Nevolte politiky, kteří podporují bourání obcí, apelují aktivisté Greenpeace
Vratislav DostálVyvěšením dvou čtyřicetimetrových bannerů na budovu Národního divadla v úterý aktivisté Greenpeace apelovali na voliče. Vyzvali je, aby nevolili politiky, kteří podporují bourání obcí kvůli uhlí.
Aktivisté z Greenpeace v úterý dopoledne obsadili budovu Národního divadla v Praze. Vyvěsili na ni dva čtyřicetimetrové bannery, chtějí tak apelovat na voliče, aby svůj hlas ve sněmovních volbách nedali politikům, kteří podporují vyvlastňování a bourání obcí kvůli uhlí a další devastaci severních Čech těžbou.
Na historickou budovu pověsili transparent s nápisem Vyvlastnit a zbourat? a portréty pěti politiků, kteří podporují zrušení územních ekologických limitů těžby uhlí: Vojtěcha Filipa (KSČM), Martina Peciny (SPOZ), Milana Urbana (ČSSD), Michala Haška (ČSSD) a Jany Bobošíkové (Hlavu vzhůru). Greenpeace zároveň na webu informuje voliče o postoji politických stran.
„Naléhavě žádáme občany: nevolte uhlí. Dost kandidátů, kteří rozšiřování uhelných velkolomů nepodporují, najdete napříč celým politickým spektrem,“ uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.
Spisovatelka Jarmila Křížová z Horního Jiřetína na webu Greenpeace připomněla, že kvůli uhlí přišla o domov už jednou, a to když v osmdesátých letech zbourali Dolní Jiřetín. „Limity těžby měly být zárukou, že tohle se nebude už nikdy opakovat. Doufám, že lidé nedají hlas politikům, kteří chtějí vyvlastnit a zbourat domy tisíců lidí, jako jsem já. Prosím, nevolte uhlí!,“ napsala Křížová.
Greenpeace v rámci kampaně zdůrazňuje svou politickou nezávislost, ekologové zároveň provedli rozbor volebních programů, výroků lídrů, předvolebních debat a odpovědí stran do předvolební kalkulačky. Podle jejich závěrů garantují zachování limitů těžby s vysokou jistotou: Strana zelených, TOP 09, Změna, Pirátská strana a Úsvit přímé demokracie. Jediný politik zmíněných stran, který prolomení limitů podporuje, a kterého se Greenpeace podařilo identifikovat, je Jiří Tišer ze Změny.
KSČM, SPOZ, Hlavu vzhůru, Svobodní i LEV 21 bourání obcí kvůli těžbě podporují. I zde Greenpeace našlo kandidáty, kteří se na věc dívají opačně, než jejich strana.Patří mezi ně například krajští lídři SPOZ Miloš Kužvart a Ilona Švihlíková.
Postoj ANO a KDU-ČSL hodnotí Greenpeace jako vyhýbavý, ovšem spíše ve prospěch zachování limitů. A postoj ODS je podle Greenpeace velmi nečitelný: otázce těžby uhlí se strana v předvolebních anketách vyhnula a výroky jejích lídrů v debatách si vzájemně protiřečí.
Sociální demokraté pak otevřeně přiznávají, že jednotný názor na problematiku těžby v tuto chvíli nemají. Mezi významnými sociálními demokraty jsou jak odpůrci bourání obcí kvůli uhlí, tak jeho zastánci. „Špatná zpráva je, že část české levice bojuje v severních Čechách raději za zájmy několika uhlobaronů, než právo tisíců lidí na domov a zdravé životní prostředí. Dobrá zpráva je, že na kandidátkách ČSSD i SPOZ najdete i lidi, o kterých lze ale prohlásit opak,“ vysvětlil Rovenský.