Čistá příroda, nebo spravedlivá společnost?
Jan BeránekBývalý předseda Strany zelených bere v ochranu Jana Kellera před kritikou Matěje Stropnického a některých ekologických aktivistů.
Jan Keller v Právu 7. ledna publikoval komentář „Na nesprávném hrobě“, v němž vyčítá zeleným reptání nad obsazením ministerstva životního prostředí v nadcházející vládě.
Keller mimo jiné píše: „Jde přece o naprosto logické vyústění vývoje v zemi, ve které hnutí za ochranu přírody a životního prostředí dopadlo tak jako v Česku. Je pouze vinou Strany zelených, že sociální demokracie nemá na levé straně politického spektra ekologicky orientovaného partnera. Naši zelení udělali všechno pro to, aby se stali na dlouhá léta nevolitelnými. Kdyby prokázali jen minimum politické inteligence, nemuseli dnes diktovat podmínky vládnutí lidovci.”
Proti tomu se ohradil Matěj Stropnický, jenž napsal: „Keller si správně pamatuje, že zelení poslanci v čele s Martinem Bursíkem (a Ondřejem Liškou věrně po boku) odmítali po volbách 2006 zvedat ČSSD telefony, že stále povolněji poskytovali své hlasy pro zdravotnické poplatky, privatizaci nemocnic i pojišťoven, pro rovnou daň, přípravu Bílé knihy vzdělávání obhajující školné a zčásti též pro americký radar. Dobře vzpomíná i to, že většina ekologických organizací k této politice trapně mlčela, případně ji dokonce pomáhala hájit.
Ovšem na stránce komentářů Práva z 9.1. asi 10 cm nad textem Matěje Stropnického se Keller v komentáři "Tak trochu žabomyší" zamýšlí dokonce nad vrcholovou (nikoli mimoparlamentní, natož vnitrostranicky-mimoparlametní) politikou ve stínu Evr.komisí projednávané Transatlantické dohody o obchodu a investicích. Myslím, že alespoň na tomhle tématu by mohli enviromentální aktivisté sdružení v nevládkách a členové SZ bez ohledu na příslušnost k (utajené) frakci dojít k podobným postojům. Nejlépe asi každý zvlášť, vzhledem k stávající situaci...