Famózní úspěch Duhy a Greenpeace: prakticky celá Sněmovna stojí za limity těžby

Redakce DR

Ekologickým organizacím Hnutí Duha a Greenpeace se podařilo přesvědčit takřka devadesát procent poslanců, aby hlasovali pro usnesení, které vyzývá Rusnokovu vládu zachovat usnesení o limitech těžby uhlí v severních Čechách.

Poslanecká sněmovna 148 hlasy ze 168 přítomných vyzvala vládu, aby dodržela ochranu severočeských obcí před rozšiřováním uhelných dolů. Poslanci ve schváleném usnesení také požadují, aby vláda ustoupila od plánu na vytvoření společného podniku státu s kontroverzními podnikateli Janem Dienstlem a Pavlem Tykačem.

Jan Rovenský z Greenpeace k výsledku hlasování poznamenal: „Je očividné, že vláda bez důvěry a v demisi nemá k tak zásadnímu kroku ani mandát, ani legitimní důvod. Pokud premiér přesto trvá na tom, že ochranu severočeských obcí před rozšiřováním povrchových dolů zruší, zavání to klientelismem nebo dokonce korupcí.“

×
Diskuse
December 12, 2013 v 21.24
zavádějící titulek
Nemyslím že celá sněmovna stojí za limity, ale jasná většina je za usnesení výboru pro životní prostředí, které odmítá aby takto závažný krok dělala vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny, vláda v demisi. na druhou stranu je třeba aby nová vláda řešila problém v souvislostech jak problémů regionu, tak dokončované energetické koncepce a surovinou politiky.
To neznamená že uhlí za limity bude vyňato z rezerv a nebude nikdy vytěženo, ale že se bude věcně řešit problém ať již s prolomením, či neprolomením těžebních limitů. Ono i na veřejnosti je to zhruba půl na půl.. a kdyby se vycházelo jen z uvažovaného referenda v celém ústeckém kraji tak by asi prolomení převládlo.
TT
December 13, 2013 v 16.21
A co Dolejš?
Poslanec Dolejš by měl jasně říci, jestli on sám stojí za limity, jako je tomu u hornických odborů. Velmi dobře placení horničtí odborářští funkcionáři bojovali za privatizaci OKD a MUS, a dnes zase kopou za své šéfy.

Proč kope za podivné existence také část sněmovny? Někteří tvrdí, že na vině jsou úplatky, někteří mají strach o voliče. O co jde Dolejšovi, to by měl říci sám.

Bohužel Dolejš se opět mýlí, když si myslí, že Ústecký kraj by byl pro prolomení limitů. Dosavadní průzkumy ukázaly opak. Proto také už nejsou dostupné :-)

Nicméně by mě zajímalo, proč by o obci Jiřetín měl rozhodovat někdo jiný, než Jiřetínští sami? Proč by o tom měli rozhodovat lidé v Ústeckém kraji a proč ne třeba indiáni z USA trpící vystěhováním i širokými dopady uranové těžby? Je to absurdní, jak už Dolejš bývá.