto názoru odpovídá i návrh zákona představený v Dumě minulý týden. Zákon by měl přitáhnout mediální uzdu ještě pevněji tím, že bude přísně stíhat ty redaktory, kteří svým rozhodnutím umožní publikaci článků obsahujících lživou protiruskou informaci. Autor návrhu Jevgenij Fjodorov vysvětlil, že nový zákon je reakcí na „neadekvátní přirovnání“ současného státního převratu na Ukrajině k jiným historickým událostem. Obecně se má se za to, že Fjodorov tak narážel na nedávné srovnávání olympijských her v Soči s Berlínskou olympiádou v roce 1936 a invaze na Krym s anšlusem Rakouska o dva roky později.
Je samozřejmé, že za stávající studené války mezi Ruskem a Ukrajinou či Západem a Východem by více kritické reflexe neškodilo ani mediím v USA, zemích EU či na vlastní Ukrajině. Když je ovšem řeč o Rusku, nutí se z popsaného následující závěr: Kromě neschopnosti reflektovat pomocí médií současnost se Rusko kroky svých politiků zbavuje také možnosti poučit z historie. Otevírá tak — či lépe: pomáhá dalším otevírat — dveře tomu, aby se historie opakovala.
Autor však Rusy, na rozdíl ode mě, vidí jako méně informováné, než naše občany. Inu : Břevno v oku svém nevidí, ale smítko u druhého na dálavu „zpozoruje“. Ale je také možné, že autor naše televize ještě neviděl vysílat a domnívá se, že jejich zpravodajství je objektivní a vyvážené. Ta představa vyvolává úsměv na mé tváři. Tak díky za pobavení.
Pane Jedličko překvapujete. Od editora zahraničního zpravodajství bych očekával jistou znalost situace v Rusku. Nicméně rád vám poradím, kdykoliv budu vědět. Takže kdyby se vás někdo ptal, můžete mu říci, že za opoziční je v Rusku pokládáná tv stanice Dožď. Dále jako opoziční fungovaly REN TV a Pátý kanál v Petrohradu. Takovou vymoženost jsme u nás za 25 let "demokracie" neměli. Ale zase máme novináře, kteří kritizují Rusko za potlačování přístupu k informacím. Věřím v ně. Ale i v to, že bychom měli nejdříve zametat před svým prahem.
Jak nás informovala paní Hájková - k diskuzi na toto téma se dostavilo 7 statečných občanů.......připomněl bych.
"Já se k ruským mediím nedostanu, jen k tomu, co zde přefiltrují naše média." Jak podle těch nevyvážených českých médií dokáže posoudit vyváženost ruských médií, která nesleduje, mi není moc jasné.
O autorovi článku si myslí, že zřejmě " naše televize ještě neviděl vysílat a domnívá se, že jejich zpravodajství je objektivní a vyvážené." Vojtěch Boháč si tedy podle pana Ševčíka svou mylnou představu o českých televizích vytvořil podle zahraničních zdrojů, pan Ševčík svou správnou představu o médiích ruských na základě médií českých.
Nicméně většina veřejnosti si, v souladu s autorovým tvrzením, vytváří obraz světa dle TV vysílání. U nás absolutně jednostranného. Z toho mi vyplývá, že pokud autor kritizuje Rusy, zřejmě ještě neviděl vysílání našich televizí, neboť jinak by s kritikou začal přednostně u nich.
Vyváženost ruských médií jsem nehodnotil, psal jsem o tom, že na rozdíl od KLDR, či České republiky, jsou v Rusku i veřejnosti přístupná opoziční média. U nás ne, nebo mi snad nějaká unikla? Takže ta kritika Ruska vyzněla hodně pokrytecky. Ale je v souladu s mainstreamem. Což jsem zrovna zde nečekal.
Poměrně jasně se třeba vyjádřil i A. Mitrofanov, který situaci v Rusku sleduje už tři roky::
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Alexandr-Mitrofanov-Informacni-valka-o-Ukrajinu-ve-stylu-Brezneva-311388
Když třeba Kerry přiletí do Kijeva, bydlí v Sheratonu, vidí město s mrakodrapy a šestiproudými silnicemi, jestli ví, jak jsou na tom jinde na Ukrajině?
Pár osobních impresí (je to ovšem patnáct let, kdy jsem tam byl a asi se situace zlepšila, netuším ale o kolik):::::::::
--- příjezd na Ukrajinu ze Slovenska.
Pozdní večer, široká kvalitní silnice, patníky s odrazkami, výrazné pruhy, které šustí, když na ně najedete, pohodlná jízda. Těsně před hranicí míjíme osvětlené parkoviště a hospodu - mezi čtyřmi nabízenými ležáky svítí i nápis Radegast, což mě potěší. Hraniční přechod.....................
................................ a pak tma.
Strašlivá, prašná, rozbitá, neznačená silnice, kde se dá jet 50km/h max.
Hrozivá bída.
Nejhorší je to v kopcích u hranic, ale i pak po rovinách směrem k Lvovu a pak na Kijev to není o moc lepší - černozem, kde by se dalo sklízet dvakrát ročně a kde zakoření i vařečka, je zarostlá býlím, stojí v ní roztřískané a rezavé pásove traktory, družstevní prodejny ve vesnicích a městečkách jsou vyrabované, mužové na šrot od ranních hodin (jediní jakž takž střízliví jsou v uniformách), ženy prodávají jablka a brambory u cest přímo z kbelíků nebo pracují na políčkách za domy...
("v Evropě" se začínám cítit zhruba 150km od Kijeva)
--- Donbas
Obrovská (skutečně obrovská) plocha, kde se střídají hutě a doly s chudými obytnými čtvrtěmi - to vše protkáno sto i více metrů vysokými haldami, z nichž některé hoří............
................ víte, jsem z Ostravy a znám těžký průmysl, znám i mnohem větší katovickou průmyslovou oblast - proti Donbasu jsou to vše jen skládačky z Ábíčka...
*****************
Jak říkám, je to už 15 let, ale začlenění Ukrajiny do EU bude pořádná fuška.
Druhý pohled spočívá v tom, že nové země se stanou odbytištěm zboží z ekonomicky nejsilnějších zemí EU. Ty samozřejmě nebudou mít zájem na tom, aby jim ekonomiky nováčků nějak konkurovaly a to i v odvětvích jako je zemědělství. Stejně jako tomu bylo i v případě naší země. Maximálně v se těchto zemích pak vybudují montovny, v kterých je ekonomicky výhodné využít levnou pracovní sílu a které zůstávají stále závislé na svém zahraničním majiteli, takže nikomu nepřerostou přes hlavu. Investované peníze - půjčky Ukrajině - se pak mastně zůročí. Výsledek bude nárůst nezaměstnanosti a tím bídy. Blut und Boden byl specifický jen při spojení Německa, nikde jinde fungovat nebude.
Já Ukrajince lituji z jiných důvodů, než redaktoři veřejných médií. V současném světovém pořádku je jejich příklon k Rusům, či EU, jen z deště pod okap. Když už zkoušel Janukovič vyrazit z EU lepší podmínky, tak ta ho smázla. Varování pro další země, které chce EU spolknout?
Je nesporny fakt, ze Rusko chce vyvolat valecny konflikt. Vsimnete si jak blizko se prisunulo k zakladnam NATO.
Například ten o humanitárním bombardování.
Raději ale od takovýchto autorit dál.
V nejbližší době bude referendum ve Skotsku o setrvání ve Velké Británii, že níže uvedené referendum v Benátkách:
http://www.ze-sveta.cz/?p=18102
Proč tady nehrozí "mezinárodní společenství" sankcemi?
Samotný Sevastopol spadá přímo pod kijevskou vládu.
A to je ten problém, o kterém se tolik nemluví.
Když Rusko naposledy prodlužovalo s Kijevem smlouvu o pobytu ruské flotily v Sevastopolu, stálo ho to 100 mil USD na dřevo a výraznou slevu na plyn, který se spotřebuje na Ukrajině.
(bratrská cena)
Podle mě by jediná šance, jak ještě pro Ukrajinu zachránit Krym mohla být, že by podobně jako Chruščov Krym daroval Ukrajině, nyní Ukrajina darovala Sevastopol Rusku - ruské území přímo nesousedící s Ruskem, jako třeba Kaliningrad.
Vyřešilo by to mnoho problémů a nakonec by Ukrajinci a Rusové mohli v obecné rovině zůstat k sobě přátelští - a nepleťme se:: většina z nich opravdu cítí bez posmívání bratrrství, jako třeba já ke Slovákům vždyťa část rodiny sídlí pod Tatrami).))
Jenže teď, s těmi minovými poli a svaly na jazyku i jinde, už nevím, jestli není pozdě...
Zapadni media tvrdi, ze na Ukrajine nebyl vojensky puc, nybrz revoluce. Rusky argument : Dobra tedy. V revolucich vznikaji nove staty a s timto novym statem nemame zadne smlouvy. Sovetske Rusko rovnez neprevzalo zavazky carskeno rezimu.
http://www.novarepublika.cz/2014/03/tiskovka-vv-putina-bez-cenzury-ceskou.html
Rusko však postupuje salámovou metodou. Napřed cvičení na Krymu, zajištění bezpečnosti, referendum (vskutku demokratický nástroj, když jede jen ruská televize a poloostrov je zcela vojensky kontrolován Ruskem)... Nyní už ruská vláda hovoří o "ochraně ruskojazyčného obyvatelstva" (!) na východní Ukrajině. S touto logikou by nemohly v roce 1991 získat nezávislost pobaltské státy.
Mohu napsat celý článek o tom, jak se dlouhodobě nedostává mnohým regionům, oblastem a neruským národům v celé Ruské federaci skutečné autonomie.
V kaliningradské enklávě např. působí Baltská republikánská strana snažící se o co největší autonomii, nebo dokonce samostatnost, této oblasti a přestože jde většinou o etnické Rusy, hlásí se k tradiční východopruské identitě.
Z ukrajinského autonomního Krymu se tedy nejspíš stane ruský vazal.
Jen se odhaluje že s renesancí imperiálního myšlení ožívá i snaha daleko více manipulovat veřejný prostor. To se v jiných imperiích děje také.
Dovodete si snad představit, že by se Čína k menšinám na severu či západě zachovala jinak jako když by se v Rusku na Kavkaze či na Sibiři ozvala nějaké neruská národnost a požadovala sebeurčení ?
V těchto časech platí jedno : Morálka a právo ustupuje síle - a silní dělají to co dělat mohou, zatímco slabí trpí to co musí. úplná destrukce mezinárodního práva sand nehrozí a pro klidnější časy se začnou jeho normy opět křísit k životu.
V tichomořském Přímoří se Moskva snaží co nejvíc komplikovat hospodářské vztahy s východasijskými zeměmi, s tím výsledkem, že ročně z této oblasti odejde 15 tisíc lidí.
Na Sibiři již v 19. století tamní aktivisté inspirovaní knihou Nikolaje Jadrinceva „Sibiř jako kolonie“ požadovali samostatnost. Jadrincev kritizoval vysoce centralizovaný a zbyrokratizovaný ruský stát, který podle něj jen bere a nic nedává. V roce 1991 se mezi činiteli Krasnojarského kraje hovořilo o vyhlášení nezávislé Středosibiřské republiky, v roce 1993 pak pro změnu o spojení s Irkutským krajem a o samostatné Východosibiřské republice. Dnešní sibiřští regionalisté tvrdí, že Rusko ve skutečnosti není federací a moskevská oligarchie Sibiř jen využívá a ničí její ekosystém. Nezapomeňme, že na Sibiři je více než 80 % zásob ruského plynu a 60 % ropy.
Na Urale a na Volze stále žijí vzpomínky na samostatný Kazaňský chanát zničený Moskvou na konci 16. století, nebo na pokus o nezávislou federaci Idel Ural vyhlášenou v roce 1917 delegáty místních Tatarů, Baškirů, Ugrofinů, Kalmyků a povolžských Němců, kterou poté dobyli bolševici. V roce 1992 se v Jekatěrinburgu hovořilo o samostatné Uralské republice. Dnes se odhaduje, že samostatnost Uralu podporuje až 20 % tamní populace.
Na pobřeží Bílého moře pak dochází k renesanci Pomorů, svébytného národa, jehož představitelé poukazují na bezohledný přístup Moskvy k Bělomoří, kde jsou potopené jaderné reaktory a kde emise z niklových komplexů ničí tamní i skandinávské lesy.
Hned vedle nalezneme zastánce autonomie nebo samostatnosti Karelie, kteří usilují o co nejtěsnější vztahy se sousedním Finskem. Pozoruhodné je, že toto hnutí má podporu nejen ugrofinských obyvatel Karelie, ale i těch, kdo jsou považováni za etnické Rusy.
To samé se týká i Ingrie, oblasti mezi Ladožským jezerem a Estonskem. Ta byla původně osídlena ugrofinským obyvatelstvem. Stalin zde provedl etnické čistky, aby zabránil možným snahám o odtržení. Nyní zde o samostatnost či připojení k Finsku usiluje i ruskojazyčné obyvatelstvo. Součástí ingrijského regionalismu je i separatismus Sankt Petěrburgu, jehož obyvatelé se cítí být zanedbáváni ze strany Moskvy. Tito aktivisté a argumentují tím, že samostatná Ingrie by mohla být součástí EU.
Nesmíme zapomenout ani na Novgorod, kde ve středověku existovala demokratická republika, jež byla členem Hansy. Obdobně dochází k obrodě regionální identity ve Tvery, která byla samostatná až do 15. století, nebo ve Vjatce, kde až do 15. století existovala nezávislá demokratická republika. Aktivisté v Brjansku (či v místní podobě, Debrjansku) potom, aby se vymezili vůči Moskvě, odkazují k samostatnému Brjanskému knížectví nebo k době, kdy tato oblast byla součástí polsko-litevské unie. Na Donu existuje snaha o vyhlášení Donské kozácké republiky, jež by navazovala na Donskou republiku z roku 1918, která byla nezávislá stejně tak jako sousední Kubáňská lidová republika.
Na druhé straně, p. Kolaříku, nechce se mi věřit, že můžete myslet vážně, co říkáte. Víte, co znamená válka proti Rusku? Navíc si přece nikdo příčetný nemůže představovat, že Putin kapituluje. To byste ho nejdříve musel porazit právě v oné obchodní, nebo dokonce vojenské válce. Pokud toho nejsme schopni a k tomu ochotni, musíme přistoupit na kompromis.
Kdyby komunistický vůdce Chruščov ze svého rozmaru nedaroval Krym Ukrajině, vůbec by tato krize nenastala. Krym byl součástí Ruska od druhé poloviny 18. století a fakticky i po onom darování až do rozpadu SSSR (protože za sovětských časů byla přece federace jen formální záležitost). Východní Ukrajina byla součástí Ruska od poloviny 17. století. Příměry se sovětskými okupacemi Maďarska nebo Československa proto nesedí. Zde nejde o ruský imperialismus, Rusové spíš "uklízejí na svém dvorku..."
Bylo-li to snad někdy ve velké politice jinak? Chovala-li se třeba česká knížata, chovali-li se čeští králové kdy jinak? Kdyby se nechovali tak, jak chovali, tak zde dnes nejsme. Zahraniční politika byla, je a vždy bude pragmatická. Smlouvy platí tak dlouho, jak dlouho ej to pro jejich aktéry užitečné. Smlouvy „na věčné časy“ nikdy neplatily.
V současné době jsme ale svědky imperiální politiky EU, její expanse do prostoru, který patří geopoliticky Rusku. A Rusko se zcela pragmaticky brání. Je to právě onen expansionismus, který rozbil křehkou rovnováhu, třeba zachycenu onou mnohokrát skloňovanou smlouvou z r. 1994 o celistvosti Ukrajiny. To, že je evropský expansionismus naprosto břidilský, je snad zcela zjevné. Vyvolat chaos a zmatek, který se nakonec – a tím si můžeme být jisti – obrátí proti státům EU, to je skutečně mistrovství v politickém břídilství. Bez ohledu na to, že je to propagandisticky kryto.
Jak napsal můj předřečník pan Pleva, znepokojivé jsou extrémistické názory zaznívající ze stran, odkud bychom je snad nečekali. Nedávno napsal Pehe na blog na Aktuálně pamflet, který vyzývá Evropu k naprostému odklonu od Ruska, k jeho naprosté izolaci. Energetická závislost se snadno vyřeší dovozem břidlicového plynu z USA (sic!) a o nic jiného nejde. Rusko podle něj je jinak zcela zaostalá, snad až rozvojová země. Nebude pak problém jej dostat na kolena (trochu to připomíná Hitlera a jeho bleskovou válku, že?) Včera vystoupili výtečníci Kocáb, Bursík a Štětina s tím, že máme přestat udělovat Rusům udělovat víza, zmrazit jejich majetek v ČR a další a další kroky. Je zajímavé, že tyto extrémistické názory neplynou z úst extrémistů – čekali bych to třeba od R. Jocha a podobných. A hle, oni jsou to hlavně pravdoláskovci, doprovázení slabým přizvukováním různých antikomunistů. Pak nás ovšem nepřekvapí, že havlovec Pavel K. volá k válce.
Mě jen připadá dosti směšné, když kritizujeme Rusy za to, že potlačují opoziční televize, přičemž u nás jsme nikdy ani žádnou neměli.
Někomu opoziční televize nechybí. Komančům nechyběla ani opozice, neboť komu se nelíbil režim, měl možnost vstoupit do strany a měnit jí tak ke svému obrazu. Je vidět, že tento systém tu stále žije. Mě to nestačí, pokud některým z přítomných diskutujících ano, je to jejich právo. Zřejmě jim stačí změnit heslo - straně věřte - na českým tv médium věřte.
Válka by jistě nebyla dobré řešení, ale Rusko se samo žene svým jednostranným a imperiálním postupem do izolace. V RB ho nepodpořil ani jeho tradiční spojenec Čína. Krátkodobě tímto postupem může Putin získat Krym a podporu ruských nacionalistů a imperialistů, ale dlouhodobě to může vést k jeho pádu.
To ostatní - vždyť už to bylo tisíckrát přemleto a vy se tváříte, jakoby nebylo. To má být použití manipulační techniky?
http://blog2.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A140315_401092_blogidnes
Vy prostě nechcete vidět situaci jinak /tedy někomu to zřejmě ani nejde/. Ani to nechcete zkusit. Tak se na to vykašleme. Stejně naše debata nic na dění na Ukrajině nezmění.
Zároveň se nám ale říká, že podobná referenda jsou nezákonná.
Kdyby Stalin nevystěhoval krymské Tatary, vůbec by tato krize nenastala. Podle této logiky bych byl za návrat Krymu Osmanské říši, které původně Krym patřil. Jinak totiž argumentovat Chruščovem v roce 2014 nemá smysl. Proč Rusko uznávalo v roce 1992, že Krym patří Ukrajině?
Referendum je legitimní nástroj a podporuji ho. Jen je třeba, aby bylo konáno za zachování demokratických podmínek, tedy bez vojenské okupace a přístupu pouze k ruským médiím, jak je tomu dnes na Krymu. Zatímco v Horním Slezsku se v roce 1919 konalo referendum a lidé se rozhodli zůstat pod Německem, přestože mluvili polsky nebo česky, tak Hlučínsko bylo připojeno k ČSR bez referenda, přestože 95% tamního česky mluvícího obyvatelstva chtělo zůstat součástí Německa. Takových příkladů z historie lze najít mnoho.
Asi vás, pane Fraňku, smutná fakta o Ruské "federaci" rozladila, co se dá dělat. Autonomie pro vlastní oblasti je nepřijatelná, ale ruskojazyčné obyvatelstvo v okolních státech je třeba chránit...
Nad obhajobou ruských "geopolitických zájmů v oblasti" jen kroutím hlavou, jak se mohla zrodit z pera příslušníků národa, který za tři čtvrtě století zažil dvě podobné okupace.
S tím Štětinou, Dobrovským, Kocábem a Bursíkem bych to nějak moc neprožíval. Tyhle hlasy se objeví, stejně jako se objeví spousta jiných hlasů.
Ale Bohuslav Sobotka to zatím zvládá - průser je příliš velký, než aby na něj zabíralo nějaké separované hurá-politikaření.
Připravuje se stanovisko na úrovni EU, na které by Rusko mělo slyšet.
((( jeden ze směrů samozřejmě bude možnost citelně ekonomicky a takříkajíc civilizačně zasáhnout bohaté a mocné lidi, kteří stojí za Vladimírem Putinem. K tomu je samozřejmě zapotřebí opravdu velká hromada informací. Ne že by monitoring lidí kolem Putina do teď neprobíhal, ale priorita se rozhodně změnila a teď se to cizeluje - - - Vladimir bude možná překvapený, co budou budoucí vyjednavači vědět z jeho kuchyně. )))
Nicméně že se udělá bu bu bu a Putin se stáhne, se asi čekat nedá.
Taková ta selanka, že se nebude hýbat s hramicemi států a že menšiny budou k většině a většina k menšinám nakloněni, či nejlépe, že menšiny budou většinu svým rozdílným pohledem a kulturními styky obohacovat, se jaxi taxi pomalu hroutí.
Dokonce i Benátky volají po samostatnosti.
http://www.blisty.cz/art/72566.html
Ukrajina začíná nebezpečně vřít.
A emoce + dav ----- to nikdy nedělá dobrotu...
https://www.youtube.com/watch?v=kGjTSe227vA#t=3087
Pan Šimsa napsal:
"To, co zde pan Ševčík a pan Franěk prováději je systematické matení pojmů. Ale mají na to právo. Žijeme ve svobodné společnosti, tedy mají právo nám sdělovat svůj proruský pohled a své proruské argumenty a tvrdit, že evropská a americká politika jsou stejně imperiální jako politika ruská. Jen jim do toho nehrají některá fakta. Jaké území zabrala EU či USA? Jak rozšiřují své impérium?"
Američanům už chybějí jen základny na Ukrajině...
Evropská politika neexistuje, je tu pouze ta americká, imperialistická a agresivní. V poslední době jim ale trochu spadl hřebínek. Příčiny jsou zjevné, nemá smysl to rozebírat.
Matení pojmů?
Avšak poněkud divné, že nikdo neuvažuje, že se tím vytváří závislost na USA. Dost dovedná politika potápějící se lodi USA, a dost hloupá politika EU.
Avšak Merkelová se vzdala suverenity německého národa a proměnila Německo v provincii amerického impéria. Tak Merkelová a slabé německé vedení rozhodly, že se svět stane obětí války. Němci jsou už obviňováni za první světovou válku a za druhou světovou válku, nyní ponese Německo vinu i za třetí světovou válku.
Washington zvoral svůj ukrajinský puč, a tak Washington přišel o Krym, který Washington chtěl ze všeho nejvíc, aby připravil Rusko o jeho teplovodní námořní základnu v Černém moři. Kromě toho, nepodařené svržení legitimně zvolené vlády na Ukrajině hrozí i tím, že Washington přijde i o ruská města na východní Ukrajině. "
Více na http://blisty.cz/art/72570.html
Geopolitické zájmy jsou (smutnou, leč v dohledné době neodstranitelnou) daností. Kdo to nechce vidět, trpí velmi nebezpečnou slepotou. Pro Ukrajince existuje jen jediné východisko: mít dobré vztahy jak na západ, tak na východ. V jistém smyslu ve vztahu k Rusku takový "finský model". Strašnou chybou (možná ovšem i záměrem) EU a Západu bylo a je, že tohle nedokázal prozápadním Ukrajincům dost důrazně vysvětlit.
To co jsem zverejnil neni propaganda, ale oficialni prohlaseni Ruskeho prezidenta. Paklize je zverejneni oficialniho stanoviska jedne strany propagandou, pak je ji i stanovisko druhe strany. Nemyslicim lidem nezbyva nez se priklonit k jedne strane a akceptovat jeji propagandu. Myslici lidi, jako napr. p. Sevcika samozrejme zajima i nazor (propaganda ) druhe strany. Ale jak uvadi jeden muj znamy myslicich je asi 10% a z toho jen 5% ma zajem o verejne zalezitosti.
https://www.youtube.com/watch?v=FWZ4HPAdTew&feature=youtube_gdata_player
"Víte, co znamená válka proti Rusku? Navíc si přece nikdo příčetný nemůže představovat, že Putin kapituluje. To byste ho nejdříve musel porazit právě v oné obchodní, nebo dokonce vojenské válce. Pokud toho nejsme schopni a k tomu ochotni, musíme přistoupit na kompromis."
Asi by se vám nelíbilo slyšet něco podobného, třeba v této formě (neříkám to já, jen parafrázuji):
"Víte, co znamená válka proti Německu? Navíc si přece nikdo příčetný nemůže představovat, že Hitler kapituluje. To byste ho nejdříve musel porazit právě v oné obchodní, nebo dokonce vojenské válce. Pokud toho nejsme schopni a k tomu ochotni, musíme přistoupit na kompromis." A mohli bychom pokračovat o tom, jak bylo Československo v geopolitické sféře Německa...
Nechci srovnávat žádné historické události. Jen se pokusme přenést dnešní proputinovskou argumentaci do jiného, v něčem podobného a v něčem rozdílného historického kontextu.
...a obvinili Rusko z vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny.
Heider byl svého času vyšaltován západními sankcemi z vlivu na Rakouskou politiku.
Extrémní pravice se na Ukrajině podílí na parlamentním vlivu a žádá od západu atomární ochranu následků svých demokratických defektů.
Ať kým a čím zapříčiněných - mnoho oboustranně setsakra nesouhlasí .......rozčiluji se.
Na tom nic nemění fakt že expanzionismus západu je větší a častější než ten ruský. Smíříme se s faktem že Krym je odplata za Kosovo a že se to smí ? Takže příště se odtrhne naše polské pohraničí od ČR, Maďarské od SR a tak dál ? Aniž by se jednalo a hledalo diplomatické řešení.
Nejde mi ani o rusofobii ani o rusofilii - obojí považuji osobně za projev poltické hysterie - jde mi o svět který přeci jen určitá pravidla je schopen uznávat a to bez dvojího metru a účelovosti. Bez harašení horkou válkou a s vědomím že studená válka je vždy dvojsečná a poškozuje obě strany.
Všichni to asi slyšeli a nezaznělo nic, co by se nedalo čekat............
......... takže snad krátkou poznámku k rétorickému umění Vladimira Putina - je to skutečný Mistr.
Úvod i závěr projevu samozřejmě bravurní, kdy přítomní aplaudovali ve stoje.
Ovšem i v prostřední, mnohem více čtené pasáži, byl Putin vynikající - - - - - - ... krátké pokrčení ramen a tón, který říkal ........ my jsme se snažili a mysleli to v dobrém........, pak dynamický a rozhodný posunek (sevřená pěst s vytrčeným ukazováčkem), a nakonec řeč přivedená ke konečnému slovu, které je vyřčeno po odmlce a s !!!důrazem!!!
- - - velice vhodná jsou slova, která dokážou vzbudit emoce, jako např. vlast, zrada, hospodářský růst, svoboda, nepřízpůsobiví, mír, válka, nezaměstnanost a pod.
Následuje potlesk.
(vše ovšem ve střízlivém a velice kontrolovaném podání)
Řečník je na správné cestě.
Přes všechno, co proti Putinovi mám, musím uznat, že je to špičkový tribun, který dokáže strhnout............
(( I v nejhlušších místech byl počet vlažných max. 30%.))
((( A mnohý stakan bude dnes nepochybně vypit na zdraví Vladimira Vladimiroviče Putina.)))
Za tuhle perlu jsem vam navrhl navstevu kolegy psychiatra.
"Nechci srovnávat žádné historické události. Jen se pokusme přenést dnešní proputinovskou argumentaci do jiného, v něčem podobného a v něčem rozdílného historického kontextu."
Tento Vas prispevek mne presvedcuje, ze tak musite ucinit neprodlene.
Ten maly a pro vas nepodstatny rozdil v historickem kontextu je, ze poprve v lidskych dejinach protivnik disponuje moznosti "zrusit zivot na cele planete". Pravdepodobny reset by nastal za nekolik desitek az milionu let. Vy vsak o moznosti takoveho konfliktu pojednavate z nonsalanci donchuana, ktery prave zbavil bremene panenstvi zensky klaster i s matkou predstavenou.
Jinak musím souhlasit s panem Dolejšem o potřebě pravidel a morálky a práva i v mezinárodním měřítku. Na mě působilo velice cynicky, když Putin kritizoval, že v mezinárodních vztazích platí právo silnějšího a přitom to sám dělá. Jakým právem se zmocnil Krymu? Právem silnějšího.
Osobně si myslím, že více než sankce by bylo potřeba, aby mezinárodní společenství zůstalo jednotné a důsledné v tom, že neuzná ruskou anexi Krymu.
Jinak je to ovšem zklamání - pořád jsem doufal, že se nějak vyřeší status Sevastopolu a Krym zůstane ukrajinský - dveře ještě pořád nebyly úplně zabouchnuté... - ale už je to z vysokou pravděpodobností pryč...
A teplota pod kotlem stoupá.
Názor pana Dolejše sdílím, ovšem Sierra Leone, Nigérie, Jemen, Afghánistán, Filipíny, Pobřeží slonoviny, Irák, Gruzie, Haiti, Džibuti, Keňa, Etiopie, Eritrea, Pákistán, Libanon, Somálsko, Libye, Uganda, Jordánsko, Čad, Mali, Turecko (zde v posledních 14 letech vojensky zasahovaly USA), Bosna a Hercegovina, Kosovo, Libye (zde NATO), Abcházie, Jižní Osetie, Podněstří, Krym (zde Rusko), moc nadějí na takovýto přístup nedávají.
Něco by se muselo změnit.
Nové kontrakty se (prý) podepisují jako na běžícím páse...
Podle ČNB oslabil rubl oproti euru za poslední dva měsíce o 5 rublů za euro (ze 45 na více než 50), nyní za dva dny posílil o 38 kopějek, což ještě nemusí nic znamenat, na grafu lze najít i větší výkyvy.
Zde je formuloval můj "oblíbenec" Matějka
http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c/401526/Je-smutnou-vizitkou-EU-kdyz-reseni-krize-musi-prijit-z-Ruska.html
--- a v jednom s ním nejde nesouhlasit - co vlastně evropští politici zatím předvedli kromě paniky, chvástání, slibů a nesmyslů???
Krym je jen nepodstatným začátkem věcí příštích. Jeho velikost spočívá jen v tom, že je právě tím začátkem. Ukrajina, přinejmenším ta východní a jižní, bude následovat. Můžete/me protestovat, nemusí se nám to líbit, ale tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se Rusko utrhne……..
"Bude-li Západ zlobit, rozjedou se ruské tanky, a bude-li zlobit ještě víc, vyletí jaderné rakety."
Nechápu, jak toto může obdivovat a obhajovat kriticky myslící a soudný český demokrat.
Nejen že člověk chce být někde doma, ale chce být pánem ve svém domě. Kauzální, animální lapálie humana......bych shrnul.
Na druhou stranu americké drony za poslední dobu např. v Pákistánu zavraždily zhruba 400 civilistů (dělníci, svatebčané, děti...) - to vše z pohodlí počítačových laboratoří.
Je velice těžké s rukama od krve kázat o míru...
Eh, co to plácám, Američané se vlastně brání proti teroristům...
Jsem zapomněl.
".......
Odpoutej se na minutu od všeho, sedni si v tichu a zkus jednoduše promyslet, kde je všechno to, co u nás bylo? Proč jsme se zřekli všech vítězství. Proč jsme v sobě rozdrápali boláky s hladomorem a s řevem, jak je možno se tím nadchnout, jak něco vytvořit, postavit, s takovou ideologií? Počkej, počkej – vždyť jsme to byli my, kdo vypustil první Sputnik, to my jsme porazili Napoleona, Hitlera, Turky, Švédy a ještě kupu dalších národností a ras přicházejících do naší země. To my jsme vytvořili největší stát v historii lidstva, to my jsme vytvořili atomové elektrárny i bomby, to ještě včera se nás bál a vážil si nás celý svět.
Kde to je nyní? Kde? Proč jsme se zřekli potřeby být velkým národem a udělali ze sebe uražené? Kdo nám ukradl naši historii a naše vítězství? Rusko? Moskali? My jsme si to udělali sami. Sami jsme se vzdali své paměti, svých předků, hrdinských činů. Uvěřili jsme novým lživým idolům a hrdinům, plytkým a nicotným ve srovnání s tím, co jsme měli ještě včera. Copak je možno srovnat Gagarina a Banderu?
Po Kyjevě chodí mladíci s maskami a pálkami, jedna část národa za živa zapaluje druhou, střílí druh druha, jak jsme to dopustili? My znova věříme v novou revoluci, novým slibům? Proč jsme se stali ubohými, bez přestání křičícími, že jsme svobodní a nezávislí? Ukradli nám minulost a teď kradou zbytky budoucnosti. Učíme své děti ze lživých učebnic, lživou historii. Jak se to mohlo stát, co se stalo?
Závidím Rusům, závidím těm kacapům (kacap- tak nazývají ukrajinští nacionalisti Rusy, pozn. překl.) a Moskalům (Moskali - v ukrajinštině Moskvané), závidím jim jejich olympiádu, jejich armádu. Mám mnoho známých i příbuzných v Rusku a vidím, jak oni se mění a rostou, věří svému prezidentovi, věří své armádě, jsou hrdí na svou velkou historii, úspěchy a hrdinské činy, jsou pyšní. Ale to přece byla naše společná historie, i vítězství a úspěchy byly společné, ještě „včera“. Oni se smířili se sebou, oni naplivali na námi blahořečený Západ a jdou dál a rozvíjejí se. Rusům je fakt jedno, co o nich říkají v televizi nebo v diskuzích…"
Celý překlad na http://blisty.cz/art/72608.html.
Video na http://www.youtube.com/watch?v=ZjPE1N1vAX0
(pro nás starší krásná ukázka ruštiny)
Odplivnout si směrem na západ jde pouze při východním větru....dodal bych na základě vlastní zkušenosti.
Proč si myslíte, že Rusové navrhli těch pět bodů, které v podstatě (když pomineme Krym), odpovídají tomu, co by mohla navrhovat EU (kdyby ovšem nebyla plně zaujatá navrhováním nesmyslů).
V černomoří nyní operuje americký torpédoborec USS Truxtun.
Opravdu myslíte, že se tam prohání jedna americká lodička?
Není to spíš špička ledovce??
Opravdu pod ní nejsou řekněme tři americké atomové ponorky s nukleární výzbrojí???
(ovšem, ta představa s plovoucím ledovcem trochu kulhá, skrytý led je přímo pod viditelnou částí, ponorky ne)
Jelikož jsme suchozemci, malé přiblížení, co ty ponorky dokážou - každá z nich obsahuje několik raketových kontejnerů, každý z nich se po odpálení a vynoření nad hladinu rozdělí na 8 zcela nezávislých, samostatně naváděných raket s jadernou náloží.
Neexuistuje proti nim žádná obrana - celé Rusko může být zničeno během několika desítek minut...
Opravdu si myslíte, že velmocenské hře jde o čárky na mapě popřípadě místní obyvatelstvo?
Rusové Sevastopol nikdy nepustí - americké základny jsou všude kolem (nejnověji Rumunsko) a oni si to prostě nemohou dovolit - - - zde cena, která se platí, ztrácí jakoukoli hodnotu a nejde ji použít jako páku...
Nicméně dál už budou hodní... bych řekl
Tohle je totiž i o nás.
Možná by Lenin své zamyšlení o imperialismu dnes také věnoval putinovskému Rusku a že ideologie Východu, třetího Říma jako civilizační platformy jen zakrývá tento fakt.
Východ není o nic méně prolhaný než západ pokud jde o moc. Za této konstelace líčit mezinárodní právo jak smyšlenku Západu, kterou si může strčit za klobouk zavání silně imperiálním šovinismem a smrdí průserem orku 1914.
Doufejme jen že strach z Číny (2 e perou, třetí se směje) oba kohouty poněkud uklidní.
Jak míní pan Dolejš - mezi dvěmi ustrašenými kohouty s atomovkou pod křídlem..........s libým úsměvem na líčku bych podotkl.
27minuta
že taková situace smrdí průserem je evidentní. Buď setrváme v "politice sankcí" nebo budeme hledat pochopení pro postoje "druhé" strany. V tomto případě Ruska. Rusko předložilo své návrhy, pučistická fašisticko -oligarchicko- nacionalistické vláda Ukrajiny je odmítla. My s ní. Nu, proč ne. Máme raději imperialismu americký a nacionalismus ukrajinský, než imperialismus a nacionalismus ruský. NEVYDÁVEJME TO VŠAK ZA ETALON SPRAVEDLNOSTI A PRÁVA. A nevyhrožujme sankcemi - jsou opravdu směšné a jen přilévají olej do ohně ruského odhodlání. Rusko se prostě nevzdá - proč to pořád nemůže nikdo pochopit? To není otázka ekonomiky nebo výhružek nebo pochval amerického prezidenta. Proč si všichni myslí, že je všechny možné zkorumpovat a do nekonečna oblbovat?
Tohle není volba pro americký imperialismus místi ruského pokud chceme mír a respekt k pravidlům. To je snaha najít nějaký záchytný bod proti návrat do dob Reagana s Brežněvem.
Tohle není souboj dobra se zlem, to je selhání dnešního uspořádání světa. Neústupnost imperiální politiky žádného státu mne nefascinuje ...protože nechci být oblbován ani z jednoho azimutu.a na civilizační mise imperií nevěřím ani omylem.
Já se domnívám, že pouze neústupnost Ruska a tím se obnovující bipolarita světa, může začít nutit velmoci řešit střety dohodami. Za těch 25 let toho ti primitivní kovbojové, kteří nejdříve stříleli a pak se ptali, zvrzali už dost. Je načase pustit k jednání diplomaty.
Že chtějí zastavit ústup chápu (a otázka Krymu pro to byla ideální), ale jde o to v jakém modu a s jakým cílem.. tak doufejme že diplomaté dostanou rozumné karty.
P.S. boj s oblbující a jednostrannou propagandou je záslužný, jen nezapomínejme že je tu i ta putinovská, která má u nás dost odlišné adresáty než v Rusku, bohužel často histericky xenofobní a antievropské .
Zpět k Putinovi. Poslouchal jsem jeho poslední tři projevy a loňský rozhovor pro německou televizi. Vyjadřuje se celkem jasně. Dovolím si stručně přeložit :) ... USA vždy něco prohlásí za svůj zájem a nikoho se neptají zda souhlasí. Řeknou: nejste snad s námi? Tak jste proti nám. ...My, Rusko, tedy také vyhlásíme své zájmy v oblasti bývalého SSSR (ostatně při jeho rozpadu nás podvedli, oloupili a okradli, navíc v tomto prostoru budují své základny). USA si dělaly naprosto co chtěly a nám vždy řekli - nepleťte se do toho, to není vaše věc. Sankce? Odpovíme jinak. Že zakazujeme nevládní organizace? Nesmysl. Používáme stejnou metodiku jako USA, jen s tím rozdílem, že počet našich organizacích působících v USA je "1". Kdežto jejich u nás je "640" s celkovým rozpočtem více jak miliardy dolarů. My jsme jenom pro zveřejnění jejich příjmů. Tolik volně Putin. Doporučuji knihu "From_Dictatorship_to_Democracy" - jde o návod podle kterého byly provedeny revoluce v Srbsku, Egyptě, Ukrajině atd....Je o tom i dokument z roku 2011 How to Start a Revolution. http://www.imdb.com/title/tt1956516/?ref_=fn_al_tt_1
kde je i zmínka jak se chystají na Rusko. Snad je každému jasné, že tato kniha-návod není pro Putina a jeho tajnou službu neznáma. Ostatně se o tom zmínil v jednom z projevů. Zda dojde k obnovení bipolarity nebo ne, nevím a ani nevím zda bych si to měl přát. Co si ale nepřeji zcela jistě, je fašismus v Evropě. Nepřeji si jej nikde, a v Evropě zvlášť. Nepřeji si aby si USA nebo kdokoliv jiný dělal naprosto co chtěl. To co předvedli a předvádějí mocnosti (bez Ruska) - v Afghánistánu, Iráku, Jugoslávii, a v mnoha dalších zemí je ohavné svojí drzostí - a také počtem obětí. Současná drzost Ruska má na svědomí snad dva životy. Tak to je úplný nepoměr. jsem tedy zvědav kdy budeme sankcionovat USA za jejich mučící základny bez soudu a války bez příčiny se stovkami tisíc obětí z řad civilistů a miliony uprchlíků - a to vše samozřejmě v bezpečné vzdálenosti od jejich hranic. Těším se na projev našeho ministra zahraničí kdy se k tomu vyjádří :) (jsme prostě loutky, a tak jako za socialismu naši politici byli servilní vůči Rusku, dnes už proto není ani slovo. Pěnice Parkanová zatím s přehledem vede)...... Zastaví Rusko neuvěřitelnou zvůli Spojených států? Nevím. A kdo tedy?
http://www.zvedavec.org/komentare/2014/03/5896-prioritni-opatreni-v-souvislosti-s-vojenskou-agresi-ruske-federace-navrh-usneseni-ze-dne-17-3-2014.htm
Např::
Nejvyšší rada Ukrajiny ustanovuje, že:
...
2) se po dobu vojenské agrese zavede trest smrti pro zrádce, sabotéry, lupiče, vrahy, špióny a dezertéry.
...
Ach ouvej.
Vzhledemm k tomu, že se Ukrajina Krymu "nikdy nevzdá", i když už o něj přišla (což jí už sdělil i Západ), je toto ustanovení na dlouho.
Skutečně vynikající příležitost pro nácky, kteří by ve svobodných volbách dostali tak 2%, ale nyní ovládají silové struktury, k čistkám.
Je to špatné.
Spencerová:: http://www.literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/17100-rusko-a-jeho-nai-patele-a-ochranci#josc34387
Neříkám, že se Putin chová stejně jako Hitler a Stalin, ale jsou zde varovné náběhy, které bychom neměli lehkomyslně přehlížet.
Každý imperialismus a nacionalismus jsou špatné. Ale je třeba vždy kritizovat ten, který se projevuje a kritizovat americký imperialismus v situaci, kdy Rusové zabírají Krym, mi připadá nevěrohodné a pokrytecké, zvláště když to dělá sám Putin, což není ani nacionalismus, ale čistý cynismus.
Neříkávali jsme tenkráte po 89. s Vaculíkem - tak komunismus je pryč a teď tu máme to, co komunismus způsobuje?
Kritika kapitalismu despoty je jiná než demokraty - panem Letkem a Morbicerem....... domníval bych se to takhle vidět.
2) Je třeba vždy kritizovat ten, který se projevuje. Ano.
3) Kritizovat americký imperialismus v situaci, kdy Rusové zabírají Krym je nevěrohodné a pokrytecké.
Tady bych řekl, že psíš jd eo snahiu relativizovat kroky Ruska - popř. je dávat do relací. To první je výmluva, to druhé snaha po kontextu.
Mě vůbec nevadí když někdo připomene že USA sami dělají to co Rzusku yvčítají - právě to by bylo pokrytecké. Ale to neznamená že že je vše v pořádku. a že mohu tleskat jejich v podstatě imperiální propagandě.
Když to shrnu - obyvatelé Krymu asi většinově k Rusku chtějí, i s ohledem na nedůvěru k dnešnímu Kyjevu a RF toho šikovně mocensky využila. Referendum ale neproběhlo podle pravidel a jeho apriorní uznání by byl negativní precedens pro územní ceiistvost jiných států. Takhle volně právo na sebeurčení nelze naplňovat. takže příběh nekončí ale začíná. A snaha by měla být vrátit jej do normálnějších kolejí.
Těmito propagandistickými frázemi popisuje pan filosof Šimsa (a nejen on) tuto událost: Po násilném svržení legální vlády Ukrajiny nacionalistickými bojůvkami, následovaným vyhlášením diskriminačních zákonů proti menšinám, rozhodlo se převážně ruské obyvatelstvo území, historicky, kulturně i vojensky svázaném se sousední Ruskou federací, vyhlásit nezávislost s perspektivou připojení k této federaci. Ruská federace toto vyhlášení uvítala mj. proto, že dodržení smlouvy o její strategicky důležité místní vojenské základně v budoucnu bylo evidentně ohroženo.
"Nacionalističtí poslanci zmlátili ředitele ukrajinské televize a donutili ho rezignovat"
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/331026-nacionalisticti-poslanci-zmlatili-reditele-ukrajinske-televize-a-donutili-ho-rezignovat.html
Ten projev se mi nezdá být projevem imperiálního vládce a dobyvatele, je veden spíše z mírné defenzívy a nikde jsem v něm nepostřehl náznak vyvyšování Rusů či jejich pohledu na svět nad ostatní (v jedné pasáži dokonce Putin žádá o pochopení z "druhé strany").
Podle mne je důležitá k pochopení ruského postoje tato pasáž:
Připomenu rovněž, že v Kyjevě již zazněla prohlášení o co nejrychlejším vstupu Ukrajiny do NATO. Co by znamenala tato perspektiva pro Krym a Sevastopol? To, že ve městě ruské vojenské slávy by se objevila "natovská" flotila, že by vznikla hrozba pro celý jih Ruska, ne nějaká efemérní, ale úplně konkrétní. Vše, co by se reálně mohlo stát, je vše to, co by se reálně mohlo stát, pokud by nebylo rozhodnutí obyvatel Krymu. Díky jim za to.
Mimochodem, my nejsme proti spolupráci s NATO, vůbec ne. Jsme proti tomu, aby vojenská aliance, a NATO zůstává, nehledě na všechny vnitřní procesy, vojenskou organizací, jsme proti tomu, aby vojenská organizace hospodařila vedle našeho plotu, vedle našeho domu či na našich historických územích. Víte, nedovedu si vůbec představit, že budeme jezdit do Sevastopolu na návštěvu k "natovským" námořníkům. Oni jsou, mimochodem, ve většině případů výborní chlapci, ale ať k nám raději přijíždějí na návštěvu do Sevastopolu oni než my k nim.
(konec citátu)
Možná je to jen ruská paranoia, že se bojí NATO, nicméně po různých akcích USA a NATO ve světě jaksi mám pro tu pranoiu jisté pochopení.
Získat Krym definitivně bylo pro ně. "conditio sine qua non", jen má na mezinárodné vztahy negativní vliv způsob jakým se tak stalo ale zřejmě si vyhodnotili že lépe tak než vůbec. nevnímat tyto reálie znamená uchylovat se k stejně imbecilní rusofobii. Geopolitický realismus velí kalkulovat dopady a jednáním otevírat cesty ke zklidnění.
Formě záboru Krymu nelze tleskat a slavit to jako svátek demokracie ale Západ udělal také dost chyb - doporučuji pro levičáky např. vyjádření G. Gysiho (DIe Linke) v Bundestagu na toto téma.